Nasze projekty

Bp Ryś: odpowiedź Boga na trudne sprawy jest jedna

Odpowiedź Boga na trudne sprawy świata, na śmierć katolickiego księdza we Francji, jest zawsze taka sama: miłosierdzie. Miłosierdzie, a nie gniew – podkreślił w środę w Krakowie prof. bp Grzegorz Ryś podczas katechezy w ramach Światowych Dni Młodzieży

Reklama

Bp Ryś w środę rozpoczął na stadionie Cracovii przy Błoniach krakowskich cykl katechez w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Biskup powiedział PAP, że bardzo dobrze nauczało się młodych, którzy z uwagą i w skupieniu słuchali jego słów. „Była absolutna cisza, wtedy się świetnie mówi. Widać są młodzi ludzie, którzy są nastawieni na odbiór” – podkreślił. „Bardzo mnie ucieszyła ich postawa wobec słów z Apokalipsy, które czytaliśmy na początku” – dodał.

W katechezie biskup nawiązał do wtorkowych tragicznych wydarzeń we Francji, gdzie dwóch dżihadystów zamordowało proboszcza w Normandii.

Reklama

Jak mówił, na takie przypadki, jak zabójstwo księdza Jacquesa we Francji odpowiedzią nie jest gniew, a miłosierdzie. „Jeśli pytaniem tej katechezy jest to, czy to dziś jest czas miłosierdzia, to odpowiedź jest jedna – czas miłosierdzia jest zawsze. Czas miłosierdzia jest zawsze, bo Bóg jest z serca” – mówił bp Ryś do pielgrzymów.

„Natomiast patrząc od strony ludzkiej to również teraz jest czas miłosierdzia, bo jak nie zareagujemy miłosierdziem, na te wszystkie dramaty świata, na te wszystkie dramaty, które nas przerażają, na tę krew księdza Jacquesa wylaną wczoraj, jak nie zareagujemy miłosierdziem, to będziemy karmić tylko swój gniew i ten gniew najpierw zabije nas” –mówił na stadionie. „Bardziej zabije nas, niż innych ludzi” – dodał.

„Wybór jest pomiędzy: gniew, a miłosierdzie. Ci, którzy znają Boga wybierają miłosierdzie, Amen” – podkreślił biskup.

Reklama

W rozmowie z PAP biskup podkreślił, że nie ocenia zdarzenia we Francji, bo jest ono zupełnie pozbawione sensu. „Ono jest zupełnie pozbawione sensu. Żeby oceniać, osądzać trzeba by dużo więcej wiedzieć. Mam takie przekonanie najgłębsze, że Pan Bóg nie dał nam władzy sądzenia, że sobie je rezerwuje” – powiedział PAP hierarcha.

„W tekście z Apokalipsy zawarte jest to, że czas, który przeżywamy, nie jest czasem sądu, ani nie jest czasem odwetu. Sąd należy do Boga, do wieczności, natomiast teraz po stronie Kościoła jest czas przebaczenia i miłosierdzia, niezależnie od tego, jak to brzmi” – podkreślił.

„Z jednej strony łatwo to powiedzieć ludziom, których to nie dotyka, a z drugiej mam wrażenie, że powiedzieć jest coraz trudniej. Coraz trudniej wśród chrześcijan jest bronić tego, co jest sercem objawienia chrześcijańskiego” – powiedział PAP profesor.

Reklama

„Apokalipsa nam pokazuje, że te pytania ludzkie wracają w takich sytuacjach – takie same pytania wracają. Odpowiedź Pana Boga też wraca i jest tylko jedna niezmienna – miłosierdzie boże” – tłumaczył w rozmowie z PAP bp Ryś.

Od środy rana stadion Cracovii wypełniał się uczestnikami ŚDM – podczas katechezy oprócz pełnej trybuny wzdłuż boiska od strony Błoń, wypełniały się sektory na wprost ołtarza. Po katechezie bp. Ryś odpowiadał na pytania młodych, odprawiono też mszę świętą.


Ze stadionu Cracovii Aleksander Główczewski.(PAP)

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite