Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #26.

„To nowe stworzenie o długich włosach ciągle staje mi na drodze. Czatuje wciąż w pobliżu i podąża moimi śladami. Nie lubię tego; nie przywykłem do towarzystwa” – takimi słowami Mark Twain opisuje reakcję Adama na pojawienie się w pobliżu Ewy.

Reklama

Czy właśnie tak było? Natchniony autor Genesis ma na ten temat zupełnie inne zdanie. Adam, pełen zachwytu, powiedział: «Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała. Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta» (Rdz 2, 23).

Bóg ma jedynie bardzo dobre pomysły. Pomyślał o stworzeniu świata, powiedział słowo, i świat powstał! Nie po to, aby jedynie zachwycać swoim pięknem, ale po to, aby świat służył człowiekowi. Pan Bóg stworzył człowieka z miłości: na Swój obraz i Swoje podobieństwo, i powołał go do miłości. Widząc, że Adam nie może odnaleźć w świecie kogoś, kto byłby do niego podobny, Bóg powiedział: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc» (Rdz 2, 18). Wszechmocny stwarza kobietę. Nie tylko po to, żeby Adamowi nie było smutno, ale czyni ją „odpowiednią dla niego pomocą”. Jakby dobrze poszukać – tu i tam – np. u Jana Pawła II, to okazuje się, że owa pomoc po hebrajsku: „ezerkenegdo” oznacza pomocnika,wybawiciela, kogoś kto ratuje od śmierci. Co ciekawe, jedynymi miejscami z Biblii, oprócz wspomnianego, gdzie używa się tego określenia, są fragmenty, w których to Jahwe ratuje Izraela! (Por. Pwt 33, 29; Ps 121, 1-2). Pomyślcie, jakiego rodzaju to pomoc! Jak ogromne to wsparcie. Ewa pomaga Adamowi na wiele sposobów, ale przede wszystkim pokazuje mu świat relacji; pomaga mu je nawiązywać; pokazuje, że to one są najważniejsze w życiu człowieka, bo dzięki nim uczymy się kochać, a na końcu zostanie tylko miłość.

Wszystko się zgadza – powiecie – tylko co to ma wszystko wspólnego z miłosierdziem? Ano ma bardzo dużo. Napiszę to wprost: Bóg okazał człowiekowi ogromne miłosierdzie stwarzając go jako mężczyznę i niewiastę! Wyobrażacie sobie świat jedynie męski: byłby okrutny, albo świat jedynie żeński (przykład takiej rzeczywistości pokazał nam Juliusz Machulski w „Seksmisji”): też byłby okrutny. Jak to dobrze, że mamy siebie nawzajem! Jak wielkie to miłosierdzie Boga względem nas. Piękne jest to, że wzajemnie się potrzebujemy, uzupełniamy się – jak mówił Jan Paweł II – jesteśmy dla siebie darem, prezentem od Najwyższego. Owszem, wcale nie łatwy to dar, ale pamiętajcie o tym, co napisałam na początku, Pan Bóg ma jedynie bardzo dobre pomysły, a miłość między kobietą a mężczyzną była Jego pomysłem!

Reklama

Nie musimy, a nawet nie powinniśmy rywalizować: która z płci jest lepsza. To dziś podpowiada nam świat. Pragnie też zacierać różnice między kobiecością, a męskością. Ale to właśnie te różnice sprawiają, że jesteśmy odmienni, inni i dlatego wzajemnie się przyciągamy; możemy się podziwiać i korzystać nawzajem z wielu pięknych cech, które dał nam Ten, który tak bardzo nas ukochał. Jest jeszcze jeden warunek, który trzeba spełnić, aby móc się wzajemnie obdarować. Musimy pokochać samych siebie i dostrzec to, jak pięknie Bóg nas stworzył, aby móc za psalmistą wyśpiewać: „Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie, godne podziwu są Twoje dzieła” (Ps 139, 14).

Trening #26

Reklama

Dlatego dziś mam dla Ciebie piękne, ale (czasem) trudne zadanie. Okaż miłosierdzie sobie. Jeśli jesteś kobietą, przypatrz się własnej kobiecości: zastanów się co czyni Cię piękną, jakie cechy lubisz w sobie najbardziej i za to się cenisz. Jeśli jesteś mężczyzną, zatrzymaj się chwilę nad swoją męskością: które cechy sprawiają, że czujesz się męski; co w sobie lubisz najbardziej, za co się cenisz.

Podziękuj za to wszystko Bogu. Wyniki refleksji najlepiej zapisać. Przydadzą się w czasie gorszych dni.

Gdybyście mieli problemy, zachęcam do lektury psalmu 139.

Reklama

Paulina Buczek – studentka 5 roku teologii na WT UMK w Toruniu

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę