Nasze projekty

„Papież mówi o nadziejach płynących z ŚDM”

Spotkanie młodych w Krakowie będzie znakiem nadziei i światła dla świata pogrążonego w chaosie i destrukcji – podkreśla bp Damian Muskus, komentując dla KAI przesłanie papieża Franciszka do Polaków

Reklama

Według szefa Komitetu Organizacyjnego ŚDM, papież Franciszek zwrócił uwagę na szczególne dary dla młodzieży gromadzącej się w Krakowie: dar modlitwy, wspólnoty i miłosierdzia. „To jest perspektywa, w której możemy zobaczyć i doświadczyć, że nasze wysiłki organizacyjne nie miałyby sensu bez duchowego fundamentu. W istocie wspólnota Światowych Dni Młodzieży tworzy się w zjednoczeniu modlitewnym wielu osób na całym świecie. Włącza się w nią także Ojciec Święty” – mówi w rozmowie z KAI bp Damian Muskus. „Również i papież czeka na te Dni z radością i sam spodziewa się wielu dobrych owoców spotkania z młodymi na ziemi polskiej” – dodaje, przywołując słowa Franciszka, który nazwał ŚDM w Krakowie „pielgrzymką wiary i braterstwa”.

Jak zaznacza bp Muskus, drugim, równie ważnym filarem tej wspólnoty, która urzeczywistni się w Krakowie, jest miłosierdzie. „To właśnie dzięki doświadczeniu miłosierdzia Bożego i ludzkiego tworzy się więź, która staje się dla świata, jak mówi papież, „nowym znakiem harmonii” mimo różnorodności kulturowych, językowych i mentalnych. Przezwyciężanie podziałów możliwe jest tylko dzięki miłosierdziu” – uważa hierarcha. „W kontekście globalnych konfliktów między narodami i naszych lokalnych podziałów w społeczeństwie, ten znak jedności młodych, którzy gromadzą się w imię Jezusa, jest nauką budowania mostów, poszukiwania wartości, które łączą, ale także otwarcia się na inność i szacunku dla tego, co nas różni od innych narodów, społeczeństw i kultur” – komentuje. „To znak nadziei i światła dla pogrążonego w chaosie i destrukcji świata” – podkreśla.

Bp Muskus zauważył, że zwracając się wprost do narodu polskiego, papież Franciszek definiuje to, czym Kościół w Polsce może się dzielić ze światem, wnosząc do niego wartości, które ugruntowały się w naszych trudnych dziejach. Przyznał, że bardzo go poruszyło osobiste świadectwo papieża, który wyznał, że obecność na polskiej ziemi jest dla niego „wielkim darem od Pana” i „zanurzeniem się w wypróbowanej wierze”, po którym spodziewa się wiele dobrego dla siebie. „Mówi o tym papież, Głowa Kościoła. Jego świadectwo winno stać się dla nas wezwaniem do pielęgnowania tego bezcennego skarbu, jakim jest – ukształtowana przez tysiąclecie i zahartowana w trudnych doświadczeniach – wiara polskiego narodu” – mówi krakowski hierarcha i dodaje: „Oby te słowa zostawiły w nas ślad i umocniły w wierności Chrystusowi”.

Reklama
Reklama

Koordynator generalny ŚDM 2016 z wdzięcznością przyjął też pozdrowienia, jakie Ojciec Święty skierował wprost do młodych Polaków, którzy zaangażowali się w dzieło Światowych Dni Młodzieży. „To dla nich bardzo cenne, że Ojciec Święty widzi i docenia ich wysiłki. Jego zapewnienie o miłości i modlitwie jest dla nas umocnieniem i radością” – podkreśla biskup. Jego zdaniem, przywołanie pamięci o św. Janie Pawle II, który jako patron i twórca ŚDM będzie towarzyszył młodym w Krakowie, jest zapowiedzią, że zbliżające się Dni będą spotkaniem z dwoma papieżami: Janem Pawłem II – wielkim apostołem Bożego Miłosierdzia i z Franciszkiem, który twórczo kontynuuje jego dzieło głoszenia światu tego orędzia.


md / Kraków

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite