fot. respi_mama/tiktok.com

“Osoby chore nie potrzebują żalu, tylko normalności”. Historia mamy odczarowującej niepełnosprawność córki na TikToku

“Chcę pokazać, że da się żyć normalnie mimo dużych ograniczeń, być szczęśliwym i korzystać z każdego dnia, który dał nam los” - mówi Olga, mama 6- letniej niepełnosprawnej Laury, a w wolnych chwilach tiktokerka, która przez media społecznościowe chce edukować i uświadamiać, że wszystko jest możliwe jeśli tylko się chce.

Reklama

Olga Nowowiejska na co dzień jest mamą, a wolnych chwilach nagrywa tiktoki. Wraz ze swoją córką Laurą chce przez media społecznościowe edukować, ale przede wszystkim uświadamiać wszystkim, że życie z niepełnosprawnością także może być piękne i pełne niezwykłości. 

Historia ta zaczęła się wraz z narodzinami Laury, sześć lat temu. Okazało się, że dziewczynka choruje na zanik mięśni, ma uszkodzony gen TBCD, a w oddychaniu musi jej pomagać respirator. Jak do tej pory jest jedyną osobą w Europie, która cierpi na taką przypadłość.

„To nie zawsze jest tragedia i płacz przy łóżeczku dziecka”

Olga każdego dnia walczyła o życie córeczki, ale przede wszystkim uczyła się funkcjonowania z jej niepełnosprawnością. Jakiś czas temu postanowiła swoją wiedzą i doświadczeniem dzielić się z innymi w sieci. Dlaczego akurat TikTok? Pomysł zrodził się, kiedy zdałam sobie sprawę, że niektórzy ludzie się nas „boją”. Nie potrafią z nami normalnie rozmawiać. Użalają się nad losem moim i córki – mówi Olga.

Reklama

Postanowiłam odczarować niepełnosprawność. Chcę pokazać, że da się żyć normalnie mimo dużych ograniczeń, być szczęśliwym i korzystać z każdego dnia, który dał nam los. Chcę, żeby ludzie zobaczyli, że to nie zawsze jest tak, jak pokazuje telewizja, tragedia i płacz przy łóżeczku dziecka. Opieka nad osobą podłączoną do respiratora wcale nie jest taka trudna. Wszystkiego można się nauczyć – dodaje.

Osoby niepełnosprawne chcą być traktowane „normalnie”

Jak się okazuje ludzi nurtuje wiele pytań i potrzebują wyjaśnienia, czego mama Laury się nie boi i odpowiada na pytania zainteresowanych. Jednak jak sama przyznaje, mimo coraz bardziej pozytywnego odzewu, nie brakuje też hejtu i przykrych słów. Jestem oceniana pochopnie, jednak w ogóle się tym nie przejmuję, bo wiem, że to wynika z braku wiedzy. Dlatego uważam, że tym bardziej trzeba ludzi edukować. Mam odzew od wielu osób niepełnosprawnych, które również chcą być traktowane „normalnie” – podkreśla.

Oprócz wiedzy jakiej dostarcza swoim obserwującym, nie boi się również zwracać uwagi na to jak nie powinno traktować się osób niepełnosprawnych. W jednym ze swoich filmików porusza kwestię pomocy takiej osobie za wszelką cenę, która wcale nie jest dobra. Jeśli chcesz pomóc osobie niepełnosprawnej najpierw zapytaj czy pomóc i jak pomóc, Jeśli ktoś sobie tego nie życzy odejdź, nie narzucaj się. Nie pomagajmy ludziom na siłę. Jeśli ktoś będzie chciał naszej pomocy, sam o nią poprosi – wyjaśnia mama Laury.

Reklama

„Tak do mnie nie mów”

Wśród publikowanych filmików ukazał się również taki, w którym mama niepełnosprawnej dziewczynki wyjaśnia jakich słów nie należy kierować do chorych osób. W nagraniu pt. “Tak do mnie nie mów”, zaznacza, że słowa współczujące typu „ale mi ciebie szkoda”, „jesteś taka biedna” nie pomagają, a brędzej mogą zranić. 

@respi_mama

Często coś mówimy w dobrej wierze nie zastanawiając się. #niepelnosprawnosc #respimama ❤️

♬ som original – Amy Winehouse Brasil ?

Filmikiem „tak do mnie nie mów” chciałam zaapelować do ludzi, by zwracali uwagę na to słowa, które kierują do osób chorych i niepełnosprawnych. Osoby chore nie potrzebują żalu, tylko normalności. Kiedy słyszę lub czytam w komentarzach wiele razy dziennie „współczuję”, „szkoda mi Ciebie”, to nie jest to przyjemne doświadczenie. Często bywa tak, że ktoś płacze nad naszym losem, a ja pocieszam tę osobę, co jest irytujące. Nie chcemy, by na każdym kroku ktoś nam przypominał o chorobie, bo my o niej doskonale pamiętamy. Chcemy cieszyć się życiem jak każdy – wyjaśnia Olga. 

Reklama

pa/ddtvn/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę