Nasze projekty

Polacy akceptują antykoncepcję i rozwody

Wśród Polaków osłabło przekonanie, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować - wynika z raportu Centrum Badań Opinii Społecznej.

Reklama

Ponad 40 procent badanych uważa posiadanie zasad moralnych za pożądane, ale jednocześnie dopuszcza, by w pewnych sytuacjach zasady te uznać za nieobowiązujące.

 

Jak wynika z badań, "na prawo Boże jako normę właściwego postępowania, poza regularnie praktykującymi, stosunkowo najczęściej wskazują osoby najstarsze, o prawicowych poglądach politycznych oraz osoby z wyższym wykształceniem".

Reklama
Reklama

 

Jedynie co piąty badany uważa katolickie zasady moralne jako najlepszą i wystarczającą podstawę moralności. Stosunkowo największą grupę (45 procent) stanowią ci, według których katolickie zasady moralne są w większości słuszne, lecz nie ze wszystkimi z nich zgadzają się – wynika z raportu CBOS.

 

Reklama
Reklama

Przebadano również stosunek Polaków do niektórych zachowań o charakterze moralnym. Z badań wynika, że około trzy czwarte dorosłych Polaków za dopuszczalne uznaje stosowanie środków antykoncepcyjnych (77 proc.) oraz współżycie seksualne przed ślubem (74 proc.). Przyzwolenie na rozwody daje dwie trzecie badanych, a ponad jedna czwarta aprobuje przerywanie ciąży. Współżycie seksualne osób tej samej płci akceptuje 22 proc. ankietowanych, a seks osoby pozostającej w związku małżeńskim z kimś innym niż małżonek, dopuszcza co jedenasty respondent.

 

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (wspomaganych komputerowo) w grudniu ubiegego roku, na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę