Nasze projekty

ŚDM: „Dni w Diecezjach” skracają dystans

Akcja „Klub Tysiąca ŚDM”, koncerty uwielbieniowe, spotkania formacyjne, Dzień Kultury i Historii, Dzień Turystyki Roztoczańskiej, Dzień Miłosierdzia – to tylko niektóre inicjatywy podejmowane lub planowane w ramach Dni w Diecezjach. Wydarzenia poprzedzające bezpośrednio Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w dniach 20-25 lipca w 41 rzymskokatolickich i 2 grekokatolickich diecezjach Polski.

Reklama

„Dni w Diecezjach to czas, kiedy młodzi ludzie z najodleglejszych krajów świata mogą zasmakować polskości w pełnym tego słowa wymiarze, a więc rodziny zdrowej i żyjącej prawdziwymi wartościami, wiary, która jest dla nas powszednim chlebem i całego bogactwa zwyczajów, które wprawiają w zachwyt najstarsze nawet narodowości z wieloma tradycjami” – powiedziała KAI Diana Golec, kierownik działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W ramach organizowanego wydarzenia diecezje zadeklarowały gotowość przyjęcia 270 tys. pielgrzymów z całego świata – najwięcej m.in. Warszawa (20 tys.), Tarnów (16 tys.) oraz Wrocław (15 tys.). Na chwilę obecną pielgrzymi zarezerwowali już 160 tys. miejsc. Przykładowo na Dni w Diecezjach w Warszawie zgłosiło się 11 tys. zagranicznych gości, a we Wrocławiu 15 tys. W niektórych diecezjach wykorzystano już wszystkie zadeklarowane miejsca – diecezja bielsko-żywiecka (blisko 11 tys. osób) i katowicka (20 tys. osób).

Pielgrzymi podczas Dni w Diecezjach będą mieszkać u rodzin, które chęć przyjęcia ŚDM-owiczów zgłaszają w swoich parafiach. „Taka rodzina ma tylko jeden wymóg do spełnienia – otwarte serce. Tylko tyle potrzeba pielgrzymowi, który nie spodziewa się wygód, ani bogactwa. To jedno pozwala przekroczyć barierę językową, czy też lęk przed wpuszczeniem do domu obcego przybysza” – podkreśla Diana Golec.

Reklama
Reklama

Dodaje, że goszczenie uczestników ŚDM podczas Dni w Diecezjach jest niezwykłą okazją do doświadczenia „czyjegoś zupełnie odmiennego świata” z bliska i nawiązania przyjaźni na całe życie. „To właśnie jest esencją Światowych Dni Młodzieży – skracanie dystansu, by stworzyć wspólnotę jednego serca” – oceniła.

Struktura Dni w Diecezjach zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji. Obecnie w diecezjach podejmowane są projekty i inicjatywy wspomagające oraz przygotowujące duchowo do podjęcia pielgrzymów, którzy w lipcu przybędą do Polski.

W Radomiu w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży trwa projekt „Mam serce i nie zawaham się go użyć”. Wolontariusze diecezji radomskiej przez kolejne 7 miesięcy będą w konkretnych dziełach okazywać miłosierdzie drugiemu człowiekowi. Pod koniec stycznia zorganizowali akcję rozdawania gorącej herbaty na radomskim dworcu – w nachodzących miesiącach udadzą się także do szpitali, hospicjów i więzień, gdzie będą towarzyszyć osobom samotnym, chorym i osadzonym.

Reklama
Reklama

Z kolei w Toruniu bardzo dużą popularnością cieszyła się Toruńska Strefa Uwielbienia, która odbyła się we wrześniu ub. r. na Rynku Staromiejskim. Kolejne planowane diecezjalne wydarzenia przypadną na Niedzielę Palmową. W toruńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się celebracja sakramentu pojednania, a młodzież i studenci przystępujący do spowiedzi otrzymają pierścień z napisem Dziecko Boga, przypominający o Bożym miłosierdziu.

W diecezji bielsko-żywieckiej realizowany jest natomiast projekt „Klub Tysiąca ŚDM”, który nadzoruje Fundacja „Bliżej Młodych”. Inicjatywa polega na regularnym zbieraniu funduszy na organizację Dni w Diecezjach oraz pobudzaniu wiernych na obszarze diecezji do aktywności w tworzeniu wspólnego dzieła, jakim są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Poszczególne diecezjalne centra ŚDM opracowują plany wydarzeń na same Dni w Diecezjach. W przygotowywanych ofertach nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw i nabożeństw, a także bezpośredniego zaangażowania przyjezdnych w lokalne działa i projekty społeczne.

Reklama

Jednym z najważniejszych punktów programu Dni w Diecezjach będzie tzw. Dzień Miłosierdzia. Będzie to czas, w którym grupy pielgrzymów podejmą różne formy zaangażowania społecznego, zależne od potrzeb parafii, w których będą przebywać. Wydarzenia takie przygotowano już m.in. w diecezji warszawskiej, bielsko-żywieckiej, gliwickiej, katowickiej czy płockiej – przewidziano spotkania w szpitalach, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych, odnawianie salek parafialnych czy wspólną organizację festynu parafialnego.

Istotnym elementem podczas Dni w Diecezjach będzie promocja kultury i tradycji polskich. W Łomży zaplanowano specjalny dzień poświęcony nauce tańców i zwyczajów lokalnych pod okiem wykwalifikowanych wodzirejów. Łowicz zaprezentuje pielgrzymom bogatą tradycję regionalną, a Gliwice zabytkowe kopalnie. Z kolei w diecezji zamojsko-lubaczowskiej odbędzie się Dzień Turystyki Roztoczańskiej z pokazami miejscowej sztuki, rzemiosła i zwiedzania Roztocza.

Archidiecezja warszawska organizuje natomiast Dzień Kultury i Historii poświęcony zwiedzaniu zabytków stolicy Polski. Rzeszów udostępni pielgrzymom lokalne muzea oraz z przewodnikami PTTK zaprosi na turystyczne szlaki regionu podkarpackiego. Z kolei diecezja siedlecka przygotowała bardzo bogaty plan międzynarodowych zajęć integrujących i wymagających współdziałania – odbędą się: mecz piłki nożnej, wyścigi tandemów i gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skrytki zawierającej Sekret św. siostry Faustyny. W Lublinie wydarzeniem centralnym Dni w Diecezjach ma być nabożeństwo na stadionie Arena Lublin, które łączyć będzie w sobie sceny teatralne, motywy muzyczne oraz momenty modlitwy.

W diecezjach powstają również specjalne hymny na okres tygodnia spotkań z pielgrzymami przed wydarzeniami centralnymi w Krakowie. Znane są już utwory: „Miłosierni” z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, „Iskra miłosierdzia” z diecezji warszawsko-praskiej, „Wiarę w sercu miej” z archidiecezji warszawskiej, „Tryskające zdroje w Studni” z diecezji płockiej, „Emmanuel” z diecezji kieleckiej oraz „Serca gotowe” z archidiecezji białostockiej. Nie brak przy tym różnego rodzaju szkoleń – w najbliższym czasie (15-21 lutego) w Przemyślu odbędą się warsztaty formacyjno-muzyczne przygotowujące repertuar pieśni na Dni w Diecezjach.

W ramach opracowania Dni w Diecezjach została nawiązana współpraca z wszystkimi podmiotami administracji samorządowej, które pomagają przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych i ich zabezpieczeniu logistycznym. Udostępniona została infrastruktura szkolna i sportowa. Oprócz służb medycznych i mundurowych w wielu diecezjach w pomoc włączą się także: Straż Pożarna, harcerze czy lokalne organizacje turystyczne.

Jak poinformowała Diana Golec wśród przybyłych na Dni w Diecezjach będą pielgrzymi za wschodniej i zachodniej granicy, przedstawiciele niemal wszystkich krajów obu Ameryk oraz młodzież z z Azji i Australii.

„Usłyszymy też pielgrzymów mówiących w różnych dialektach afrykańskich. Nie ominą nas też różne akcenty egzotyczne, na przykład tańce wprost z Wysp Samoa. Dzięki temu bogactwu kulturowemu, będzie to niepowtarzalne doświadczenie nie tylko dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, ale i dla każdego mieszkańca danego miasta. Będzie to czas wyjątkowego wzajemnego poznania, integracji i wymiany kulturowej” – podsumowała Golec.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.


luk / Warszawa

franciszek_Milosierdzie_500pcxPolecamy książkę „Miłosierdzie to imię Boga” – wywiad z papieżem Franciszkiem!

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do osób, które szukają sensu życia, uleczenia ran. Do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.

W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite