Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #10. „Podróżni” na drodze życia

Gdyby uczynki miłosierdzia były zawsze i wszędzie bez jakiejkolwiek refleksji wypełniane, to niektórzy wykorzystaliby ten fakt, jako swój „sposób na życie”. Aż strach pomyśleć, ilu wtedy byłoby „podróżnych”.

Reklama

Niestety historia zna przypadki takich „zaradnych” ludzi. Warto przywołać chociażby „pielgrzymów” ze szlaku św. Jakuba prowadzącego do Santiago de Compostela. Wśród wielu pobożnych pątników, nie brakowało też takich, których celem nie było sanktuarium, lecz miejsca będące schronieniem dla pielgrzymów (gdzie otrzymywali posiłek i nocleg). Dzisiaj te kwestie są już uregulowane.

Co zatem robić, aby ten uczynek miłosierdzia spełnić? Proponuję spojrzeć na niego nieco szerzej.

Całe nasze życie to swego rodzaju „podróżowanie”, ciągle jesteśmy „w drodze”. Nie chodzi o pokonywanie odległości mierzonych w kilometrach. Żyjesz, a więc dokądś zmierzasz, niezależnie od tego, jak nazywasz cel swojej podróży (niebo, radość życia wiecznego…). W ciągu tej życiowej pielgrzymki wiele się dzieje.

Reklama

Trening #10

Dzisiaj proponuję, abyś pomyślał o tych, których spotkałeś na drodze swojego życia. Niektórzy szli w tym samym kierunku, co Ty; inni rzucali Ci „kłody pod nogi”.

Reklama

Po pierwsze, przypomnij sobie szczególnie tych, którzy Cię zranili, oszukali, „zmieszali z błotem”… Być może do dziś nosisz w sercu urazę do pewnych ludzi. Spróbuj im przebaczyć, pomodlić się za nich, życzyć im Bożego błogosławieństwa.

Po drugie, pomyśl, ilu ludzi „wyrzuciłeś za drzwi” swojego serca; a także jak wielu było tych, którym odpłaciłeś „pięknym za nadobne”; ilu ludzi płakało zranionych przez Ciebie. Proś Boga, aby Ci przebaczyli.

To będzie najlepszy sposób, aby przyjąć ich „w dom”… swojego serca, a w konsekwencji doznać pokoju.

Reklama

Katarzyna Pętlicka, doktorantka WT UMK w Toruniu

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę