Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #10. „Szata” od Maryi

„Nagich przyodziać”. Rozważając możliwe sposoby realizacji tego uczynku miłosierdzia, proponuję, abyśmy zwrócili swój wzrok na Maryję. Wiesz, jaką szatę dała nam Matka Boża? Szkaplerz święty.

Reklama

Krótka historia. W 1251 roku zakon karmelitów był zagrożony rozpadem. Generał zakonu św. Szymon Stock prosił, aby Maryja pomogła zakonowi noszącemu Jej imię. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku ukazała mu się i podała… szatę – szkaplerz święty. Związała z nim specjalne przywileje o których mogłabym długo pisać. Powiem tylko, że zakon karmelitański trwa do dziś.

Po co opowiadam tę historię? Abyśmy zwrócili uwagę na to, co daje nam Maryja. Daje odzienie – szkaplerz. Każdy może go przyjąć i nosić. Maryja, jako nasza Matka troszczy się o nasze „szaty”. Nie chodzi o to, że szkaplerz to amulet, bilet do nieba… Absolutnie nie! O co w tym nabożeństwie chodzi? Przyjmując szkaplerz zobowiązujesz się do tego, aby naśladować cnoty Maryi. Warto zauważyć, że Maryja nie troszczy się jedynie o nasze zewnętrzne odzienie. Szkaplerz, który nam daje wskazuje de facto na inną „szatę”.

Być może kojarzysz, że osoba przyjmująca chrzest otrzymuje białą szatę. W trakcie chrztu każdy z nas ją otrzymał na znak tego, że „staliśmy się nowym stworzeniem i przyoblekliśmy się w Chrystusa”. Następnie kapłan rzekł do zgromadzonych: „Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne”. Jako chrześcijanie musimy wzajemnie dbać o tę „szatę”. Wiadomo, że niszczymy ją lub wręcz „zrzucamy” przez grzech. Szkaplerz, jako coś namacalnego ma wskazywać na „szatę” łaski uświęcającej, którą tracimy na skutek popełnianych grzechów.

Reklama
Reklama

Trening #10

Mam dla Ciebie dwie propozycje. Po pierwsze, zapraszam Cię do wspólnej modlitwy. Prośmy w tym czasie Wielkiego Postu o łaskę dobrej spowiedzi w której na nowo otrzymamy tę najpiękniejszą „szatę” łaski uświęcającej. Druga dotyczy nabożeństwa szkaplerznego. Jeśli przyjąłeś szkaplerz – zrób krótki rachunek sumienia. Nosisz szkaplerz? Naśladujesz Maryję w Jej cnotach? Jeśli nie przyjąłeś szkaplerza, to może warto to uczynić?

Reklama
Reklama

Katarzyna Pętlicka, doktorantka na Wydziale Teologicznym UMK

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę