Nasze projekty

11 tys. miejsc w pociągach Kolei Śląskich na wizytę papieża w Częstochowie

Dwudziestoma pociągami Koleje Śląskie dowiozą pielgrzymów na czwartkowe spotkanie z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze. Prawie wszystkie z nich odjeżdżają z Katowic. Łącznie jest w nich ponad 11 tys. miejsc; w części już zarezerwowanych

Reklama

28 lipca w dniu papieskiej wizyty na Jasnej Górze wszyscy w pasażerowie na terenie woj. śląskiego oraz na odcinku Katowice–Oświęcim mogą podróżować pociągami Kolei Śląskich bezpłatnie.

Samorządowy przewoźnik zaplanował wzmocnienie składów regularnie kursujących do i z Częstochowy oraz uruchomienie 25 dodatkowych połączeń, które dowiozą pielgrzymów na jasnogórską mszę z udziałem papieża i umożliwią później powrót.

Pociągi te będą zmierzały do Częstochowy z kierunku południowego (od Katowic, Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia i Myszkowa; stacja końcowa Częstochowa Główna) oraz południowo-zachodniego (od Katowic, Chorzowa, Bytomia, Tarnowskich Gór i Lublińca; stacja końcowa Częstochowa Stradom).

Reklama
Reklama

Rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek zaleca pasażerom, chcącym wziąć udział w jasnogórskim spotkaniu z Franciszkiem, aby wybierali pociągi nocne i wczesnoporanne. Wcześniejsze połączenia dają bowiem większą szansę na dotarcie do Częstochowy przed zamknięciem sektorów, a także wejścia do następnego pociągu w razie dużej frekwencji.

28 lipca pierwszy pociąg do Częstochowy odjedzie z Katowic o godzinie 0:51. Według komunikatu KŚ dostępnych jest w nim 11 proc. z 450 wolnych miejsc. KŚ zastrzegają bowiem, że w niektórych pociągach dodatkowych część miejsc jest przewidziana dla grup zorganizowanych przez stronę kościelną – w tych składach liczba ogólnodostępnych miejsc będzie mniejsza.

Jednocześnie w komunikacie KŚ zastrzegają, że wobec możliwej dużej frekwencji część pasażerów może odbywać podróż na stojąco; w tej sytuacji przewoźnik zaapelował o życzliwość i ew. ustępowanie miejsc osobom bardziej potrzebującym.

Reklama
Reklama

Ogółem w nocy i w czwartek wcześnie rano do Częstochowy i Częstochowy Stradomia pojedzie 20 pociągów, w tym 11 ogólnodostępnych (w zdecydowanej większości wyruszą z Katowic; pojedyncze połączenia z Pszczyny, Bielska-Białej, Zawiercia i Myszkowa). Najwięcej – 1,2 tys. miejsc – będzie miał pociąg wyruszający z Katowic o godz. 2.26.

Pociągi powrotne zaczną wyruszać z Częstochowy od ok. godz. 13. KŚ uruchomi ich również 20 – średnio dwa, trzy na godzinę. Największą pojemność będą miały potrójne składy odjeżdżające do Katowic o godzinach 15:13 i 15:37 oraz 18:27 i 18:40. Koleje Śląskie zwracają uwagę, że część składów odjeżdżać będzie do Katowic ze stacji Częstochowa Stradom (przez Lubliniec, Tarnowskie Góry i Bytom).

Po informacje dotyczące m.in. godzin odjazdów pociągów do i z Częstochowy przewoźnik odsyła do publikowanych przez siebie rozkładów, a także na specjalną zakładkę swojej strony internetowej: http://kolejeslaskie.com/sdm .(PAP)

Reklama

mtb/ par/

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite