Procesja Virgen de la Paloma w Madrycie | Fot. Tomada/Wikipedia

Procesje na statkach, średniowieczne widowiska a nawet wyścigi zaprzęgów konnych! Obchody Wniebowzięcia NMP na świecie

Choć Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia Maryi, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej, 15 sierpnia uroczystość ta jest hucznie obchodzona na całym świecie.

Reklama

Zioła i „trzydziestka” Maryi

W Polsce i wielu innych krajach europejskich uroczystość Wniebowzięcia NMP często nazywana jest świętem Matki Bożej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe.

Z Wniebowzięciem NMP łączą się liczne zwyczaje ludowe. W południowych Niemczech, podobnie jak w Polsce, święci się w tym dniu zioła. Wierni przynoszą do kościołów artystycznie ułożone, barwne bukiety. Liczba ziół waha się w nich od siedmiu do 77; najczęściej są wśród nich dziurawiec, rumianek, przywrotnik, oset, kozłek lekarski (waleriana) i lawenda, ale zdarzają się też koper, mięta i szałwia. W środku, niczym berło, umieszczana jest często dziewanna.

Podczas obrzędu poświęcenia śpiewane są pieśni, wychwalające Maryję jako „lilię dolin” i „kwiat pól”. Bukiety poświęconych roślin zanosi się do domów i zasusza. Mają one chronić przed chorobami i przynosić błogosławieństwo domostwu. Po poświęceniu ziół często rzuca się za siebie przez lewe ramię jabłka i gruszki, wyrażając w ten sposób nadzieję na dobre zbiory, zaczynające się właśnie wtedy; od niepamiętnych czasów również zbiorom owoców patronuje Matka Boża. 

Reklama
Reklama

Niemieckie przysłowie mówi, że „gdy w dzień Wniebowstąpienia świeci słońce, można spodziewać się obfitego owocobrania i słodkich winogron”, co miało oznaczać, że Maryja błogosławi niebo i ziemię, faunę i florę.

Pielęgnowany jest też zwyczaj tzw. trzydziestki maryjnej, rozpoczynającej się 15 sierpnia. Od tego dnia przez 30 dni w kościołach, głównie z tytułami maryjnymi, wierni uczestniczą w nabożeństwach i procesjach ku czci Matki Bożej. W ciągu tych 30 dni przypadają także święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 8 września i Imienia Maryi – 12 września.

Toskania i wyścigi zaprzęgów konnych na cześć Maryi

W Sienie, we włoskiej Toskanii, 15 sierpnia odbywa się święto zwane palio – wyścigi zaprzęgów konnych wokół głównego rynku. Organizuje się je na pamiątkę 1260 roku, gdy miasto, przeżywające wielkie nieszczęścia, oddało się w opiekę Najświętszej Maryi Pannie i zwyciężyło w walce o uniezależnienie się od Florencji. Zwycięzca palio otrzymuje szarfę z wymalowanym wizerunkiem Matki Bożej.

Reklama
Reklama
Wyścig Palio | fot. William Domenichini/Wikipedia

Hiszpańska „Asnuta”. Barwne procesje i średniowieczne widowiska

Wniebowzięcie Matki Bożej jest jednym z najbardziej popularnych świąt maryjnych w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Asunta, czyli Wniebowzięta, jest patronką wielu miejscowości. Na ulice wychodzą w tym dniu barwne procesje, które łączą wiarę z lokalnymi tradycjami.

Od stuleci w miejscowości Elche koło Alicante przedstawiane jest średniowieczne widowisko słowno-muzyczne, ukazujące moment zaśnięcia Maryi oraz Jej wniebowzięcie. Na dwa dni miejscowa bazylika zamienia się w miejsce, gdzie niebo spotyka się z ziemią. Z kopuły i przy użyciu średniowiecznych urządzeń „zstępują” aniołowie, aby zabrać ciało Maryi do nieba. Punktem kulminacyjnym jest Jej koronacja – dzieje się to przy dźwięku dzwonów i wybuchu sztucznych ogni.

Reklama

Tajemnica Wzniebowzięcia Maryi czczona jest w całej Hiszpanii, choć pod różnymi wezwaniami maryjnymi. W Guijón (Asturias) i Bilbao (Kraj Basków) jest to święto patronalne Matki Bożej de Begoña. Madryt czci swoją Virgen de la Paloma. W procesji tego dnia bierze udział ok. 300 strażaków. Bez wątpienia jest ona nieoficjalną patronką stolicy Hiszpanii. W miejscowości Leganés koło Madrytu przypada z kolei święto Matki Bożej de Butarque, którego początki sięgają XII w. Natomiast mieszkańcy Wysp Kanaryjskich udają się dzisiaj tłumnie do sanktuarium Matki Bożej Candelaria, zwanej popularnie Morenita.

Austria. Procesje statkami na jeziorach Wörth oraz Bodeńskim

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tysiące wiernych z Austrii i z zagranicy co roku uczestniczy w tradycyjnych procesjach statkami na austriackich jeziorach Wörth oraz Bodeńskim.

Nie jest to bardzo stara tradycja – pierwsza procesji na jeziorze Wörth odbyła się w 1954 roku. Wtedy to do Klagenfurtu miała być przywieziona figura Matki Boskiej Fatimskiej. Chcąc ją uroczyście wprowadzić do miejsca przeznaczenia, postanowiono przewieźć ją statkiem. Wydarzeniu towarzyszyły uroczyste procesje. Z biegiem lat w ich przygotowanie angażowało się coraz więcej miejscowości wokół jeziora.

Dziś procesja na statku po jeziorze Wörth w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – obok aspektu religijnego – jest także atrakcją turystyczną. W różnych miejscowościach położonych wokół jeziora przygotowano specjalne programy. W niektórych z nich procesje witają „morza świateł“. Na jeziorze układa się np. m.in. świetlny krzyż.

Kilka tysięcy wiernych z Austrii, południowych Niemiec i Szwajcarii gromadzi się też rokrocznie 15 sierpnia w godzinach wieczornych na procesji fatimskiej na jeziorze Bodeńskim. Procesja połączona jest z modlitwą w określonych intencjach, np. jedności Europy czy poświęcenia kontynentu Matce Bożej.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczyna też „natężony“ czas pielgrzymek do największego sanktuarium maryjnego w Austrii – Mariazell. Tradycyjną pielgrzymkę odbywają też wierni archidiecezji Salzburg. Wraz ze swym arcypasterzem modlą się w położonym na jednej z gór otaczających miasto sanktuarium maryjnym Maria Plain.

KAI, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę