Nasze projekty

47 wizerunków Maryi u paulinów na Skałce

O kulcie Matki Bożej, Jej obecności w historii Polski oraz o wystawie w kościele na Skałce pt. "Królowa Polski o wielu obliczach", na której można obejrzeć 47 wizerunków Maryi, rozmawiali w Radiu Kraków Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji 7 i o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru ojców paulinów na Skałce.

Reklama

Mimo że w Piśmie Świętym znajdujemy niewiele wzmianek o życiu Maryi, to jest ono „w pewien sposób bardzo pojemne i każdy może się w nim odnaleźć”. – Każdy odnajdzie w drodze z Maryją swoją własną ścieżkę, ponieważ Ona potrafiłaby się dogadać z człowiekiem, który żyje prostą, piękną wiarą, jak również z intelektualistą – powiedziała Liberacka. 

Wybitni artyści bardzo często wyrażali swoje osobiste oddanie Matce Bożej poprzez piękno sztuki. – Wiedzieli, że wyrazem ich intelektu, przeżyć, zaangażowania jest oddanie czci Matce Bożej. Nie oddaje się czci komuś, kogo nie chce się wyróżnić w ten sposób – mówił o. Tabulski. Matka Boża – jak podkreślił – jest jedna, mimo że w różnych miejscach ma inne oblicza, sukienki, korony. – To pokazuje różnorodność naszej wrażliwości – zauważył paulin. 

wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach”

Śluby króla Jana Kazimierza na Jasnej Górze, oddanie Prymasa Wyszyńskiego w macierzyńską niewolę Maryi, to wydarzenia, które pokazują, jak bardzo obecna w historii Polski jest Matka Boża. Choć wydaje się, że dzisiaj – jak podkreśliła redaktor naczelna Stacji7 – odkrywamy Ją zupełnie na nowo.

Reklama
Reklama

– Coraz więcej młodych ludzi czuje się związanych z Maryją. Nie tylko kobiety, ale również młodzi mężczyźni chcą się z nią identyfikować, ponieważ jest jakoś na nowo odkrywana – mówiła Liberacka. Można odnieść wrażenie – jak podkreśliła – że pobożność maryjna staje się nam coraz bliższa.

– Kard. Wyszyński powiedział, że nie możemy być mniej maryjny – przywołał słowa Prymasa Tysiąclecia o. Tabulski i podkreślił, że „mamy instynkt zwracania się do Matki Bożej w obliczu zagrożenia i dlatego nasza pobożność maryjna może kojarzyć się z elementem pewnej opresyjności”. 

Od kilkunastu dni w bazylice ojców paulinów na Skałce w Krakowie można oglądać wystawę pt. „Królowa Polski o wielu obliczach”. Zaprezentowano na niej 47 wizerunków Matki Bożej, które Prymas Wyszyński koronował od 1946 roku. – Nakładał te korony dla podkreślenia wagi kultu miejsca, w którym ten wizerunek się znajdował – podkreśla o. Tabulski.

Reklama
Reklama

Wystawa powstała z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i można ją oglądać do 8 grudnia. Natomiast wszystkie wizerunki zostały namalowane przez polską artystkę Bożenę Janinę Aleksy.

Całość rozmowy można odsłuchać >TUTAJ

kh/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite