Abp Hoser: Bóg przychodzi w aniołach i świętych

Bóg przychodzi w aniołach i świętych – mówił w sobotę w Warszawie abp Henryk Hoser o bł. Pier Giorgio Frassatim. Arcybiskup warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w kościele ojców dominikanów na Służewiu. Relikwie błogosławionego patrona młodzieży od chwili ich uroczystego wprowadzenia dzisiejszego przedpołudnia przyciągają tłumy wiernych, zwłaszcza ludzi młodych, którzy oddają im cześć.

Reklama

W homilii abp Hoser przypomniał, kim był Pier Giorgio – był człowiekiem niezwykle wrażliwym, który mimo, że pochodził z zamożnej rodziny, potrafił dostrzec potrzeby ludzi cierpiących i biednych. Był człowiekiem spełnionym, obdarowanym przez Boga wieloma darami i który dary te rozwijał. Wraz ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus należy do grona młodych świętych i tak jak ona, która mówiła, że będzie działać o wiele więcej po śmierci – działa i on.

Młodych świętych łączy wychowanie w głęboko wierzących rodzinach. Nie utracili oni daru wiary, który otrzymali, łączyła ich też wrażliwość i współczucie dla potrzebujących – stwierdził abp Hoser. Zwrócił uwagę, że bł. Pier Giorgio miał znakomite posunięcia, powołując taką grupę jak Stowarzyszenie Ciemnych Typów, przyciągając tym rówieśników.

Jest błogosławionym, którym zachwycało się i inspirowało czterech papieży, dostrzegł go już kard. Montini, późniejszy papież Paweł VI, który zwrócił uwagę, że był wzorem nowoczesnego chrześcijanina, kard. Wojtyła, który nazywał go człowiekiem błogosławieństw i już w latach 70. stawiał go młodym za wzór w czasach, „gdy grozi znieczulica”. Benedykt XVI mówił o jego świadectwie prostym i skutecznym, pisze o nim papież Franciszek stawiając go za wzór uczestnikom Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

Odnosząc się do Ewangelii św. Mateusza, w której Jezus mówi uczniom, żeby widzieli w ubogich Jego samego, abp Hoser stwierdził, że powinna nadawać naszemu życiu kierunek, uczyć, co warto robić – a czego nie. Pier Giorgio wiedział, naśladował Jezusa i tak jak On umierał w samotności i była to śmierć świętego.

Mszę św. koncelebrowali z abp. Hoserem ojcowie dominikanie, poza parafianami uczestniczyli w niej bardzo licznie wolontariusze ŚDM diecezji warszawsko-praskiej oraz pierwsi goście, którzy przybyli na Dni Diecezji – sześćdziesięcioosobowa grupa z Gwatemali wraz opiekunami i duszpasterzami. Obecni byli też członkowie rodziny bł. Pier Giorgia i ks. Luca, opiekun jego relikwii.

Po Mszy św. i błogosławieństwie rozpoczął się wieczór uwielbienia, o północy zostanie odprawiona kolejna Eucharystia.

Reklama

W niedzielę, 17 lipca, relikwie uroczyście zostaną przewiezione o 10.45 i umieszczone w kościele akademickim pw. św. Anny na Krakowskim Przedmieściu i pozostaną tam do poniedziałku rano. W Krakowie zostaną umieszczone w bazylice pw. Trójcy Świętej ojców dominikanów i będą tam w czasie Światowych Dni Młodzieży – od 23 do 31 lipca.


aw / Warszawa

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę