Nasze projekty

Wysłuchać opowieści Bohaterów. Niezwykłe koncerty Basi Gałaj

Ci, którzy przeżyli II wojnę światową chcą opowiadać swoje historie, ale tak często czują się niewysłuchani. Młoda wokalistka Basia Gałaj spotkała się z 50 Bohaterami tamtych dni a z wysłuchanych opowieści stworzyła płytę. Trzech jej koncertów można posłuchać w Warszawie, Krakowie i Bydgoszczy.

Reklama

Projekt nazwała „Nieopowiedziane 39-45”, ponieważ chciała poprzez muzykę utrwalić opowieści z czasów wojny Polaków, którzy ją przeżyli. Spotkała się osobiście z kilkudziesięcioma osobami, w większości w bardzo podeszłym wieku, aby opowiedzieli jej swoje wojenne wspomnienia. Niektórych opowieści wysłuchała przez telefon. Nie pytała o daty, nazwiska, politykę, do których tak często sprowadzane są czasy wojny, ale zapytała o codzienne życie, o ich marzenia, plany, codzienność czasów wojny. Tak powstały piosenki opowiadające o studiowaniu w tamtym czasie, o próbie walki o normalność, marzeniach, rodzinach, planach. – Chciałam pokazać, że nas-młodych współcześnie od tamtych młodych, których młodość zburzyła wojna, naprawdę niewiele różni jako ludzi. I oni wtedy i my dzisiaj mamy marzenia, tęsknoty, plany – mówi Basia Gałaj.

Impulsem dla tego niezwykłego projektu było obejrzenie 2 lata temu filmu „Miasto ’44”. Na to złożyła się jeszcze jej osobista historia rodzinna dotycząca dziadka zamordowanego w obozie Dachau. – Zdałam sobie sprawę, że historie ludzi, którzy przeżyli tamtą wojnę koniecznie zasługują na opowiedzenie i zapamiętanie. Że sami ci ludzie zasługują na wysłuchanie, ponieważ bardzo często cierpią samotność i nawet jeśli mają rodzinę – nie opowiadają jej tego co przeżyli. Łatwiej zresztą tego typu przeżycia opowiadać obcej osobie niż bliskim – mówi Basia Gałaj.

Reklama

To, co zwróciło jej szczególną uwagę w rozmowach z tymi ludźmi był ich optymizm. – Z ich wojennych opowieści nie przebijał się przede wszystkim smutek, ale nadzieja, optymizm. Dlatego ta muzyka nie jest smutna, ale pełna nadziei – wyjaśnia artystka.

Do swoich Bohaterów Basia dotarła w zasadzie dzięki postowi na Facebooku. Rok temu napisała swoim znajomym o pomyśle, jaki ma. Zareagowali i zaczęli podsyłać kontakty do swoich babć, dziadków, pradziadków, wujków czy cioć, którzy pamiętają wojnę i są gotowi dzielić się przeżyciami. Na podstawie tych rozmów powstały piosenki, które teraz ukazują się na płycie „Nieopowiedziane 39-45”. Będzie ich można również posłuchać na żywo podczas trzech koncertów: dwóch w Warszawie i jednego w Krakowie, w dniach 13, 14 i 15 września. W Krakowie Basia i jej muzycy zagrają 13 września w piątek o godz. 19 w Muzeum AK. W Warszawie w Staromiejskim Domu Kultury 14 września o godz. 17 oraz 15 września w Śródmiejskim Domu Kultury 

Reklama

Zaplanowano również koncert 16 września w klubie El Jazz Bydgoszcz o godz. 19

Płytę Basi można będzie kupić wyłącznie przez internet za pośrednictwem strony Nieopowiedziane.com

Basia Gałaj jest młodą wokalistką, kompozytorką i producentką. Wokal i kompozycję studiowała w USA najpierw w Texasie, potem w Berklee College of Music. Obecny projekt jest jej pierwszą profesjonalną płytą, ale drugim muzycznym projektem.

Reklama

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę