Nasze projekty

Jasna Góra na miesiąc przed papieską pielgrzymką

Dokładnie za miesiąc, 28 lipca papież Franciszek przybędzie z pielgrzymką na Jasną Górę. Tutaj odbędą się główne narodowe uroczystości dziękczynne w 1050. rocznicę chrztu Polski. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy, także Polonia z całego świata

Reklama

Aby uczestniczyć we Mszy pod przewodnictwem Ojca Świętego, nie są przewidywane żadne bilety wstępu ani wejściówki. W Sanktuarium trwa wielkie oczekiwanie, które upływa przede wszystkim na modlitwie.
Dla papieża już przygotowywany jest specjalny dar duchowy. To nowenna nocnych czuwań przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, poinformował o. Marian Waligóra, przeor klasztoru. – Chcemy tą modlitwą czuwań nocnych objąć wszystkie intencje papieża. To co będzie miało miejsce w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i to co będzie się działo na Jasnej Górze i we wszystkich innych miejscach, które papież nawiedzi – powiedział jasnogórski przeor.

Szczególna modlitwa w intencji papieża Franciszka i owoców jego pielgrzymki do Polski, a zwłaszcza Światowych Dni Młodzieży rozpocznie się 18 lipca i potrwa przez 9 nocy. Inaugurować ją będzie Apel Jasnogórski o 21.00, a kończyć Msza św. o północy. – Mamy nadzieję, że Ojciec Święty zechce ten dar przyjąć i będzie on owocny nie tylko dla papieża, ale także dla nas, którzy oczekujemy na spotkanie z namiestnikiem Chrystusa. Bardzo zachęcamy do udziału w tych czuwaniach i zapraszamy – powiedział o. Marian Waligóra.

Reklama
Reklama

Ojciec Święty przybędzie na Jasną Górę z Krakowa 28 lipca ok. godz. 9.15. Samochodem przejedzie między wiernymi zgromadzonymi na placu przed szczytem i to będzie nowość. Trasa przejazdu ma mieć prawie półtora kilometra. Tylko Jan Paweł II i tylko raz przejechał papamobile wśród pielgrzymów a było to 25 lat temu podczas VI Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r.

– Wizyta Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze to ogromna radość i wyróżnienie dla Kościoła w Polsce a zwłaszcza dla nas, Paulinów – podkreśla o. Przeor i wylicza najważniejsze powody obecności papieża w Częstochowie. – Ojciec Święty przybędzie tu przede wszystkim po to, by pokłonić się Matce Bożej Królowej Polski, tak jak to czynili jego poprzednicy a zwłaszcza św. Jan Paweł II. Przybędzie także do miejsca, gdzie związki duchowe ze Stolicą Apostolską są bardzo żywe, gdzie każdego dnia trwa szczególna modlitwa za następcę Piotra – zauważył o. Waligóra.

Reklama
Reklama

Przeor Jasnej Góry przypomina, że decyzją papieża Franciszka to w Sanktuarium odbędą się główne narodowe uroczystości dziękczynne w 1050. rocznicę chrztu Polski i będzie to niejako symboliczne nawiązanie do wydarzeń sprzed 50 lat, gdy na Jasną Górę chciał przyjechać papież Paweł VI, ale nie otrzymał zgody komunistycznych władz. – Teraz historia zatacza krąg i kolejny z papieży planuje tu przybyć i odbyć dziękczynienie za chrzest Polski, to wielka sprawa – twierdzi jasnogórski przeor.

Reklama

Podkreśla, że celebracja przez Ojca Świętego dziękczynnej Eucharystii ma ogromne znaczenie i nadaje jego pielgrzymce wyjątkowy wymiar. – To nie tylko chodzi o to, że papież przybędzie na Jasną Górę, by modlić się przed Obrazem Matki Bożej, ale sprawowanie tutaj Mszy św. w bliskości z Maryją Jasnogórską, to naprawdę wyjątkowa okoliczność, tym bardziej, że swą obecność zapowiedzieli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem kraju na czele – powiedział o. Waligóra.

Przeor Jasnej Góry podkreślił, że choć wszystkie zewnętrzne przygotowania do przyjazdu papieża są w „gorącej fazie technicznych dopracowań” i przebiegają harmonijnie i według planów, to ważne jest duchowe wsparcie dla tychże działań. Szczególnie zwrócił się do osób chorych i cierpiących z prośbą o dar modlitwy i ofiary trudu. Przeor podkreślił, że potrzebna jest wielka duchowa mobilizacja, by przeżywanie tych wspaniałych darów: Światowych Dni Młodzieży i jasnogórskiego dziękczynienia z papieżem za chrześcijańską Polskę nie pozostało na etapie wzruszeń i emocji.

W intencji papieskiej pielgrzymki do Polski modlą się wszystkie przybywające teraz do Częstochowy pielgrzymki. Sanktuarium nieustannie jest otwarte dla wiernych. – Czekamy na wszystkich pielgrzymów i na tych z Polski, i na tych z zagranicy, i cieszymy się, że w bliskości Matki Bożej chcą przeżywać swoją wiarę – zachęca do modlitwy na Jasnej Górze jej przeor.

Także o tym, że „wszystkie przygotowania przebiegają zgodnie z planem” – zapewnia o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry oraz Archidiecezjalnego Komitetu Organizacyjnego. Trwa budowa gigantycznego podium wokół ołtarza dla 1800 osób i przygotowanie placu modlitwy. Jak podkreśla o. Matecki, wachlarz przygotowań do tego typu wydarzenia jest naprawdę szeroki, ale – jak dodaje, wskazując na Archidiecezjalny Komitet Organizacyjny, Jasna Góra nie jest w tych przygotowaniach sama.


it / Częstochowa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite