Nasze projekty
Procesja Virgen de la Paloma w Madrycie | Fot. Tomada/Wikipedia

Procesje na statkach, średniowieczne widowiska a nawet wyścigi zaprzęgów konnych! Obchody Wniebowzięcia NMP na świecie

Choć Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia Maryi, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej, 15 sierpnia uroczystość ta jest hucznie obchodzona na całym świecie.

Reklama

Zioła i „trzydziestka” Maryi

W Polsce i wielu innych krajach europejskich uroczystość Wniebowzięcia NMP często nazywana jest świętem Matki Bożej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe.

Z Wniebowzięciem NMP łączą się liczne zwyczaje ludowe. W południowych Niemczech, podobnie jak w Polsce, święci się w tym dniu zioła. Wierni przynoszą do kościołów artystycznie ułożone, barwne bukiety. Liczba ziół waha się w nich od siedmiu do 77; najczęściej są wśród nich dziurawiec, rumianek, przywrotnik, oset, kozłek lekarski (waleriana) i lawenda, ale zdarzają się też koper, mięta i szałwia. W środku, niczym berło, umieszczana jest często dziewanna.

Podczas obrzędu poświęcenia śpiewane są pieśni, wychwalające Maryję jako „lilię dolin” i „kwiat pól”. Bukiety poświęconych roślin zanosi się do domów i zasusza. Mają one chronić przed chorobami i przynosić błogosławieństwo domostwu. Po poświęceniu ziół często rzuca się za siebie przez lewe ramię jabłka i gruszki, wyrażając w ten sposób nadzieję na dobre zbiory, zaczynające się właśnie wtedy; od niepamiętnych czasów również zbiorom owoców patronuje Matka Boża. 

Reklama

ZOBACZ: Tajemnicze zniknięcie ciała Maryi. Co stało się z Matką Bożą po Jej śmierci?

Niemieckie przysłowie mówi, że „gdy w dzień Wniebowstąpienia świeci słońce, można spodziewać się obfitego owocobrania i słodkich winogron”, co miało oznaczać, że Maryja błogosławi niebo i ziemię, faunę i florę.

Pielęgnowany jest też zwyczaj tzw. trzydziestki maryjnej, rozpoczynającej się 15 sierpnia. Od tego dnia przez 30 dni w kościołach, głównie z tytułami maryjnymi, wierni uczestniczą w nabożeństwach i procesjach ku czci Matki Bożej. W ciągu tych 30 dni przypadają także święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 8 września i Imienia Maryi – 12 września.

Reklama

Toskania i wyścigi zaprzęgów konnych na cześć Maryi

W Sienie, we włoskiej Toskanii, 15 sierpnia odbywa się święto zwane palio – wyścigi zaprzęgów konnych wokół głównego rynku. Organizuje się je na pamiątkę 1260 roku, gdy miasto, przeżywające wielkie nieszczęścia, oddało się w opiekę Najświętszej Maryi Pannie i zwyciężyło w walce o uniezależnienie się od Florencji. Zwycięzca palio otrzymuje szarfę z wymalowanym wizerunkiem Matki Bożej.

Wyścig Palio | fot. William Domenichini/Wikipedia

Hiszpańska „Asnuta”. Barwne procesje i średniowieczne widowiska

Wniebowzięcie Matki Bożej jest jednym z najbardziej popularnych świąt maryjnych w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Asunta, czyli Wniebowzięta, jest patronką wielu miejscowości. Na ulice wychodzą w tym dniu barwne procesje, które łączą wiarę z lokalnymi tradycjami.

Reklama

Od stuleci w miejscowości Elche koło Alicante przedstawiane jest średniowieczne widowisko słowno-muzyczne, ukazujące moment zaśnięcia Maryi oraz Jej wniebowzięcie. Na dwa dni miejscowa bazylika zamienia się w miejsce, gdzie niebo spotyka się z ziemią. Z kopuły i przy użyciu średniowiecznych urządzeń „zstępują” aniołowie, aby zabrać ciało Maryi do nieba. Punktem kulminacyjnym jest Jej koronacja – dzieje się to przy dźwięku dzwonów i wybuchu sztucznych ogni.

Tajemnica Wzniebowzięcia Maryi czczona jest w całej Hiszpanii, choć pod różnymi wezwaniami maryjnymi. W Guijón (Asturias) i Bilbao (Kraj Basków) jest to święto patronalne Matki Bożej de Begoña. Madryt czci swoją Virgen de la Paloma. W procesji tego dnia bierze udział ok. 300 strażaków. Bez wątpienia jest ona nieoficjalną patronką stolicy Hiszpanii. W miejscowości Leganés koło Madrytu przypada z kolei święto Matki Bożej de Butarque, którego początki sięgają XII w. Natomiast mieszkańcy Wysp Kanaryjskich udają się dzisiaj tłumnie do sanktuarium Matki Bożej Candelaria, zwanej popularnie Morenita.

ZOBACZ TEŻ: Zioła dla Najświętszej Panienki. Dlaczego Matkę Bożą nazywamy „Zielną”?

Austria. Procesje statkami na jeziorach Wörth oraz Bodeńskim

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tysiące wiernych z Austrii i z zagranicy co roku uczestniczy w tradycyjnych procesjach statkami na austriackich jeziorach Wörth oraz Bodeńskim.

Nie jest to bardzo stara tradycja – pierwsza procesji na jeziorze Wörth odbyła się w 1954 roku. Wtedy to do Klagenfurtu miała być przywieziona figura Matki Boskiej Fatimskiej. Chcąc ją uroczyście wprowadzić do miejsca przeznaczenia, postanowiono przewieźć ją statkiem. Wydarzeniu towarzyszyły uroczyste procesje. Z biegiem lat w ich przygotowanie angażowało się coraz więcej miejscowości wokół jeziora.

Dziś procesja na statku po jeziorze Wörth w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – obok aspektu religijnego – jest także atrakcją turystyczną. W różnych miejscowościach położonych wokół jeziora przygotowano specjalne programy. W niektórych z nich procesje witają „morza świateł“. Na jeziorze układa się np. m.in. świetlny krzyż.

Kilka tysięcy wiernych z Austrii, południowych Niemiec i Szwajcarii gromadzi się też rokrocznie 15 sierpnia w godzinach wieczornych na procesji fatimskiej na jeziorze Bodeńskim. Procesja połączona jest z modlitwą w określonych intencjach, np. jedności Europy czy poświęcenia kontynentu Matce Bożej.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczyna też „natężony“ czas pielgrzymek do największego sanktuarium maryjnego w Austrii – Mariazell. Tradycyjną pielgrzymkę odbywają też wierni archidiecezji Salzburg. Wraz ze swym arcypasterzem modlą się w położonym na jednej z gór otaczających miasto sanktuarium maryjnym Maria Plain.

KAI, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę