Nasze projekty
fot. Pexels

„Droga Lwa” – konferencja dla mężczyzn, która nauczy dbać o ducha, ciało i psychikę

Czym jest "Droga Lwa" i dlaczego warto wziąć w niej udział? O planie konferencji oraz jej owocach w rozmowie ze Stacją7 opowiedział Dariusz Dudek - teolog, copywirter, redaktor naczelny Drogi Odważnych.

Reklama

Czym właściwie jest „Droga Lwa”?

Dariusz Dudek: Aby odpowiedzieć na to pytanie wyjdę od samej nazwy wydarzenia. „Droga” – jest to swego rodzaju podróż w głąb siebie, swoich relacji i wiary. Przy czym nie jest to spokojna wędrówka po górach, od schroniska do schroniska, a raczej maraton, w którym mamy ograniczoną ilość czasu i długą drogę do pokonania.

„Lew” – wybraliśmy właśnie to zwierzę, gdyż jest ono symbolem odwagi, której potrzeba by przejść tę drogę. Jest też symbolem siły, która jest typowym męskim atrybutem. Chcemy, by po uczestnictwie w “Drodze Lwa” mężczyźni nabrali sił i odwagi do podejmowania zmian w swoim życiu.

Reklama

Od strony praktycznej “Droga Lwa” to trzydniowe, intensywne ćwiczenia duchowe, osobowe i fizyczne. W trakcie jej trwania chcemy dotknąć tych trzech sfer. Człowiek to jedność, a jeśli chcemy się rozwijać, musimy dbać o ducha, ciało i psychikę. “Droga Lwa” pozwala wziąć w swoje ręce własny wzrost, co ma realne przełożenie na nasze relacje, pracę i duchowość.

Jakie tematy będą poruszane podczas konferencji?

Wśród poruszanych tematów są takie jak: powołanie i misja, nieczystość, zranienia i fałszywe przekonania, wada główna, emocje i pragnienia, dynamika życia duchowego, wzrost i słowo Boże.

Reklama

Dlaczego właśnie takie? Czy to są tematy szczególnie ważne dla współczesnego mężczyzny?

Wybór tematów, które poruszamy na “Drodze Lwa” to efekt ponad 10 lat doświadczenia Drogi Odważnych w pracy z mężczyznami. Chyba każdy z nas chce znać sens i cel swojego życia. Często mamy trudności z właściwym jego rozeznaniem, dlatego wracamy do zranień i fałszywych przekonań, które zaciemniają prawdę o nas samych. Pracujemy z emocjami i pragnieniami, gdyż to dzięki nim możemy zobaczyć, do czego nas ciągnie. To wszystko chcemy robić słuchając Boga, który przemawia w dynamiczny sposób w naszym sercu i przez słowo Boże. Ważnym tematem jest też męska seksualność i nasze ciało. Często jest to sfera, która rodzi wiele problemów i napięć, a my chcemy dostrzec w niej dary i siłę.

Kim będą prelegenci, którzy poruszą wspomniane tematy?

Reklama

Wśród prelegentów jest Mariusz Marcinkowski – mąż, ojciec, lider główny i założyciel Drogi Odważnych. Z wykształcenia jest teologiem, certyfikowanym mówcą, trenerem oraz coachem

Maxwell Leadership Certified Team. Ma bogate doświadczenie w prowadzeniu mężczyzn, w pracy z narzeczonymi i małżeństwami

Drugim prelegentem jest Dawid Gacek, również mąż i ojciec. Z wykształcenia inżynier dźwięku, z pasji muzyk. W ostatnich latach przeszkolił ponad 3000 nauczycieli. Inspirujący mówca i mentor dla wielu braci na Drodze Odważnych.

Kolejny mówca do Paweł Bodzon. Także on jest ojcem i mężem. Pracuje jako psychoterapeuta. Absolwent Psychologii i Nauk o Rodzinie na Uniwersytecie im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamiczne. Jest także familiologiem.

Czwarty prelegent to br. Adam Zwierz, kapucyn, kapelan Drogi Odważnych. Jest misjonarzem, spowiednikiem oraz formatorem postulantów.

Skąd pomysł na zorganizowanie tej konferencji?

Wszystko zaczęło się od programu przeznaczonego dla członków Drogi Odważnych o nazwie “Powołani do przywództwa”. Kilkumiesięczny program prowadził do życia w pełni, uczył rozeznawania, życia w równowadze i służbie drugiemu człowiekowi. Był oparty o idee św. Ignacego z Loyoli. W sercu liderów Drogi – Mariusza Marcinkowskiego i Michała Piekary zrodziło się pragnienie, by tymi treściami podzielić się z szerszym gronem mężczyzn, w bardziej skondensowanej formie. W tym samym czasie Mariusz uczestniczył w niezwykle inspirującym wydarzeniu coachingowym “Unstopable”, które było profesjonalnie przygotowane: muzyka, światło, ogromna sala dla tysiąca osób, świetni mówcy… Zadał sobie pytanie, dlaczego nie robimy podobnych wydarzeń w Kościele?

Wraz z Michałem zdawali sobie sprawę, że taka organizacja wykracza poza możliwości finansowe wspólnoty. Jednak podzielili się tym pomysłem w gronie liderskim, mówiąc sobie, że jeśli uzbierają 20 000 zł, to będzie to dla nich znak, że Bóg pobłogosławi tę ideę. W trakcie spotkania liderzy zadeklarowali wsparcie w wysokości 35 000 zł! Dzięki temu pierwsza Droga Lwa została zorganizowana w Oxford Tower, w centrum Warszawy, za nagłośnienie, muzykę i światło wzięli odpowiedzialność profesjonaliści z najwyższej półki, a uczestnicy pierwszej edycji wypełnili salę.

Jak mężczyźni mogą wziąć w niej udział?

Aby wziąć w niej udział, należy wejść na stronę www.drogalwa.pl, zapoznać się z informacjami oraz zakupić bilet na całe wydarzenie.

Dlaczego tak ważne jest tworzenie męskich wspólnot, wymienianie się męskimi doświadczeniami?

Mężczyzna potrzebuje środowiska wzrostu, w którym będzie mógł porozmawiać na frapujące go tematu z innymi mężczyznami. Najczęściej pierwszą wspólnotą dla faceta jest jego małżeństwo i rodzina. Wielu mężczyzn angażuje się we wspólnoty, w których są też kobiety, ale nikt nie zrozumie mężczyzny tak, jak inny mężczyzna. Mamy wspólne problemy, wspólne troski, podobne radości, nasza duchowość różni się od kobiecej i możemy sobie pomóc radą, wsparciem i braterstwem.

Warto tu dodać, że nie zamykamy się na kobiety! To, że pracujemy w męskim gronie sprawia, że jesteśmy lepszymi mężami i ojcami. Istnieje siostrzany do Drogi Odważnych projekt Ubogacona, skierowany właśnie do pań.

Podtytuł konferencji “Droga Lwa” brzmi “Powołani do przywództwa”. Co to znaczy, że mężczyźni są powołani do przywództwa?

Rozumiemy przywództwo nie jako rządzenie, ale jako służenie tym, których na naszej drodze postawił Bóg: żonie, dzieciom, przyjaciołom, wspólnocie, parafianom – jeśli ktoś jest księdzem. Wierzymy, że Bóg wzywa nas to wzięcia odpowiedzialności za siebie samych, za nasze życie i rozwój oraz za tych, którzy są przy nas. Prawdziwe przywództwo to pociąganie, inspirowanie, ale też pokorne przyznawanie się do słabości i powstawanie z upadków.

Jak w czasach, kiedy kwestionuje się rolę mężczyzn we współczesnym świecie realizować to powołanie?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że mamy takie powołanie, a to wiąże się ze świadomością, że jestem chciany przez Boga i że mam On marzenie i plan odnośnie mojego życia. Jeśli przyjmę tę prawdę mogę wejść na drogę świadomego wzrostu i stawać się tym przywódcą: budować relację z Bogiem, żoną, dziećmi, wspólnotą… Rozwijać się duchowo, fizycznie i osobowo, tak by żyć pełnią i służyć innym.

Czego mężczyźni doświadczą podczas tegorocznej konferencji? Jakie mogą być owoce uczestniczenia w “Drodze Lwa”?

“Droga Lwa” to przygoda wejścia w siebie w towarzystwie innych mężczyzn. Wiąże się to z walką i wyzwaniem – a to są rzeczy bliskie męskiemu sercu! Tego, czego na pewno doświadczy każdy uczestnik to braterstwo oraz Bóg, który realnie wchodzi w nasze życie.

Wśród owoców uczestnictwa w Drodze Lwa w pierwszym rzędzie wymienię przemianę: myślenia, przekonań i relacji. Drugim wielkim owocem będzie z pewnością wiele inspiracji do stawiania sobie celów, budowania relacji i wiary do Boga.


Drogę Lwa prowadzi “Droga Odważnych”, katolicki ruch formacyjny dla mężczyzn, działający z asystencją pastoralną braci kapucynów, którego charyzmatem jest formacja mężczyzn na Bożych przywódców zgodnie z ideałem: miłość, służba i formacja. Trzydniowe Intensywne Ćwiczenia Duchowe “Droga Lwa” rozpoczynają Akademię Przywództwa, która trwa 6 miesięcy.

Szczegóły i zapisy na drogalwa.pl

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę