Paweł Majewski z KPRM o przygotowaniach do ŚDM

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to doskonała okazja by promować Polskę. Kiedy pielgrzymi wrócą do siebie, powiedzą: to jest piękny kraj, świetni ludzie, wspaniałe miejsce. Chodzi o to żeby wracali tu z rodzinami, z przyjaciółmi – mówi Radiu Plus Paweł Majewski, pełnomocnik rządu do spraw Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa leży w zakresie działań rządu – mówi na antenie Radia Plus Paweł Majewski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Bezpieczeństwo jest na pierwszym planie. Myślę, że w czasie tej imprezy nie będziemy musieli o tym rozmawiać. To nie pierwszy raz, kiedy wydarzenie o tej skali jest organizowane w Polsce. Wojewoda małopolski przygotowuje teraz bardzo kompleksowy plan dotyczący bezpieczeństwa, organizacji ruchu, szpitali, oddziałów ratunkowych, z którym zapozna poszczególne resorty.”

Równocześnie pełnomocnik rządu ds. organizacji ŚDM przyznaje, że rząd uważa to wydarzenia za doskonałą okazję do promocji Polski. „Mamy piękny i wspaniały kraj, z wielkim potencjałem i fantastycznymi ludźmi. Przyjedzie do nas ok. pół miliona ludzi z zagranicy. I chcemy im pokazać nasz kraj, takim jakim on jest. Bez przekłamań, które oglądają czasem u siebie. Oni będą mogli potem być ambasadorami Polski na świecie.” Dlatego, jak zapowiada, propozycji dla pielgrzymów – związanych z odkrywaniem kultury, czy historii naszego kraju nie zabraknie „na pewno będziemy mogli zaoferować pielgrzymom coś dodatkowego. Chodzi o to, by ci ludzie wyjechali z jakimś dobrym skojarzeniem z Polską.”

Reklama
Reklama

„Formy nacisku albo formy przecieku” – tak pełnomocnik rządu do spraw Światowych Dni Młodzieży – określa podawane kwot jakie rząd miałby przeznaczyć na organizację ŚDM. Jak dodaje, prace nad ustawą budżetową trwają i podawanie sum jest po prostu niemożliwe. Poza tymi, które przedstawiają wojewodowie. Jak podkreśla poprzedni organizatorzy ŚDM na tym wydarzeniu po prostu zarabiali. „Przedstawimy taką symulację która pokaże ile Skarb Państwa i samorządom to wydarzenia przyniesie. I to powinien być taki argument, który utnie wszelkie dyskusje o pieniądzach”.

Reklama
Reklama

Światowe Dni Młodzieży to będzie także dobry czas dla nas jako państwa. „Zawsze kiedy pojawiają się goście w Polsce, np. gdy były pielgrzymki Ojca Świętego, wtedy sobie pomagamy, staramy się rozwiązywać wspólnie problemy. Po prostu jesteśmy razem, uśmiechamy się do siebie.”

Cała rozmowa z Pawłem Majewskim w Radiu Plus w niedzielę 24 stycznia o godz. 11.00 w programie „Kościół Wydarzenia Komentarze”.

Reklama

wz, js / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę