Wiara w czasie epidemii. Dzień drugi relacji [RELACJA LIVE]
Jak rozszerzająca się epidemia dotyka rzeczywistości wiary oraz Kościoła? Zarówno wierni jak i duszpasterze szybko przystosowują się do nietypowej sytuacji, mnożąc nie tylko środki ostrożności, ale i nowe pomysły duszpasterskie. Śledzimy dla Was sytuację na bieżąco - zapraszamy na 2. dzień relacji live.
Polub nas na Facebooku!
“W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób – napisał w specjalnym komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Więcej: https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-stosujmy-sie-rozporzadzenia-organow-panstwowych-by-na-mszy-sw-w-kosciolach-przebywalo-do-50-osob/
Podczas specjalnie zwołanej wieczorem w piątek konferencji prasowej premier rządu RP ogłosił wprowadzenie dalszych restrykcji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oto one:
– zakaz zgromadzeń do 50 osób. W praktyce oznacza to m.in ograniczenia w przychodzeniu wiernych do kościoła
– zamknięcie granic Polski dla obcokrajowców, zaś dla Polaków wracających z zagranicy – obowiązkowa kwarantanna 14 dni
– zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych, cargo – działa
– ograniczenie działalności galerii handlowych. Dozwolone otwieranie punktów usługowych i sklepów spożywczych
– zawieszenie działalności restauracji; możliwy tylko dowóz
ad/Stacja7
Zaplanowane na 7 maja wybory samorządowe w Wielkiej Brytanii – w tym wybór mera Londynu – przełożone o rok, na maj 2021.
„Nadszedł czas, aby zintensyfikować nasze modlitwy i ofiary dla miłości Boga i miłości bliźniego” – powiedział abp Jose Gomez.
Nieoficjalnie pojawiają się informacje o mobilizacji wojska oraz o możliwości wprowadzenia na terenie Polski stanu wyjątkowego.
Dziś piątek. Wielki Post. Wielu z nas po południu bądź wieczorem udałoby się do kościoła na nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Sytuacja epidemiczna zmusza nas do podjęcia decyzji wręcz odwrotnej – by pozostać w domu.
ODPRAW DROGĘ KRZYŻOWĄ Z CAŁĄ RODZINĄ
W związku z szerzeniem się koronawirusa wierni archidiecezji madryckiej zostali zwolnieni z obowiązku uczestniczenia w niedzielnych Mszach. Kard. Carlos Osoro Sierra zachęca do śledzenia Eucharystii przez radio lub telewizję oraz do komunii duchowej. W Madrycie jest ok. 2 tys. chorych. Swoje meczety zamknęli również muzułmanie.
KAI
W Polsce zanotowano 64 przypadki chorych na koronawirusa. Jedna osoba zmarła. Na całym świecie jest to łącznie ponad 134 tys. zachorowań.
Oprócz Chin do tej pory najwięcej osób umarło we Włoszech (1016 osób) oraz w Iranie (514 osób).
Władze Ukrainy poinformowały o pierwszej śmierci z powodu koronawirusa. Nasz wschodni sąsiad zamyka na 48 godzin swoje granice dla obcokrajowców. Granice zamykają również Czechy
Przymusowe siedzenie w domu z dziećmi niechodzącymi do szkoły i przedszkola może wyzwolić wielką kreatywność wśród Polaków. Tak, jak to się stało w domu u pana Karola. Wrzucił na Facebooka skomponowaną wspólnie z dziećmi piosenkę o koronawirusie, zachęcając wszystkich do odpowiedzialności i siedzenia w domu. Tata gra na bębnie, syn na ukulele, córka i drugi syn śpiewają. Posłuchajcie!
Koronawirus spowodował, że w tym roku zabraknie tradycyjnej dekoracji kwiatowej, przygotowywanej przez ogrodników holenderskich na Mszę papieską w Niedzielę Wielkanocną. Poinformowała dziś o tym na Twitterze ambasador Niderlandów przy Stolicy Apostolskiej Caroline Weijers. Wyraziła jednocześnie nadzieję na „cudowną dekorację kwiatową w przyszłym roku”.
Wspaniałe aranżacje przygotowywane przez ogrodników holenderskich rokrocznie od 1986 r. stanowią piękne ramy dla liturgii wielkanocnej sprawowanej przez papieża oraz błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, transmitowanych na żywo przez telewizje na cały świat. Tegoroczna uroczystość będzie pierwszą od 35 lat bez kwiatowej dekoracji z Niderlandów.
KAI
W odpowiedzi na potrzeby słuchaczy 15 marca o godz. 19.00 w Programie 1 Polskiego Radia przeprowadzona zostanie dodatkowa transmisja jeszcze jednej liturgii – informuje Polskie Radio. Dodatkowa Msza radiowa również będzie transmitowana z kościoła św. Krzyża w Warszawie.
KAI
“Powstrzymywanie się przed udziałem w Mszy św. nie powinno być powodowane lękiem lecz racjonalnym podejściem do zagrożenia i dbałością o innych” – mówi Dominikanin o. Tomasz Grabowski w rozmowie ze Stacją7.
PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ
Archidiecezja w Portland w USA nie odwoła publicznych Mszy św. po tym, jak władze Oregonu zakazały dużych zgromadzeń.
Watykaniści zaznaczają, że tegoroczny Wielki Tydzień może być zupełnie inny niż poprzednie. W wielu państwach są specjalne obostrzenia dotyczące uczestnictwa we Mszach św. Dlatego Watykan i biskupi na obszarach potencjalnie zagrożonych koronawirusem muszą już teraz planować Wielki Tydzień pod zamknięciem- pisze Crux
Taki stan daje szczególną wagę mediom, które będą transmitowały liturgię Wielkiego Tygodnia Papieża Franciszka.
Konferencja Episkopatu Włoch opublikowała na swoim portalu modlitewnik, który ma pomóc wiernym we wspólnej modlitwie w czasie, gdy zabronione jest uczestniczenie we Mszach św. i nabożeństwach. Konspekt zatytułowany „Celebrować i modlić się w czasie epidemii” to jedna z wielu pomocy, jaką przygotowali dla wiernych włoscy hierarchowie.
Modlitewnik zawiera treść krótkiego nabożeństwa Słowa Bożego, wraz z lekturą Ewangelii przeznaczonej na kolejne niedziele Wielkiego Postu, błogosławieństwem członków rodziny przez ojca, wprowadzenie do medytacji biblijnej, uzupełnienie codziennej modlitwy Liturgią Godzin – do której Kościół we Włoszech zachęca wiernych – a także wybór modlitw do odmawiania m.in. przed wspólnym posiłkiem, podczas adoracji eucharystycznej oraz w różnych okolicznościach i nastrojach codziennego życia. Opublikowana wersja modlitewnika będzie aktualizowana w każdym tygodniu, aby wierni mogli odnaleźć w niej bieżące teksty liturgiczne. (KAI)
Pomimo zagrożenia koronawirusem wolontariusze i pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio z Krakowa nadal będą pomagać bezdomnym, wydając im codziennie kanapki, ciepłe napoje i inne posiłki. Zamykają jednak tymczasowo centrum pomocy przy Loretańskiej oraz poradnię psychiatryczną.
Pomimo zagrożenia koronawirusem tegoroczne Ekstremalne Drogi Krzyżowe nie zostają odwołane – informuje rzecznik EDK. Zaleca jedynie, aby pątnicy przemierzali je wyłącznie indywidualnie i pominęli rozpoczynającą wyjście Eucharystię.
Transmisję niedzielnej Mszy św. realizowaną przez zespół Stacji7 i archidiecezję warszawską będą retransmitować różne duże portale, m.in. Onet oraz telewizja informacyjna TVN24. “Cieszy mobilizacja ponad podziałami, by umożliwić wszystkim udział w Eucharystii” – komentuje rzecznik archidiecezji ks. Przemysław Śliwiński.
Kenia ogłosiła pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Afryce Wschodniej. Ponieważ region dotychczas nie dotknięty globalną pandemią zwiększył środki nadzwyczajne, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa– donosi AFP.
Iran ogłosił, że koronawirus pochłonął kolejne 85 ofiar śmiertelnych. Jest to najwyższa liczba ofiar śmiertelnych w jednym dniu, a Iran jest jednym z najbardziej dotkniętych krajów świata tym wirusem.
Marsz świętego Józefa, zaplanowany na 21 marca w Paryżu, został odwołany i przełożony na później – poinformowała na Twitterze Diecezja Paryska
Kardynał De Donatis zmodyfikował wydane wczoraj zarządzenie dotyczące zamknięcia dla wiernych wszystkich kościołów Rzymu. W najnowszym dekrecie pisze, że proboszczowie mogą je udostępniać dla wiernych pilnując jednak liczby przebywających naraz w świątyni osób, tak “by duże odległości między nimi mogły być zachowane”
Diecezja warszawsko-praska również wprowadziła dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. To oznacza, że wierni z terenu całej Warszawy i najbliższych okolic są objęci dyspensą. Podobne dekret podjęła też archidiecezja gnieźnieńska.
Zarówno Londyn jak i Dublin już odwołały tradycyjne coroczne święto ku czci patrona Irlandii św. Patryka. Miało się ono odbyć 17 marca, ale z powodu zagrożenia koronawirusem oraz trudności w przemieszczaniu się po Europie, wielu artystów nie mogłoby wziąć w nim udziału. – Niestety nie mamy wyboru – powiedział dziennikarzom burmistrz Londynu Sadiq Khan.
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski powiedział dziś podczas wywiadu na żywo dla Onetu, że “rekomenduje pozostanie w domu wszystkim, którzy w niedzielę wybierali się do kościoła”. Wierni dostali bezprecedensową dyspensę od biskupów, że brak udziału we Mszy św. nie jest teraz grzechem. Są transmitowane Msze św. i to jest pełnoprawna forma udziału w Eucharystii”.
Pełny wywiad:
Archidiecezja krakowska zawiesiła kursy dla narzeczonych oraz działanie poradni małżeńskich. Powód? pragnienie zatrzymania epidemii koronawirusa.
“Kard. Kazimierz Nycz wprowadził na terenie archidiecezji warszawskiej dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. To odpowiedź na zalecenia Rady Stałej KEP. Dyspensą są objęci również pracownicy medyczni, o modlitwę w intencji których archidiecezja szczególnie apeluje:
To właśnie przed lekarzami, pielęgniarkami, wszystkimi pracownikami medycznymi trudny czas tak potrzebnej służby. Pamiętajmy i o nich w naszych modlitwach! https://t.co/FMWkUSHOpA
— ks. Przemysław Śliwiński (@PSliwinski) March 13, 2020
Kreatywność wiernych zaobserwował w tej dziedzinie jezuita z Gdańska o. Paweł Kowalski. Napisał, że gdy pouczył ludzi na porannej Mszy św. że nie powinni podawać sobie ręki, przy znaku pokoju zobaczył, że machają do siebie serdecznie, uśmiechają się, czy patrzą głęboko w oczy. “Te środki bezpieczeństwa mogą pomóc bardziej świadomie przeżywać Mszę Św.” – zauważa zakonnik.
Obecność koronawirusa stwierdzono dziś u jednego z wysokich rangą urzędników Australii, który niedawno spotykał się bezpośrednio z Donaldem Trumpem i jego żoną- donosi The Washington Post.
W najbliższych dniach wiele meczów będzie rozgrywanych przy zamkniętych trybunach. Nie zbierajcie się wtedy pod stadionami. Zostańcie w domach i kibicujcie przed telewizorami. Jeśli teraz zachowamy się odpowiedzialne, to szybciej wrócimy do normalności- napisał Grzegorz Krychowiak.
W obliczu tak poważnego zagrożenia jakim jest koronawirus, na nas wszystkich spoczywa teraz ogromna odpowiedzialność. Nie tylko za zdrowie samych zawodników i członków sztabów ale także, a może nawet przede wszystkim, za ich rodziny i inne osoby z najbliższego otoczenia- pisze Kuba Błaszczykowski w odezwie do władz Polskiej Piłki.
Napawa smutkiem niemożność korzystania z łaski sakramentów. W tym kontekście z uznaniem czytam o rozwiązaniach proponowanych przez polskich biskupów, które postulują daleko idącą ostrożność i odpowiedzialność, ale zostawiają wolność” – tak działania polskich biskupów komentuje prał. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i rektor kościoła pw. św. Stanisława BM w Rzymie.
Opowiada także o aktualnej sytuacji Kościoła w Rzymie.
Papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski zadziałał “pod prąd” oficjalnego zamknięcia kościołów dla wiernych. W swoim kościele tytularnym w Rzymie pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej na Eskwilinie wystawił do publicznej adoracji Najświętszy Sakrament, argumenując:
„Dom zawsze musi być otwarty dla dzieci, chcę dać odwagę innym księżom. Ani faszyści ani Sowieci nie zamykali kościołów”.
O sprawie doniosła na Twitterze Paulina Guzik:
Jeden Kościół w Rzymie pozostaje otwarty – kard.Krajewski wystawił w swoim kościele tytularnym MB Niepokalanej na Eskwilinie Najświętszy Sakrament:
„Dom zawsze musi być otwarty dla dzieci, chcę dać odwagę innym księżom.Ani faszyści ani Sowieci nie zamykali kościołów”. pic.twitter.com/e8JJU19KRz— Paulina Guzik (@Guzik_Paulina) March 13, 2020
ad/Stacja7
Rząd Nepalu zdecydował o zamknięciu najwyższego szczytu świata na resztę sezonu wspinaczkowego. Zakaz wchodzenia na Mount Everest obowiązuje od 14 marca do 30 kwietnia
W dzisiejszej Mszy św. transmitowanej na żywo z kaplicy Domu św. Marty, w siódmą rocznicę jej wyboru na tron papieski, Franciszek ponownie zaprasza nas do modlitwy za chorych na koronawirusa, ale przede wszystkim za pasterzy.
W tych dniach dołączamy do chorych, do rodzin, które cierpią z powodu tej pandemii. Chciałbym również modlić się dzisiaj za proboszczów, którzy muszą towarzyszyć Ludowi Bożemu w tym kryzysie: aby Pan dał im siłę i możliwość wyboru najlepszych środków do pomocy. Drastyczne środki nie zawsze są dobre, dlatego modlimy się: aby Duch Święty dał pasterzom zdolność duszpasterską i rozeznawania, aby zapewnić im środki, które nie pozostawią wiernego ludu Bożego. Niech lud Boży czuje się w towarzystwie pasterzy i pociechy Słowa Bożego, sakramentów i modlitwy- mówił Franciszek.
W papieskiej diecezji wprowadzono kolejne bezprecedensowe środki bezpieczeństwa, mające chronić przed epidemią koronawirusa. Już w ubiegły poniedziałek zakazane zostały wszystkie publiczne liturgie i nabożeństwa. Od dziś wiernym zabrania się wstępu do kościołów- informuje Vatican News.
W tym czasie pomyślmy o tych którzy w niedoskonałym systemie dają wszystko co mają by BYĆ przy pacjentach. To jest właśnie czas na #DziękujęMedykom- pisze katolicka publicystka.
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej w archidiecezji katowickiej. Polecił przeczytać we wszystkich kościołach archidiecezji zarządzenie Rady Stałej KEP oraz wydał cały szereg szczegółowych zaleceń dotyczących stosowania tego zarządzenia na terenie archidiecezji katowickiej- informuje KAI
Jak dowodzi siedem lat pontyfikatu, Franciszek stara się nadać swej posłudze nowy styl. Jest to papież, u którego na pierwszym miejscu znajduje się mowa gestów – widzimy go jako ojca pełnego czułości, którego ramiona są szeroko otwarte na wszystkich zagubionych, cierpiących i poszukujących drogi. Podkreśla, że Kościół ma być „szpitalem polowym”, miejscem otwartym na każdego oraz miejscem uzdrowienia leczącym rany ludzkości.
Śledztwo koreańskich epidemiologów wykazało, że pacjentka nr 31 mając już wirusa, brała udział w dwóch nabożeństwach i miała kontakt z 1160 osobami. Po sprawdzeniu ich danych okazało się, że kilkaset wiernych miało infekcję. Przyczyniła się więc do tysięcy zachorowań wśród członków Kościoła Jezusa w Korei- informuje wp.pl
Archidiecezja waszyngtońska odwołuje wszystkie msze i zamyka szkoły katolickie do odwołania.
Z powodu zagrożeniem koronawirusem decyzją władz Tatrzańskiego Parku Narodowego od piątku zostaje zamknięty dla turystów cały obszar polskich Tatr. Ograniczenie nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego
Na Jasnej Górze Msze św. i spowiedź odbywają się według stałego rytmu. Kapłani zobowiązani są do przestrzegania szczególnych wskazań higienicznych. Muzea i inne obiekty wystawowe są pozamykane. Nie ma grup zorganizowanych a do Sanktuarium przybywają indywidualni pielgrzymi. Trwa szczególna modlitwa o zaprzestanie rozprzestrzeniania się wirusa. (KAI)
Dziękujemy za śledzenie naszej dzisiejszej relacji. Zachęcamy do dalszego śledzenia jutro.
„To my – Wasi Duszpasterze. Mimo trudności w spotkaniu się na żywo nie przestaje działać ani wiara ani duszpasterstwo” – piszą duszpasterze młodzieży archidiecezji krakowskiej i zachęcają do wspólnej modlitwy w ramach akcji “#mimoDrzwiZamknietych”.
Ordynariat Polowy Portugalii potwierdził 12 marca, że doroczna pielgrzymka żołnierzy do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie nie odbędzie się z powodu pandemii koronawirusa. W dniach 24-27 marca miała się ona odbyć na trasie z Lizbony do Fatimy. W komunikacie zapowiedziano, że wydarzenie to odbędzie się w bliżej nieokreślonym terminie. (KAI)
A co, jeśli koronawirus to okazja? Okazja do niezaplanowanych dwutygodniowych rekolekcji na pustyni naszego wyłączenia ze zwykłych zajęć?
Anna Druś przedstawia sposoby, jak można pogłębić swoje życie duchowe w czasie szalejącej epidemii koroanwirusa.
Biskupi portugalscy wezwali wiernych i duszpasterzy do modlitw za lekarzy i pracowników służby zdrowia w związku z rozszerzającą się pandemią koronawirusa. Modlitwy takie zaplanowano już m.in. w parafiach w Porto, Evorze oraz w aglomeracji Lizbony.
12 marca tamtejszy patriarcha kard. Manuel Clemente wezwał też, aby wierni z aglomeracji stołecznej odkładali “na później” spowiedź w związku z dużym ryzykiem zakażenia koronawirusem w Portugalii. (KAI)
– Kaplica naszego klasztoru ma niewielką powierzchnię, w niedziele panuje w niej tłok, a modlący się w niej wierni, nie są w stanie zachować należnego dystansu dla uniknięcia zakażenia drogą kropelkową. Decyzja ta, podyktowana wzajemną troską i zaleceniami służb sanitarnych, ma na celu ochronę wiernych i naszych współbraci przed ryzykiem zarażenia się wirusem 2019-nCoV – czytamy w komunikacie. (KAI)
Przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Komisji Konferencji Biskupich Unii Europejskiej (COMECE) kardynałowie Angelo Bagnasco i Jean-Claude Hollerich SJ we wspólnym oświadczeniu napisali o swojej modlitwie kierowanej do Boga modlitwę o pomoc, pocieszenie i ratunek.
Obaj proszą Boga Ojca, Stwórcę świata, aby spojrzał na swe „dzieci, które w tej trudnej chwili zamętu i lęku szukają siły, ratunku i pociechy”. Poprosili też wszystkie osoby dobrej woli o modlitwę do Boga, aby „uzdrowił chorych, pocieszył ich rodziny i udzielił mądrości naszym rządzącym”. (KAI)
Moja kwarantanna zakończy się w przyszły piątek. Mogę powiedzieć, że stała się dla mnie wspaniałą okazją do pogłębionej modlitwy, do bycia w domu i zajęcia się sprawami, które czekały od dawna z powodu wielu obowiązków. Zwolnienie rytmu bardzo dobrze robi. Mogłem podjąć refleksję nad tym, co dzieje się w mojej wspólnocie oraz jeszcze bardziej solidaryzować się z ofiarami tej strasznej choroby – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Pierbattista Pizzaballa. (KAI)
Czujemy się zachęceni do tej inicjatywy przez papieża Franciszka, który wczoraj, za pośrednictwem mediów społecznościowych wezwał do modlitwy do Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Lourdes jest tradycyjnie miejscem modlitwy za chorych i jest znane a całym świecie. Wydało się więc nam ważnym zaproponowanie tej modlitewnej nowenny w intencji świata – podkreślił rektor sanktuarium maryjnego w Lourdes ks. Olivier Ribadeau-Dumas.
“Sanktuarium w Lourdes jest miejscem modlitwy i pozostanie nim w obliczu pandemii” – mówi. W sanktuarium wprowadzono należyte środki bezpieczeństwa i higieny i nie jest planowane jego całkowite zamknięcie. Pielgrzymi są przyjmowani zgodnie z normami, obowiązującymi w związku z pandemią koronawirusa COVID-19. W dn. 17-25 marca w Lourdes będzie trwała nowenna w intencji zakończenia pandemii koronawirusa. (KAI)
W Poznaniu zmarła dziś pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Metropolita poznański, natychmiast po wydaniu przez Radę Stałą KEP zarządzenia w związku z epidemią, podpisał dekret udzielający dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. dla osób starszych, dzieci i młodzieży, a także wiernych, którzy czują obawę przed zarażeniem.
Abp Gądecki apeluje też o modlitwę. „Im gorliwiej zwracamy się do Boga, tym mniej lęku pojawia się w naszych sercach. Każde doświadczenie kruchości ludzkiej natury stanowi ponadto zawsze przypomnienie o konieczności troski o sprawy ducha” – czytamy w dekrecie abp. Gądeckiego. (KAI)
Dzisiaj urzędnicy zdrowia publicznego zalecają zachowanie dystansu między nami a innymi osobami, aby nie rozprzestrzeniać wirusa. Na pierwszy rzut oka to „dystansowanie społeczne” brzmi niechrześcijańsko, ale musimy słuchać ekspertów medycznych. Podobnie jak w przypadku lekarzy, pierwszą zasadą chrześcijan w tym czasie jest: „Nie krzywdź”. Oznacza to nie robienie niczego, co mogłoby przenosić wirusa na inne osoby- pisze Thomas Reese na portalu RNS.
Włochy postanowiły zamknąć wszystkie sklepy z wyjątkiem aptek i sklepów spożywczych, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa który zabił już ponad 800 osób w tym kraju w ciągu nieco ponad dwóch tygodni.
Prowadzona od 1762 roku parada została po raz pierwszy odwołana w swojej 258-letniej historii z powodu obaw związanych z koronawirusem, ogłosił gubernator Andrew Cuomo.
Przypominamy, że od wtorku włoska policja zamknęła dla turystów i wiernych plac św. Piotra wraz z Bazyliką Watykańską. To następstwo dekretu rządu włoskiego rozciągającego środki kwarantanny na całe Włochy w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Biskupi Malty wydali dyrektywy, które odwołują Msze św i inne nabożeństwa w kościołach do odwołania, zgodnie z zaleceniami władz państwa. Wierni są proszeni o więcej modlitwy i śledzenie transmisji Mszy św. i Różańca w mediach.
W Austrii w nabożeństwach, odprawianych w zamkniętych pomieszczeniach, może uczestniczyć najwyżej sto osób, a na otwartych przestrzeniach maksymalnie 500 osób – powiedział przewodniczący episkopatu tego kraju kard. Christoph Schönborn. W Czechach rząd wprowadził całkowity zakaz wszelkich zgromadzeń z udziałem powyżej stu osób. Dotyczy to także nabożeństw i pielgrzymek – ogłosiła Czeska Konferencja Biskupia. Natomiast episkopat Słowacji wydał obowiązujący do 23 maca całkowity zakaz odprawiania Mszy świętych z udziałem wiernych. (KAI)
W walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Izrael objął swymi specjalnymi przepisami wszystkie kraje. Odtąd jego obywatele powracający z zagranicy muszą się poddać dwutygodniowej kwarantannie, podały 9 marca tamtejsze media, powołując się na wypowiedź premiera Benjamina Netanjahu. Zarządzenie weszło w życie tegoż dnia o godz. 20.00 i obowiązuje na razie dwa tygodnie. (KAI)
Módlmy się za nasze władze, za osoby które muszą podjąć decyzję w sprawie tych środków: aby czuły się wsparte modlitwami ludu – powiedział Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. (KAI)
Nie zapominajmy modlić się do Pana Boga śpiewając suplikacje czy w inny sposób by epidemia ustała, żebyśmy nie cierpieli z tego powodu – powiedział KAI prymas Wojciech Polak. Zaapelował też o przestrzeganie wszelkich wskazań służb medycznych. (KAI)
W odpowiedzi na sytuację podwyższonego zagrożenia epidemiologicznego, mając na celu dobro i spokój wiernych, zgodnie z zarządzeniem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego nie odbędzie się zaplanowane na piątek 13 marca br. nabożeństwo Drogi Krzyżowej Alejami Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. (KAI)
Łączymy się duchowo z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Ks. Marek Lis przypomniał w jakich sytuacjach jesteśmy zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.
Przypominamy, że Rada Stała KEP wprowadziła dyspensę od obowiązku osobistego udziału w niedzielnej Mszy św. dotyczy wyłącznie osób starszych, osób z objawami infekcji, dzieci i młodzieży oraz ich dorosłych opiekunów oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Więcej >>>
Filipińscy biskupi wydają wytyczne zawierające środki ostrożności, które rekomendują wprowadzić w parafiach podczas Mszy św. w odpowiedzi na rozprzestrzenianie się Covid-19.
Jak podaje agencja UCA News parafie zobowiązane są dalszego rozdawania Komunii Świętej na ręce wiernych. Szafarze tego sakramentu mają ją rozdawać w maskach chirurgicznych na twarzach. Biskupi zalecają także regularną wymianę wody święconej oraz aby nie dotykać ani całować posągów umieszczonych w świątyniach.
Diecezje amerykańskie zamykają kościoły i odwołują nabożeństwa w celu zmniejszenia zarażeń koronawirusem.
Pielgrzymka miała się odbyć 17 maja i być wyrazem wdzięczności Bogu za życie i pontyfikat papieża Polaka. Jej jedynym wspólnym punktem dla wszystkich wiernych miało być uczestnictwo w Mszy Św. pod przewodnictwem papieża Franciszka. Polscy wierni mieli także się modlić przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra.
Papież Franciszek przekazał kwotę 100 tys. EUR dla Caritas Włochy na bieżącą walkę ze skutkami epidemii koronawirusa we Włoszech – informuje komunikat Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, za pośrednictwem której darowizna jest realizowana.
Obradująca dziś w Warszawie Rada Stała Episkopatu Polski wydała komunikat dotyczący środków ostrożności w czasie epidemii koronawirusa. Udzielono dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. na czas najbliższych 3 niedziel. Dyspensa dotyczy wyłącznie osób starszych, osób z objawami infekcji, dzieci i młodzieży oraz ich dorosłych opiekunów oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Dyspensę wydała Rada Stała Episkopatu Polski na czas najbliższych 2 tygodni, od niedzieli począwszy.
W Komunikacie Rady Stałej czytamy też inne wytyczne, m.in. zalecenie usunięcia wody święconej z kropielnic, rezygnację z adoracji Krzyża poprzez pocałunek, dokładne mycie rąk kapłanów i szafarzy przed udzielaniem Komunii św., szczególnie częste wychodzenie z Komunią św. do chorych i przymusowo pozostających w domach wiernych, którzy o to proszą.
W związku z decyzjami rządu mającymi na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii wywołanej przez koronawirusa od dziś do odwołania niemożliwe jest zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej. Zawieszone zostały również spektakle Teatru XXI Wieku dla Dzieci. (KAI)
W związku z rozszerzającą się epidemią koronawirusa odwołana zostaje 62 Międzynarodowa Pielgrzymka Żołnierzy do Lourdes. Pismo w tej sprawie dotarło wczoraj m.in. do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, a także innych duszpasterstw wojskowych z całego świata. W pielgrzymce uczestniczy około 40 państw. (KAI)
W związku z sytuacją epidemiologiczną wywołaną zagrożeniem koronawirusem kościelne organizacje i instytucje zgodnie z zarządzeniami władz państwowych odwołują lub przenoszą na innym termin organizację wydarzeń o charakterze masowym, jak rekolekcje, pielgrzymki czy ogólnopolskie akcje charytatywne. Więcej >>>
Coraz więcej diecezji udostępnia możliwość uczestnictwa we Mszy św. za pośrednictwem środków masowego przekazu. W najbliższą niedzielę o godzinie 11:00 na stronie Archidiecezji Warszawskiej oraz na portalu stacja7.pl będzie transmitowana Msza św. z warszawskiego kościoła seminaryjnego.
Na stronie archwwa.pl są publikowane godziny wszystkich Mszy św. transmitowanych za pośrednictwem radio, telewizji oraz w internecie.
„Wzywam wszystkich wierzących, aby nie całowali świętych ikon ani innych obrazów w świątyni. Oddając cześć świętym ikonom, możemy – jak to jest w tradycji Kościoła wschodniego – dotknąć ikony głową” – radzi. (KAI)
– Pacjentka była w ciężkim stanie – była podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej – informuje wiceprezydent Poznania. Kobieta miała 57 lat
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w specjalnym komunikacie poinformował o odwołaniu rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodzieży a także wielkopostnych dni skupienia dla katechetów. Odwołany został także Diecezjalny Dzień Młodzieży.
Odwołane zostało także zaplanowane na przyszły czwartek spotkanie z cyklu “Myśląc z Wyszyńskim”
Odkąd we Włoszech Msze św. dla wiernych zostały odwołane, księża diecezjalni mają więcej czasu, który wielu z nich wykorzystuje, aby pomagać ubogim i walczącym z koronawirusem.
Tweet na ten temat napisała Caritas Rzymska. “Kapłani diecezji rzymskiej zgłosili się na ochotnika do stołówek Caritas Rome: po zawieszeniu działalności duszpasterskiej kapłani stali się dostępni, by wspierać działalność na rzecz osób bezdomnych. Piękne świadectwo: dziękujemy” – napisała Caritas Rzymska.
I preti della @diocesidiroma volontari nelle mense @CaritasRoma: con la sospensione delle attività pastorali i sacerdoti si sono resi disponibili a sostenere le attività per i senza dimora. Una bella testimonianza: grazie pic.twitter.com/AIae8IdR3K
— Caritas Roma (@CaritasRoma) March 11, 2020
Jeśli nie możemy spotkać się w naszych parafiach, aby wspólnie przeżywać naszą wiarę, jak to zwykle robimy, Bóg oferuje nam możliwość ponownego znalezienia osobistej relacji z Nim “w ciszy naszej izdebki” – pisze kard. Turkson prefekt watykańskiej Dykasterii w orędziu na czas epidemii koronawirusa.
Na Twitterze zostało opublikowane nagranie informujące o tym, że właśnie zamknięto ostatni tymczasowy szpital w Wuhan. Tym samym stłumiono ognisko koronawirusa.
Z powodu wprowadzonego przez rząd od dziś zakazu organizacji imprez masowych o. Adam Szustak ogłosił, że przenosi zaplanowane na 28 marca spotkanie uwielbieniowe w Bydgoszczy na inny termin. Prawdopodobnie na wrzesień.
Jesteśmy w stałym kontakcie z Episkopatem, sytuacja jest dynamiczna, ale na razie nie ma konieczności zawieszania Mszy św. w kościołach – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
– Stosujcie się do zaleceń służb sanitarnych, ale nie ulegajcie panice. Bądźmy ludźmi pokoju w niespokojnym czasie – prosi młodych krakowski biskup pomocniczy. Apeluje do nich ponadto o pomoc starszym i mniej odpornym na zagrożenia związane z wirusem.
O Maryjo,
zawsze świecisz na naszej drodze
jako znak zbawienia i nadziei.
Powierzamy się Tobie, Uzdrowienie Chorych,
Która pod krzyżem zostałaś powiązana z cierpieniem Jezusa,
Trwając mocna w wierze.
Ty, będąc Zbawieniem ludu rzymskiego,
wiesz czego potrzebujemy
i jesteśmy pewni, że sprawisz
aby tak jak Kanie Galilejskiej,
mogła powrócić radość i święto
po tej chwili próby.
Pomóż nam, Matko Bożej Miłości,
Byśmy dostosowali się do woli Ojca
i czynili to, co powie nam Jezus,
który obarczył się naszym cierpieniem
i dźwigał nasze boleści
by nas prowadzić przez krzyż,
ku radości zmartwychwstania. Amen.
Pod Twoją obronę
uciekamy się,
święta Boża Rodzicielko,
naszymi prośbami
racz nie gardzić
w potrzebach
naszych,
ale od wszelakich
złych przygód
racz nas zawsze wybawiać,
Panno chwalebna
i błogosławiona.
W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.