Nasze projekty
Alicja Samolewicz-Jeglicka

Gdzie pojedzie papieski fotel?

Gdzie trafią rzeczy po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie? Chodzi o te najbardziej wyjątkowe rzeczy: ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju”, papieski fotel czy krzyż z Błoni. Postanowiliśmy to sprawdzić!

Reklama

Fotel Papieski

Pamiątka po Światowych Dniach Młodzieży – fotel papieski – jest w kościele Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Wernera 57 na Kapturze w Radomiu. Chodzi o fotel  na którym siedział Papież Franciszek w Tauron Arenie. Jest dębowy. Znajdują się na nim słowa: „Błogosławieni Miłosierni” oraz logo ŚDM. Został zamówiony przez Rycerzy Kolumba. Takie fotele są dwa! Identyczny – jak poinformował Stację7 Radosław Mizera z Radia Plus Radom – trafi do Waszyngtonu, do Narodowego sanktuarium św. Jana Pawła II. Radomska świątynia jest obecnie w trakcie budowy. Jak powiedział Radosław Mizera „po zakończeniu prac fotel zostanie ustawiony w prezbiterium”.

Reklama
Reklama

Krzyż na Błoniach

Wokół krzyża, który był ustawiony na czas Światowych Dni Młodzieży na Błoniach było w ostatnim czasie głośno. Grupa krakowian chciała by został on tam na stałe. Miałby upamiętnić wizyty w tym miejscu trzech papieży. Jednak władze miasta do całej sprawy podchodzą sceptycznie. Krzyż został zdemontowany. Co będzie z nim dalej? Rozmowy trwają.

Reklama
Reklama

image-15025

Papieskie auto – Golf Sportsvan

Papież do dyspozycji podczas Światowych Dni Młodzieży miał cztery auta. Golf Sportsvan został wystawiony na aukcję charytatywną. Nadwozie w tym aucie jest nieco dłuższe oraz wyższe od standardowej wersji. Samochód jest bardzo przestronny. Papież jeździł nim w podstawowej wersji wyposażenia – Trendline. Aukcja w ramach projektu #Misericordes krakowskiej Caritas będzie trwała na stronie we4charity.com do końca miesiąca. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalnych karetek, tzw. mobilnych klinik.

Reklama

Tramwaj papieski

Każdy może przejechać się tramwajem którym podczas ŚDM jeździł po Krakowie papież Franciszek. Tak zwany „Krakowiak” jest dość dobrze widoczny – ma charakterystyczne biało-żółte barwy. Dodatkowo widać na nim logo ŚDM oraz hasło „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” w wielu językach.
Na jakiej trasie go spotkamy? Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie tramwaj można spotkać na linii nr 52, 50 oraz 4. A weekendy również na trasie składów nr 24.

Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju”

28655832625_10925ac227_k
fot. EpiskopatNews/flickr

Ołtarz przed którym modlił się papież Franciszek w czasie sobotniego czuwania do 21 sierpnia jest u księży pallotynów w Krakowie. Docelowo trafi do Kibeho w Rwandzie. Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna ma tam powstać Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój, w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Teraz Najświętszy Sakrament wystawiony na tym ołtarzu można adorować codziennie od godz. 7.30 do 18.00 w parafii Matki Bożej Pocieszenia przy ul Bulwarowej w Krakowie.

Samochód przewożący symbole ŚDM

Jak informuje diecezja radomska „po 600 dniach i przejechaniu ponad 60 tysięcy kilometrów samochód, który przewoził symbole Światowych Dni Młodzieży trafił do Radomia”. – Samochód-kaplica został poświęcony przez bp Henryka Tomasika w grudniu 2014 roku i od tego czasu służył jako pojazd do transportu po polskich diecezjach ikony Salus Populi Romani oraz Krzyża Papieskiego – symboli Światowych Dni Młodzieży – mówi Otylia Brendel, koordynator sekcji medialnej ŚDM Radom. Obecnie samochód stoi przy duszpasterstwie w Radomiu. Fiata ducato, który służył jako samochód-kaplica przekazał anonimowy przedsiębiorca i jemu też samochód zostanie zwrócony. Właściciel również zapowiedział sprzedaż samochodu na aukcji.

13940080_1240556915955175_342814807_o

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite