Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #10. „Pragnienie” innych

„Spragnionych napoić”… Odczuwamy pragnienie wówczas gdy chce nam się pić. Jednak pragnąć można nie tylko wody… Istnieją głębsze „pragnienia” – np. ktoś może pragnąć miłości, szacunku, uznania itd. Te „pragnienia” o wiele trudniej jest zaspokoić, nawet czasami trudno je zauważyć. Ktoś może maskować swoje pragnienia…

Reklama

Dzisiaj rozpoczynamy Wielki Post. Myślę, że jest to dobry czas, aby zastanowić się nad sobą, swoim życiem duchowym, postępowaniem. Tak, to jest taki moment kontroli stanu naszej duszy. Trzeba przez chwilę zastanowić się nad sobą(czytaj: zrobić rachunek sumienia) i jeśli coś nie działa spróbować to naprawić, oczywiście z pomocą Bożej łaski.

Być może podczas tego „przeglądu” wyjdzie na jaw, że często nie zwracaliśmy uwagi na to, czego chcą od nas inni, bo koncentrowaliśmy się zbytnio na sobie. Nie znaczy to, że mamy spełniać wszelkie zachcianki innych. Absolutnie nie! Chodzi o to, że czasami trzeba dostrzec te najpilniejsze „pragnienia” naszych bliskich.

Reklama

Trening #10

Mam dla Ciebie (i siebie) zadanie na czas Wielkiego Postu. Jakie? Otwórz oczy na efekty czyjejś pracy, zabieganie współmałżonka o lepszy byt. Zauważ staranie dziecka o akceptację, miłość, zainteresowanie, chwilę uwagi, rozmowy. Spójrz na członków wspólnoty w której żyjesz i spróbuj uchwycić dziedziny braku… ich „pragnienia”… Zastanów się, czy nie „pragną” oni Twojego wsparcia, czułości, szacunku, uśmiechu, pochwały, zainteresowania, a czasem po prostu Twojej obecności? Być może „pragną”, abyś ich po prostu zauważył.

Czasami chodzi tylko o kilka minut rozmowy przy kawie, ale skupienie uwagi jedynie na tej osobie (a nie na innych rzeczach – tablecie, telefonie, telewizorze itd.). Spróbuj! Czasem wystarczy tak niewiele, by zaspokoić ogromne „pragnienie” innych.

Reklama

Katarzyna Pętlicka, doktorantka na WT UMK

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę