Nasze projekty
FOT. WAPM

Warszawiacy od św. Anny

Pielgrzymowanie piechotą na Jasną Górę było wśród warszawskich studentów w pewnym momencie tak popularne, że nie mieścili się w przeznaczonej dla nich grupie 17. Pielgrzymki Warszawskiej. Tak powstała Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna.

Reklama

Wszystko zaczęło się pod koniec lat 70. XX w. wraz z intensywnym wzrostem popularności ruchu pielgrzymkowego. O powstaniu drugiej w Warszawie pielgrzymki pieszej na Jasną Górę zdecydowały dwa zbieżne pragnienia: pomieszczenia wszystkich chętnych i pragnienie Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, aby stworzyć pielgrzymkę szlakiem sanktuariów maryjnych Mazowsza.  

Szlakiem zapomnianych sanktuariów

Reklama

Nazwę dla nowej, dedykowanej studentom, Pielgrzymki ruszającej z Warszawy na Jasną Górę wymyślił ówczesny rektor akademickiego kościoła św. Anny ks. Tadeusz Uszyński. Ponieważ Warszawa była wtedy jedną diecezją nowa pielgrzymka nazywała się Warszawska Akademicka Pielgrzymka Diecezjalna i pod tą nazwą wyruszyła na szlak po raz pierwszy 5 sierpnia 1981 r. Szło w niej wówczas ok. 1400 osób, a szlak – zgodnie z życzeniem zmarłego kilka miesięcy wcześniej Prymasa Wyszyńskiego wiódł od początku przez zapomniane sanktuaria maryjne Mazowsza: Niepokalanów, Miedniewice, Boguszyce, Krzemienicę, Inowłódz, Smardzewice, Sulejów, Przerąb, Gidle, Mstów. Zanim więc pątnicy dotarli przed tron Madonny z Jasnej Góry odwiedzili też Matkę Bożą Wszechpośredniczkę Łask (Niepokalanów), Świętorodzinną (Miedniewice), Gidelską, Mstowską Matkę Miłosierdzia a nawet św. Annę w Smardzewicach i sanktuarium św. O. Pio na Przeprośnej Górce. Do dziś szlak ten się nie zmienił.

Reklama

Wszystkie kolory pielgrzymki

W 1992 r., gdy Jan Paweł II podzielił Warszawę na dwie diecezje, pielgrzymka akademicka zmieniła nazwę z „diecezjalnej” na „metropolitalną”, ponieważ dołączali do niej studenci mieszkający w stolicy na obu brzegach Wisły.

Od początku podstawową strukturę pielgrzymki stanowiły grupy, dla odróżnienia od tzw. paulińskiej Pielgrzymki nazywane kolorami, m.in. błękitnym, biało-złotym, fioletowym, białym, amarantowym, zielonym, złotym. Za niektóre od początku odpowiadały różne zakony, np. czarno-białą do dziś prowadzą dominikanie, brązową – franciszkanie, szarą – jezuici, zieloną – salwatorianie, białą – lazaryści. Wyjątkiem od oznaczenia kolorystycznego jest grupa podlegająca pod Ordynariat Polowy (tzw. Grupa Wojskowa) oraz prowadzona obecnie przez ks. Konrada Dmochowskiego Grupa Rowerowa. Ta ostatnia wyrusza kilka dni później od zwykłej pieszej WAPM.

Reklama

W porywach do 12 tysięcy

Grup z początku było jedynie 8, dziś jest aż 19, każda po 80 do nawet 350 osób. Łącznie spod kościoła św. Anny wyrusza w co roku wraz z WAPM około 3800 pątników.

Wyjątkiem od tej liczebności był rok 1991, kiedy do pielgrzymów dołączyła również olbrzymia grupa chętnych do spotkania z Janem Pawłem II – wszak na Jasnej Górze zaczynały się w sierpniu pierwsze w Polsce Światowe Dni Młodzieży. Właśnie wtedy w WAPM uczestniczyło rekordowych 12 tysięcy osób. – Był to niezwykły czas – piszą we wspomnieniach organizatorzy Pielgrzymki.

Trasa Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej liczy niemal 300 kilometrów i wymaga przejścia każdego dnia około 35 km w 5-6 etapach poprzez różne drogi. Rusza zwykle 5 sierpnia by na Jasną Górę dotrzeć 14 sierpnia, tuż przed Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny.

Dzień Pielgrzyma

Dzień pielgrzyma, podobnie jak w przypadku innych pieszych pielgrzymek, zaczyna się  przeważnie ok. 5:30 rano,ale bywa że i wcześniej. Kończy się wieczornym apelem o 21:00. Każdego dnia pielgrzymom towarzyszy modlitwa poranna, modlitwa różańcowa, konferencje, wspólny śpiew. Codziennie na jednym z postojów odprawiana jest wspólna Msza Św. dla wszystkich grup pielgrzymki. Po każdym etapie organizowany jest półgodzinny odpoczynek i jeden godzinny na obiad. Wieczorny apel rozpoczyna się o godzinie 21:00 organizowany w grupach lub dla całej pielgrzymki. Po dotarciu na nocleg zostaje czas na umycie się, kolację i przygotowanie się na kolejny dzień. Cisza nocna rozpoczyna się o godz. 22:00

Pielgrzymi duchowi

Wszyscy, którzy sympatyzują z WAPM, ale z różnych względów – najczęściej zdrowotnych – nie mogą w niej uczestniczyć fizycznie, zaproszeni są do zapisywania się do grupy tzw. pielgrzymów duchowych. Po zapisaniu otrzymują gadżety pielgrzymkowe oraz Przewodnik Duchowego Pielgrzyma, w którym zawarte są modlitwy, rozważania oraz konferencje na każdy dzień drogi.

Dodatkowo od wielu lat w kościele św. Anny funkcjonuje też tradycja, że ci pielgrzymi duchowi, którzy są w stanie gromadzą się o godzinie 15:00 każdego dnia WAPM, by wspierać pątników i łączyć się z nimi w modlitwie Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Do pielgrzymki można się zapisać również w dniu wyjścia w krużgankach kościoła św. Anny. Od kilku lat funkcjonują również zapisy internetowe.

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę