7 sposobów na udany rok szkolny

Jak powrócić do obowiązków szkolnych? Jak “nie wypalić” się po tygodniu nauki? Poznaj 7 sposobów, dzięki którym rozpoczęty właśnie rok szkolny może być wyjątkowo udany.

Reklama

1. Prowadź dziennik myśli

By lepiej zrozumieć, co dzieje się w twoim umyśle, prowadź dziennik z zapiskami myśli dotyczącymi nauki i szkoły. Przy regularnym prowadzeniu dziennika szybko okaże się, co najczęściej wywołuje w Tobie negatywny stres. Kiedy już zlokalizujesz wroga (szczególnie zwracaj uwagę na to, czego się lękasz) łatwiej będzie ci dobrać skuteczną taktykę, by go pokonać.

Uwaga – możesz się zaskoczyć, jak często negatywne myśli pojawiają się w ludzkim umyśle. Zdecydowanie warto nad tym popracować!

7 sposobów na udany rok szkolny

Reklama
Reklama

2. Nie odkładaj na później

Prokrastynacja, czyli odkładanie wykonywania zadań (np. nauki czy czytania lektur) na później nigdy nie kończy się dobrze. Nadrabianie zaległości i mierzenie się z ogromem materiału może cię niepotrzebnie wyczerpać.

Neil Fiore, znany psycholog i autor książki “Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj w sobie wewnętrznego stróża” radzi, żeby nie koncentrować się na zakończeniu zadania, ale na jego ciągłym rozpoczynaniu. Myśli skupione na konieczności finiszowania zadań mogą przerażać tak bardzo, że w efekcie spowodują tylko dalsze odkładanie…

7 sposobów na udany rok szkolny

Reklama
Reklama

3. Zgrywalizuj i nagradzaj swój wysiłek

 

Nawet najtrudniejsze i nudne jak flaki z olejem zadanie może stać się wciągające, kiedy wprowadzimy do niego elementy gry. Postaraj się podzielić zadanie na mniejsze etapy i wyznacz sobie nagrody za przebrnięcie tych “checkpointów”. Nagrody tym większe, im dalej zabrniesz w twoim zgrywalizowanym zadaniu!

7 sposobów na udany rok szkolny

Reklama

4. Funduj sobie “offline`owe” SPA

Badania pokazują, że osoby kreatywne są szczególnie podatne na rozproszenia. Dzięki nim mogą mieć więcej pomysłów, ale trudniej im wytrwać w skupieniu na lekcjach czy kończyć zadania. Dlatego funduj swojemu mózgowi regularnie okresy wytchnienia od bombardowania informacjami. Zaprzyjaźnij się z trybem “offline”, nie komunikuj się z nikim, pobądź sam ze sobą z dala od elektroniki. Jeśli już nie pamiętasz, jak to jest żyć w świecie bez internetu, to wciśnij reset i udaj się na weekendowe rekolekcje.

7 sposobów na udany rok szkolny

5. Baw się bez poczucia winy!

Wspomniany już w tym tekście Neil Fiore proponuje, by planowanie zadań rozpoczynać od… wpisywania w kalendarz rozrywki! Szkoła i nauka są ważne, ale zabawa też jest potrzebna nawet w życiu dorosłych ludzi! Naukowcy z Singapore Management University dowiedli, że ludzie mogą być bardziej kreatywni, kiedy wracają do pracy czy nauki po okresie spędzonym na zabawie. Dlatego nie odkładaj imprez, aktywności sportowej czy innej rozrywki na czas “po maturze” czy “po egzaminach”. Według badań zasada “Work hard, Play hard” po prostu działa lepiej!

7 sposobów na udany rok szkolny

6. Dbaj o ekipę wspierającą

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że posiadanie prawdziwych przyjaciół jest bezcenne. Zgrana “ekipa” nie tylko gwarantuje dobrą zabawę, ale przede wszystkim będzie z Tobą w najtrudniejszych chwilach. Jeśli nie masz wokół siebie takich zaufanych ludzi, na których zawsze może liczyć, może najwyższy czas, aby poznać nowych? Miejsc i okazji do nawiązania wartościowych relacji nigdy nie brakuje!

7 sposobów na udany rok szkolny

7. Zadbaj o duchowość po katolicku

Nie musisz uciekać się do niebezpiecznego dorobku religii wschodnich, by bardziej wyciszyć umysł, zrelaksować się czy zadbać o rozwój duchowy. Przeżywanie wiary katolickiej “na serio” gwarantuje Ci to samo i… zdecydowanie więcej, bo błogosławieństwo Boga Żywego! Zapoznaj się z modlitwą uwielbienia i dziękczynienia bez względu na okoliczności.

Zdecydowanie lepiej przez cały czas żyć w myśl zasady “Work hard, Pray hard” niż w chwilach kryzysu uciekać się do popularnej postawy “Jak trwoga to do Boga”.

7 sposobów na udany rok szkolny

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę