Nasze projekty

Franciszek o pokoju między Armenią i Azerbejdżanem

Papież Franciszek podczas wizyty w Azerbejdżanie będzie zachęcał do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu o Karabach Górski. Poinformował o tym w Baku stojący na czele prefektury apostolskiej w tym kaukaskim kraju słowacki salezjanin ks. Vladimír Fekete. Franciszek odwiedzi Azerbejdżan 2 października.

Reklama

„Kościół katolicki odrzuca wojnę i wzywa do pokojowego rozwiązywania konfliktów” – cytują azerskie media słowa najwyższego rangą przedstawiciela Kościoła katolickiego w Azerbejdżanie. Zastrzegł jednak, że Stolica Apostolska nie zajmuje się konkretnie konfliktem o Karabach Górski.

Od ponad 30 lat między Armenią a Azerbejdżanem toczy się konflikt o Karabach Górski. Po rozpadzie Związku Sowieckiego i odzyskaniu niepodległości przez oba kraje konflikt o ten region przerodził się w otwartą wojnę między nimi. Najbardziej zaciekłe walki toczyły się w latach 1992-94, pociągając za sobą śmierć ok. 30 tysięcy osób. W wyniku wojny Ormianie, wspierani wówczas przez Rosję i po obraniu przez niepodległy Azerbejdżan kursu na Zachód i zbliżeniu z Turcją, opanowali całe terytorium Karabachu i część rejonów Azerbejdżanu.

Od tamtego czasu stale dochodzi do zbrojnych incydentów. Ostatnio walki wybuchły na początku kwietnia br. Zginęło kilkudziesięciu żołnierzy obu armii i prawdopodobnie kilku cywilów. Walki trwały krótko i zakończyły się nieoczekiwanymi deklaracjami stron o zawieszeniu broni. Jednocześnie wznowiono rozmowy pokojowe.

Reklama

Podczas wizyty w Armenii pod koniec czerwca br. Franciszek zachęcał do dialogu w rozwiązaniu konfliktu o Karabach Górski. Hasłem jednodniowej wizyty papieża są słowa: „Wszyscy jesteśmy braćmi” zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza.

W jej programie przewidziano m.in.: Mszę św. w kościele pw. Maryi Niepokalanej w ośrodku salezjańskim w Baku, spotkanie z prezydentem Ilhamem Alijewem i władzami kraju oraz spotkanie międzyreligijne z udziałem szejka muzułmanów Kaukazu i przedstawicieli innych wspólnot religijnych.

Wcześniej papież odwiedzi w dniach 30 września-1 października Gruzję. Jak poinformował w rozmowie z misyjną agencją „Fides” chaldejski patriarcha Bagdadu, Louis Raphaël Sako w Gruzji papież spotka się 13 chaldejskim biskupami z Iraku.

Reklama

W oficjalnym programie wizyty znajduje się spotkanie, 30 września po południu Franciszka z chaldejską społecznością Gruzji. „Kraj ten jest domem dla ok. 10 tys. członków naszego Kościoła. Z tej okazji nie tylko biskupi, ale także wielu księży i wiernych z Iraku przyjedzie do Tbilisi, aby spotkać się z papieżem” – powiedział abp Sako.


tom (KAI) / Baku

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite