Nasze projekty

ŚDM: 300 tys. osób odwiedzi były obóz w Oświęcimiu

Około 300 tys. osób – licząc tylko grupy zorganizowane – odwiedzi Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak poinformował dyrektor placówki, Piotr M. A. Cywiński to wielokrotność normalnej frekwencji w tym miejscu.

Reklama

„Nie będzie możliwości, by zwiedzający wchodzili do środka budynków. Przygotowaliśmy specjalną trasę zwiedzania, specjalną wystawę w plenerze, rodzaj bilbordowej ekspozycji, która ma zastąpić wystawę główną i pogłębić niektóre kwestie związane z tematyką Zagłady” – powiedział.

W okresie ŚDM Auschwitz-Birkenau dostępne będzie tylko dla młodych uczestników spotkania z papieżem. Cywiński wyraził nadzieję, że młodzi, którzy przybędą do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau znajdą chwilę ciszy, która w tym miejscu jest niezbędna.

„Wydaje mi się, że wsłuchanie się jeszcze raz w tę ciszę Auschwitz-Birkenau, przypomnienie sobie realnych zagrożeń z przeszłości pozwala tej młodzieży nie tylko lepiej zrozumieć historię, lecz być może klarowniej spojrzeć na czasy dzisiejsze i rozeznać czasy przyszłe” – dodał i zaznaczył, że każdy ze zwiedzających otrzyma specjalną ulotkę informacyjną.

Reklama
Reklama

Koordynator ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann poinformował, że w czasie od 20 do 28 lipca oraz 1 i 3 sierpnia Muzeum zamierza odwiedzić 292 tys. 331 pielgrzymów. Tyle bowiem osób zarejestrowało się na specjalnej stronie internetowej utworzonej przez diecezję. Oznacza to, że w tym okresie Miejsce Pamięci odwiedzać będzie 30 tys. osób dziennie. Większość z nich przyjedzie do Oświęcimia autokarami.

Były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau odwiedzi papież Franciszek, który przybędzie tam w piątek, 29 lipca. Papież będzie się modlił przed Ścianą Śmierci, w celi o. Maksymiliana Kolbe, a także przed pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu. Będzie to wizyta w ciszy. Ojciec Święty nie wygłosi w tym miejscu żadnego przemówienia.

Wizyta papieża odbywać się będzie w dniu, w którym najprawdopodobniej przypada 75. rocznica apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za Franciszka Gajowniczka, wybranego przez Niemców na śmierć głodową po ucieczce jednego z więźniów.

Reklama
Reklama

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i zagłady Żydów. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

W ciągu niespełna 5 lat istnienia w Auschwitz zginęło jak szacują historycy od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Drugą pod względem liczebnym grupą byli Polacy około 70-75 tys., trzecią Cyganie – około 20 tys.

Reklama

Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.


rk, tk / Oświęcim

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite