Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #12. Poskramiacz fast-foodów

Baton „Mars” ma 212 kcal, garść truskawek – 28 kcal, zupa „chińska” – 320 kcal. Kupując żywność, coraz częściej zastanawiamy się nad wartością odżywczą tego, co zamierzamy zjeść. Idąc za słowami św. Pawła: „Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi mi korzyść”, zastanówmy się nad „wartością odżywczą” treści, które każdego dnia pochłaniamy.

Reklama

Biorąc pod uwagę ogromną ilość informacji, wydawanych książek, publikacji, możemy odczuć pewne przytłoczenie wielorakimi treściami i opiniami, które nas codziennie bombardują. Zdajemy sobie sprawę, że nigdy nie jesteśmy w stanie nadążyć za wciąż to nowymi informacjami. Wbrew pozorom, takie nieustanne dążenie i pogoń za tym, by zawsze być na bieżąco, prowadzi tak naprawdę do dezinformacji. Oglądając dziennik informacyjny, staramy się odizolować te informacje, które są naprawdę istotne od tych, które w mniejszym bądź większym stopniusą „zapchajdziurami” bloku informacyjnego i nie mają godnej uwagi wartości.

Gdy ktoś z naszych znajomych kieruje się mniej wyszukanym gustem kulinarnym, mając na względzie jego zdrowie, możemy ostrzec gomówiąc, że jest tym, czym się karmi. Nie da się ukryć, że dieta, którą stosujemy, ma wpływ na funkcjonowanie naszego ciała. Natomiast, czy podobną zależność możemy odnieść do siebie i treści, którymi karmimy się codziennie? Naturalnie wiemy, że o tym, kim jesteśmy decyduje wiele różnych składowych, m. in. środowisko w którym żyjemy, znajomi z którymi spędzamy czas, rodzina, praca. Ale także treści, które przyjmujemy, w dużej mierze determinują naszą osobę, bo jak inaczej uczymy się, wyrabiamy własny pogląd, jak nie właśnie przez przekazywane nam informacje. Oczywiście matka może nie wiadomo ile ostrzegać i czuwać nad dzieckiem, aby przypadkiem nie poparzyło się rozgrzanym czajnikiem, lecz dziecko przekona się o tym i nauczy się, że jednak nie warto dotykać czajnika z wrzącą wodą, dopiero poprzez własne doświadczenie.

Przez doświadczenie zbieramy także informacje, lecz samym doświadczeniem nie jesteśmy wstanie wszystkiego się nauczyć. Niektóre rzeczy, w zasadzie większość, musimy przyjąć na wiarę oraz poprzez doświadczenie innych ludzi. To, że na Księżycu występuje mniejsze oddziaływanie grawitacji, wie każdy, lecz nie musimy lecieć na Księżyc, by tego dowieść – wystarczy nam doświadczenie tych kilku ludzi, którzy tam polecieli. Podobnie jest z innymi rzeczami.

Reklama

3 - babcia

Niestety zdarza się, że ktoś – może nawet z czystej niewiedzy – wprowadza nas w błąd. Zdarza się, że treści, którymi jesteśmy karmieni, nie są odżywcze i nie przynoszą nam żadnej korzyści, a my przez zalew serwowanych nam fast-foodów nie jesteśmy wstanie tego od razu zauważyć. Zdarza się tak, że treści, którymi jesteśmy karmieni może i są wartościowe, lecz w chęci nadążenia za wciąż nowymi informacjami, nie jesteśmy w stanie odpowiednio przetrawić pokarmu.

Reklama

W dzisiejszej Ewangelii ludzie słuchający nauki Jezusa zauważają pewną świeżość i ową „wartość odżywczą” tego, co Jezus im przedstawia. Sami wyrażają zdumienie mówiąc: „Co to jest? Jakaś nowa nauka z mocą.” Są zaskoczeni, że w odróżnieniu od pouczeń uczonych w Piśmie, nauka Jezusa ma moc, posiada przełożenie na rzeczywistość. Jezus w dzisiejszej Ewangelii pokazuje, że to czego naucza, to prawda, która nie jest oderwana od codziennego życia człowieka. Jedynie Jezus posiada prawdę, która jest wstanie wyzwolić człowieka z jego własnych przywiązań i ograniczeń.

Dlatego też, starajmy się przyjmować Prawdę, jak i uważać, byśmy sami potrafili ową Prawdę przekazać drugiemu człowiekowi. Ponieważ ważne jest, by dawać komuś chleb, ale mieć na uwadze, czy czasem pod tym chlebem nie kryje się kamień.

Reklama

Trening #12

Staraj się każdy dzień widzieć w świetle Ewangelii. Jezus pragnie Ci tyle powiedzieć, lecz czy Ty potrafisz Go słuchać? Staraj się dawać drugiej osobie dobry chleb, bo jaki pożytek będzie z tego, gdy podasz komuś chleb stary, spleśniały?


Damian Babiński, kleryk II roku WSD w Pelplinie

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę