Nasze projekty
Fot: Episkopat.pl

Bp Janocha na pielgrzymce: Matkę Bożą z Jasnej Góry poznajemy po ranach

Matkę Bożą z Jasnej Góry poznajemy - podobnie jak Chrystusa Zmartwychwstałego w Wieczerniku - po ranach, które król Jagiełło polecił zachować na tej ikonie - powiedział bp Michał Janocha podczas konferencji w drodze dla pielgrzymów Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnejj. Biskup głosił idąc wspólnie z grupą biało-żółtą 3-kilometrowy odcinek drogi.

Reklama

W czasie konferencji biskup najpierw wyjaśnił, czym jest hodegetria, której przykładem jest Jasnogórski obraz Matki Bożej. Przypomniał historię najstarszych tego typu ikon oraz historię samej ikony przewiezionej przez księcia opolskiego do Częstochowy. Nawiązał przy tym do burzliwych wydarzeń, w tym próby świętokradczego zniszczenia wizerunku, którego ślady do dziś są zachowane na tej ikonie w postaci dwóch rysów na twarzy Maryi. 

– Zwróćcie uwagę, że Matkę Bożą z Jasnej Góry poznajemy – podobnie jak Chrystusa Zmartwychwstałego w Wieczerniku – po ranach, które król Jagiełło polecił zachować na tej ikonie. Miłość również poznajemy po ranach – mówił biskup. Przypominał to nawiązując do również współczesnych świętokradczych wykorzystań wizerunku Maryi z Jasnej Góry. 

Konferencję biskupa obsługa Pielgrzymki transmitowała na żywo za pośrednictwem Facebooka. Tu można wysłuchać jej w całości (od 5 minuty):

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę