Wiara w czasie epidemii. Piątek 3 kwietnia [RELACJA LIVE]
„Musicie być mocni, mocni tą mocą, którą daje wiara!" - te słowa Jana Pawła II przywoływał wczoraj wieczorem w kontekście epidemii koronawirusa abp Marek Jędraszewski. W Polsce nie żyje już 57 zarażonych osób, na świecie - 51 tysięcy. Zapraszamy na kolejny dzień naszej relacji na żywo.
Polub nas na Facebooku!
🔷 Módl się z nami. Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły
🔷 Jak przeżyć Niedzielę Palmową w dobie pandemii? Jak zrobić i poświęcić palmy?
🔷 Co z pierwszymi piątkami? Komisja liturgiczna KEP uspokaja
🔷 W niedzielę Światowy Dzień Młodzieży. Jak będzie wyglądał?
🔷 Zdjęcie, które poruszyło Franciszka
🔷 Relacja z wczoraj dostępna tutaj
W kościele seminaryjnym rozpoczyna się ostatnia w tym Wielkim Poście adoracja krzyża, którą poprowadzą klerycy warszawskiego seminarium.
Jesteśmy na półmetku rekolekcji dla młodzieży, które transmitujemy wspólne z Archidiecezją Warszawską. Zapraszamy na transmisję katechezy ks. Marcina Żurka.
Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów – informuje @MinSrodowiska Będzie obowiązywał do 11 kwietnia. pic.twitter.com/T2y7xgQLDR
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) April 3, 2020
“To tylko wskazuje na to, jak poważny jest na Wyspach kryzys” – komentuje polski dziennikarz, korespondent z Londynu.
Pałac Buckingham: specjalne orędzie królowej Elżbiety II w niedzielę o 20:00 czasu lokalnego (21:00 czasu polskiego).
To tylko potwierdzenie tego, jak poważny jest ten kryzys.
684 ofiary śmiertelne w ciągu ostatniej doby. https://t.co/Rx6eDgUnub
— Jakub Krupa (@JakubKrupa) April 3, 2020
Płaczemy i cierpimy. Tracimy całą generację naszych dziadków, generację bogatą w doświadczenie, historię, która była naszymi korzeniami. Lekarze i służba medyczna pracują resztkami sił, ale nie poddajemy się i nie damy się zwyciężyć”. Tak o sytuacji mieszkańców prowincji Bergamo, jednej z najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa mówi jej mieszkanka, Chiara Colotti w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego.
Tymczasem w Bergamo budowany jest szpital polowy, już niedługo będzie gotowy.
– To była walka z czasem, aby zbudować miejsce o znaczeniu strategicznym dla walki z koronawirusem. Początkowo miał to być prosty szpital polowy. W rzeczywistości jednak będzie tam i apteka, i gabinet, gdzie będą przeprowadzane analizy, radiologia oraz intensywna terapia. W jego powstaniu pomagało wielu rzemieślników. A dzięki bardzo szybkiemu postępowi prac, dobrej organizacji i wielkiemu sercu, które towarzyszy tej budowie, wielu patrzyło na to w osłupieniu. Razem z rzemieślnikami pracowali i pracują członkowie obrony cywilnej, żołnierze, czy członkowie klubu kibica drużyny piłkarskiej Atalanta. Wszyscy oni trudzą się kończąc budowę szpitala, który będzie miał 140 łóżek, w tym 72 na intensywnej terapii. To dla nas naprawdę wielki przykład, wielka demonstracja solidarności – mówi mieszkanka Bergamo.
KAI
Ponad 180 tys. złotych na zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie przekazali w ramach jałmużny wielkopostnej księża diecezji bielsko-żywieckiej. Cieszyński szpital jest jedynym na terenie diecezji, który ma oddział zakaźny. Leczeni są tu pacjenci z COVID-19.
Oddział zakaźny cieszyńskiego szpitala jest w trudnej sytuacji, gdyż mieści się w tymczasowych pomieszczeniach i brakuje w nim podstawowych elementów wyposażenia.
Po konsultacji z dyrektorem szpitala zebrane przez księży środki przeznaczone zostaną na zakup najbardziej potrzebnych sprzętów: respiratora z ARD (100 000 zł), fumigatora (15 000 zł), 2 kardiomonitorów (24 000 zł) 8 pulsoksymetrów (1 200 zł), komory laminarnej (30 000 zł) i środków ochrony osobistej: maski, kombinezony (ok. 9000 zł).
KAI
Ojcze Święty, podczas epidemii miej także samego siebie na sercu. Zrób to dla nas, dla 1,3 miliarda katolików na całym świecie” – taki apel znajduje się w liście skierowanym do Franciszka przez chińskich katolików. List ma formę otwartą, a jego treść ukazała się na stronach katolickiego portalu chińskiego Xinde Press. Sygnatariusze listu proszą również wszystkich pracowników i mieszkańców Domu św. Marty, gdzie mieszka papież, aby zadbali o niego wyjątkowo, pilnując odpowiednich odległości między nim a innymi. Proszą też Franciszka, aby podczas audiencji nosił maseczkę ochronną.
ad, Fides
Szpital im. Żeromskiego w Nowej Hucie, który jako pierwszy w Krakowie zmierzył się z epidemią COVID – 19, otrzymał 100 tys. złotych na zakup respiratora. Dziś Caritas Archidiecezji Krakowskiej przelała zebraną kwotę na konto szpitala.
– Wpłaty na zakup respiratora dla krakowskiego szpitala były odpowiedzą na apel Caritas, ogłoszony 24 marca. Oprócz pomocy najuboższym i seniorom Caritas postanowiła wtedy włączyć się w pomoc placówkom służby zdrowia, które prosiły o wsparcie – przypomniała Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Ogłoszona zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem i w ciągu ponad tygodnia darczyńcy przekazali na konto Caritas 100 tys. zł.
KAI
Nowy formularz ma charakter pokutny i wpisuje się on do grupy „Mszy w różnych potrzebach”. Będzie można z niego odprawiać Mszę św. przed Niedzielą Palmową oraz po zakończeniu Oktawy Wielkanocy, czyli po 20 kwietnia bieżącego roku. To odpowiedź na prośby do Kongregacji ds. Kultu Bożego.
Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępnia 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem. To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii.
Dom będzie udostępniony tym lekarzom, pielęgniarkom czy ratownikom, którzy nie mogą wracać po pracy do własnych domów, by nie narazić na zarażenie bliskich. Do ich dyspozycji będzie 110 najlepszych pokoi Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II.
KAI
Światowy Dzień Młodzieży w duchowej łączności i transmisja mszy świętej – tak do przeżywania Niedzieli Palmowej młodych archidiecezji gnieźnieńskiej zaprasza abp Wojciech Polak. W czasie Mszy św. Prymas zawierzy maturzystów Matce Bożej.
Internetowa Niedziela Palmowa rozpocznie się 5 kwietnia ok. godziny 15.40 na stronach www.prymaspolski.pl www.archidiecezja.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. Prymas Polak będzie przewodniczył Eucharystii sprawowanej szczególnie w intencji maturzystów.
Czytaj więcej>>
Podczas celebracji Wielkiego Tygodnia liturgię wspólnie z papieżem Franciszkiem będą koncelebrowali jedynie dwaj kardynałowie: arcybiskup Bazyliki św. Piotra kard. Angelo Comastri oraz kard. Vittorio Lanzani, delegat tzw. Fabryki św. Piotra, urzędu odpowiedzialnego za utrzymanie bazyliki. Poza nimi do koncelebry nie zostanie dopuszczony żaden inny kardynał ani biskup – pisze watykanista Francesco Antonio Grana.
Per tutta la Settimana Santa concelebreranno con Papa Francesco soltanto il cardinale Angelo Comastri, arciprete della Basilica Papale di San Pietro, e monsignor Vittorio Lanzani, delegato della Fabbrica di San Pietro. Nessun altro porporato o vescovo sarà ammesso pic.twitter.com/qDVpNh6CkI
— Francesco Antonio Grana (@FrancescoGrana) April 3, 2020
Informację przekazało Lotnisko im. Fryderyka Chopina na swoim profilu na Twitterze.
⛪️ Uprzejmie informujemy, że do dnia 5 maja 2020 r. (włącznie) #Kapelania znajdująca się na terenie @ChopinAirport w Warszawie nie będzie prowadziła posługi duszpasterskiej. Za utrudnienia przepraszamy. pic.twitter.com/vuCyPgDz4X
— Chopin Airport, WAW (@ChopinAirport) April 3, 2020
Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie tradycyjnego konkursu palm w Lipnicy Murowanej. Każdego roku wydarzenie gromadziło tysiące osób a palmy sięgały nieba. W ubiegłym roku rekordowa palma miała prawie 38 metrów. Organizatorzy zdecydowali, że w tym roku konkurs przenoszą do Internetu.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu tradycyjnej lipnickiej palmy – z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, suszonych lub bibułowych kwiatów, bukszpanu oraz wstążek z bibuły. Wiązanie palmy powinno być zrobione z pędów wierzby, bez wykorzystania drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych. Mile widziana współpraca całej rodziny. Następnie należy wykonać zdjęcie palmy wraz z wykonawcą i dodać w komentarzu pod postem konkursowym na profilu na Facebooku Gminy Lipnica Murowana. Konkurs trwa do 7 kwietnia.
Konkurs w Lipnicy Murowanej odbywa się od 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Zainteresowanie było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie.
KAI/ad
Zaledwie trzy dni trwała zbiórka środków na zakup respiratorów dla szpitali w Radomiu i Opocznie. Zbiórkę prowadzono w ramach ogólnopolskiej akcji Zanurzeni w Miłości, którą prowadzi fundacja “SMS z Nieba” w Koszalinie we współpracy z Caritas Diecezji Radomskiej. Każdy z respiratorów to koszt ok. 105 tys. złotych.
W ramach akcji Zanurzeni w Miłości udało się już zebrać pieniądze na zakup respiratorów dla szpitali m.in. w Koszalinie, Szczecinie, Wałbrzychu, Siedlcach, Lublinie i Bielsku Podlaskim.
Wieczorem z kaplicy w pałacu arcybiskupów krakowskich abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. sprawowanej z okazji 15. rocznicy śmierci papieża Polaka. W Eucharystii uczestniczyły za pośrednictwem transmisji na żywo tysiące wiernych.
Podczas homilii abp Jędraszewski powiedział:
Słowa Jana Pawła II wypowiedziane na krakowskich Błoniach 9 czerwca 1979 r., są aktualnym apelem w czasie niepokoju i lęku w dobie pandemii koronawirusa: „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego! Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć. (…) Musicie być mocni miłością, która «cierpliwa jest, łaskawa jest…». (…) Która «wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma», tej miłości, która «nigdy nie ustaje»
Módlmy się za tych, którzy już próbują przeciwdziałać kryzysowi, który nadchodzi – to dzisiejsza intencja modlitewna papieża Franciszka podczas porannej Mszy św. w Domu św. Marty.
W ostatnich dniach przekonaliśmy się, jak wiele aktywności można podjąć mimo epidemii, zostając w domu. Internetowe lekcje i wykłady online, spotkania biznesowe, ale także ogrom wydarzeń kulturalnych: zwiedzanie muzeów czy koncerty. Jeden z nich zagra zespół niemaGOtu. Dochód z koncertu przekazany będzie na wsparcie zakonów kontemplacyjnych.