Nasze projekty
Marcin Makowski

Polacy. Co nas łączy?

Kraj podzielił się na dwa obozy, programy informacyjne wybiera się jak wyznanie wiary a przy rodzinnym stole zejście na tematy społeczne, przypomina balet na polu minowym

Reklama

Polaków nic nie łączy? A może nie jest tak źle? Może zamiast ciągłego marudzenia należy skupić się na tym, co sprawia, że myślimy i czujemy podobnie?

Oto 10 rzeczy, w których Polacy się zgadzają

Reklama

Troska o rodzinę

Niemal we wszystkich zestawieniach Polacy zgodnie potwierdzają, że najbardziej łączy ich troska o rodzinę i własne dzieci. Choć w większości przypadków najlepiej wychodzi się z nimi na zdjęciach, faktem jest, że przynajmniej w deklaracjach Polak żyje w cieple domowego ogniska, a rodzina jest jego priorytetem. Nawet pomimo zmieniających się warunków społecznych i emigracji, rozumiemy na czym polega jej nieprzemijająca wartość.

Kibicowanie

Bez znaczenia czy jest to turniej gier komputerowych w katowickim Spodku, mistrzostwa Europy w piłce ręcznej czy eliminacje do Ligi Mistrzów – Polacy zawsze stają na wysokości zadania. Poprzebierani w koszulki, wymalowani w barwy narodowe, z flagami i wuwuzelami bijemy się o ostatnie miejsca na stadionach. Efekt? Jak świat długi i szeroki, komentatorzy sportowi powtarzają opinię o Polakach, jako kibicach, którzy tworzą niezapomnianą atmosferę. Możemy marudzić na tzw. „Januszy”, którzy choć o dyscyplinie na którą przyszli dowiedzieli się wczoraj, są jej największymi znawcami. Możemy obruszać się na kibiców sezonowych, których miłość trwa tak długo, jak długo „nasi” wygrywają, ale nie zmienia to faktu, że gdy sportowcy słyszą o turniejach rozgrywanych w Polsce, mają ciarki na plecach. To nasza zasługa, kibicujemy jak zawodowcy.

Reklama

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
fot. Graeme Maclean / WikimediaCommons

Nieufność do władzy

Lata zaborów i utożsamianie każdej władzy z obcą i nadaną z zewnątrz, niezwykle mocno odcisnęły się na psychice Polaków. W PRL-u władza działała nietransparentnie, dlatego uczono się ją obłaskawiać, unikać, bądź koniunkturalnie wykorzystywać do własnych celów. Choć nie jest to cecha wybitnie pozytywna, łączy nas nieufność do wszelkiego rodzaju zwierzchności. Może dzięki temu da się nas od czasu do czasu militarnie pokonać, ale nigdy podbić i podporządkować?

Reklama

Grillowanie i grzybobranie

Przychodzi maj, czerwiec i jak Polska długa i szeroka, naród wychodzi na rytualnego grilla. Próbujemy go rozpalać na balkonach, w lesie, przydomowym ogródku oraz trawniku pod blokiem. Ważne, aby było kilka rodzajów kiełbas, karkówek, parówek, boczków, warzyw, a do tego piwo, i pięć odmian sosów. Na grillowaniu każdy się zna, ma swoje sposoby i każdemu smakuje. A jak komuś dym węgla drzewnego nie odpowiada, zawsze może pójść na grzyby. Tą aktywność też uprawiamy masowo i z pasją, ścigając się na co większe okazy.

Zaangażowanie społeczne

Choć po różnych stronach barykady, od pewnego czasu Polacy coraz bardziej angażują się społecznie. Chodzimy na marsze, urządzamy manifestacje, podpisujemy listy otwarte i petycje. Nawet jeśli się przy tym nie zgadzamy i mamy różne wizje świata, samo zaangażowanie jest czymś, co nas łączy i sprawia, że nie traktujemy obojętnie otaczającej nas rzeczywistości.

Demonstracja_polska

Skłonność do improwizacji i kombinatorstwa

Życie w sytuacji ciągłego niedoboru, a dzisiaj w świecie niejasnych powiązań politycznych i skomplikowanej biurokracji sprawia, że do perfekcji opanowaliśmy sztukę kombinowania. Obchodzimy system, wymyślamy improwizorki, które trzymają się latami. Gdy trzeba, z każdym „potrafimy się dogadać”. Jak mawia psycholog prof. Zbigniew Nęcki: Polak nawet w ruletce wizowej w USA potrafi wygrywać częściej niż inni. No i widział ktoś gdziekolwiek poza Polską samochody osobowe z kratkami, jako homologacją ciężarową?

Kuchnia i alkohole

W każdym domu gołąbki robi się inaczej, a bigos smakuje po swojemu, ale kiedy przychodzi co do czego, nawet na antarktycznej stacji im. Henryka Arctowskiego ulubioną potrawą polarników są pierogi. Kuchnia polska, z nieodłącznym schabowym, ziemniakami i surówką jest czymś, do czego z przyjemnością wracamy. Podobnie jak do piwa, wódki i coraz częściej dobrego wina. Jest truizmem powiedzieć, że Polak lubi się dobrze najeść i napić, ale to przecież najprawdziwsza prawda. Znana jeszcze długo przed czasami poczciwego Zagłoby.

Fried dumplings with onion and bacon top view

Filmy i seriale

Każde święta z „Jak rozpętałem wojnę” i “Znachorem”. Wakacje – rano „Czterej Pancerni”, po południu „Sami swoi” a wieczorem “Vabank”. Kochamy stare polskie komedie, uwielbiamy setki razy oglądać te same filmy, a w telewizji swojskie seriale o szpitalach, plebaniach i perypetiach rodzinnych. W końcu inżynier Mamoń w „Rejsie” bez kozery mówił, że lubimy tylko te piosenki, które już znamy. Filmy i seriale również, i to się jakoś na szczęście nie zmienia.

Patriotyzm i wiara we własne bohaterstwo

Gdy wróg podchodzi do bram, nie ma dzielniejszego narodu niż Polacy. Gdy trzeba zdobyć wzgórze, które do tej pory było nie do zdobycia, dokonać straceńczej szarży albo pokonać przeważającego liczebnie przeciwnika – Polak stanie na wysokości zadania. Być może tylko dzięki temu, choć historia zawsze była przeciwko nam, jako naród nigdy nie zapomnieliśmy o własnej tradycji i nikt nie potrafił nas ujarzmić.

Polish soldiers

Wszystkowiedzenie

Na koniec powiem, że lista 10 rzeczy, w których jesteśmy zgodni jest ostateczna, kompletna, zweryfikowana naukowo i najlepsza. W końcu to normalne, że jak każdy Polak znam się na wszystkim. Na robieniu takich zestawień również. Wy chyba też, znacie się na wszystkim, prawda? I niech tak zostanie, nie ma niczego lepszego niż naród ekspertów.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite