Wysłuchać opowieści Bohaterów. Niezwykłe koncerty Basi Gałaj

Ci, którzy przeżyli II wojnę światową chcą opowiadać swoje historie, ale tak często czują się niewysłuchani. Młoda wokalistka Basia Gałaj spotkała się z 50 Bohaterami tamtych dni a z wysłuchanych opowieści stworzyła płytę. Trzech jej koncertów można posłuchać w Warszawie, Krakowie i Bydgoszczy.

Reklama

Projekt nazwała „Nieopowiedziane 39-45”, ponieważ chciała poprzez muzykę utrwalić opowieści z czasów wojny Polaków, którzy ją przeżyli. Spotkała się osobiście z kilkudziesięcioma osobami, w większości w bardzo podeszłym wieku, aby opowiedzieli jej swoje wojenne wspomnienia. Niektórych opowieści wysłuchała przez telefon. Nie pytała o daty, nazwiska, politykę, do których tak często sprowadzane są czasy wojny, ale zapytała o codzienne życie, o ich marzenia, plany, codzienność czasów wojny. Tak powstały piosenki opowiadające o studiowaniu w tamtym czasie, o próbie walki o normalność, marzeniach, rodzinach, planach. – Chciałam pokazać, że nas-młodych współcześnie od tamtych młodych, których młodość zburzyła wojna, naprawdę niewiele różni jako ludzi. I oni wtedy i my dzisiaj mamy marzenia, tęsknoty, plany – mówi Basia Gałaj.

Impulsem dla tego niezwykłego projektu było obejrzenie 2 lata temu filmu „Miasto ’44”. Na to złożyła się jeszcze jej osobista historia rodzinna dotycząca dziadka zamordowanego w obozie Dachau. – Zdałam sobie sprawę, że historie ludzi, którzy przeżyli tamtą wojnę koniecznie zasługują na opowiedzenie i zapamiętanie. Że sami ci ludzie zasługują na wysłuchanie, ponieważ bardzo często cierpią samotność i nawet jeśli mają rodzinę – nie opowiadają jej tego co przeżyli. Łatwiej zresztą tego typu przeżycia opowiadać obcej osobie niż bliskim – mówi Basia Gałaj.

Reklama
Reklama

To, co zwróciło jej szczególną uwagę w rozmowach z tymi ludźmi był ich optymizm. – Z ich wojennych opowieści nie przebijał się przede wszystkim smutek, ale nadzieja, optymizm. Dlatego ta muzyka nie jest smutna, ale pełna nadziei – wyjaśnia artystka.

Do swoich Bohaterów Basia dotarła w zasadzie dzięki postowi na Facebooku. Rok temu napisała swoim znajomym o pomyśle, jaki ma. Zareagowali i zaczęli podsyłać kontakty do swoich babć, dziadków, pradziadków, wujków czy cioć, którzy pamiętają wojnę i są gotowi dzielić się przeżyciami. Na podstawie tych rozmów powstały piosenki, które teraz ukazują się na płycie „Nieopowiedziane 39-45”. Będzie ich można również posłuchać na żywo podczas trzech koncertów: dwóch w Warszawie i jednego w Krakowie, w dniach 13, 14 i 15 września. W Krakowie Basia i jej muzycy zagrają 13 września w piątek o godz. 19 w Muzeum AK. W Warszawie w Staromiejskim Domu Kultury 14 września o godz. 17 oraz 15 września w Śródmiejskim Domu Kultury 

Reklama
Reklama

Zaplanowano również koncert 16 września w klubie El Jazz Bydgoszcz o godz. 19

Płytę Basi można będzie kupić wyłącznie przez internet za pośrednictwem strony Nieopowiedziane.com

Basia Gałaj jest młodą wokalistką, kompozytorką i producentką. Wokal i kompozycję studiowała w USA najpierw w Texasie, potem w Berklee College of Music. Obecny projekt jest jej pierwszą profesjonalną płytą, ale drugim muzycznym projektem.

Reklama

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę