Nasze projekty

Poznański Marsz dla Życia już w niedzielę 17 maja!

W niedzielę, 17 maja ulicami Poznania przejdzie Archidiecezjalny Marsz dla Życia pod hasłem „Czas na życie”. Organizatorzy zachęcają do wspólnej zabawy podczas festynu rodzinnego, a następnie do kolorowego przemarszu w kierunku Katedry Poznańskiej

Reklama

Marsz dla Życia, który od 6 lat przechodzi ulicami Poznania, poprzedzi festyn rodzinny na pl. Wolności. Na dzieci od godz. 14:30 czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in. malowanie twarzy, puszczanie dużych baniek mydlanych, zabawa z chustą klanza. Swój koncert zagra zespół Trzej Królowie. – Warto przyjść, by zobaczyć, jak wielu ludzi chce żyć pełnią życia i by samemu pokazać, jak ważne jest dbanie o rodzinę i  każde poczęte życie – zachęca Natalia Konopacka z Komitetu Organizacyjnego Marszu. – Będzie kolorowo, wesoło, będziemy śpiewać, tańczyć i cieszyć się z tego, że żyjemy – dodaje. Na pl. Wolności wręczone zostaną również nagrody uczestnikom konkursu fotograficznego „Czas na życie” i odbędzie się finał akcji „Pieluszka dla Maluszka”.

W kierunku Katedry Poznańskiej Marsz wyruszy ok godz. 15:45. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia ze sobą kolorowych flag i banerów, dzięki którym pochód ma być bardziej kolorowy i radosny. Przed Katedrą o godz. 16:30 wszyscy włączą się w ogólnopolską akcję „Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II”, czyli lednicki fish mob. Na zakończenie odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem JE ks. abp. Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

 

Reklama

Poznański Marsz dla Życia już w niedzielę 17 maja!

Po raz trzeci w parafiach, szkołach i urzędach na terenie archidiecezji poznańskiej zbierane są pieluchy w ramach akcji „Pieluszka dla Maluszka”. Zbiórka rozpoczęła się 25 marca i trwać będzie aż do dnia Marszu. Finał akcji tradycyjnie odbędzie się w czasie festynu rodzinnego, a same dary zostaną przekazane potrzebującym w Dzień Matki. Pieluszki dla dzieci i pieluchomajtki dla starszych przynosić można również na pl. Wolności. Podczas festynu zostaną też nagrodzeni uczestnicy konkursu fotograficznego, w którym dzieci i młodzież mieli w kreatywny sposób przedstawić hasło i ideę tegorocznego Marszu dla Życia na zdjęciach. Samo hasło Marszu jest nieprzypadkowe. – „Czas na życie”, w opozycji do „życia na czas”, ma zachęcić do dobrego przeżycia każdego dnia i odejścia od biegu dzisiejszego świata, sterowanego pieniądzem i dążeniem do kariery – tłumaczy Marzena Kasprzak, koordynator Marszu dla Życia.

 

Reklama

Poznaniaków do udziału w Marszu zachęca wisząca od marca na płotach parafii wystawa „Jestem człowiekiem”, która przedstawia najważniejsze fazy rozwoju dziecka. – Z plansz wystawy dowiadujemy się m.in. kiedy kształtują się kubki smakowe, struny głosowe, czy paznokcie. Tak radośnie przedstawione życie spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem – mówi ks. Tomasz Brussy, Asystent Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.

 

Poznański Marsz dla Życia już w niedzielę 17 maja!

  • Marsz dla Życia 2013 - fot. K. Superczyński
  • Marsz dla Życia 2013 - fot. K. Superczyński
  • Marsz dla Życia 2013 - fot. Ł. Antczak

Reklama

Organizatorzy zapraszają też do włączenia się w modlitwę w przeddzień Marszu. O godz. 18:30 w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego na poznańskiej Wildzie odbędzie się czuwanie w obronie życia, podczas którego będzie możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli 9-miesięcznej modlitwy w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone w łonie matki.

Na portalach społecznościowych trwa też akcja #CzasNaZycie zapraszająca do udziału w Marszu i wyrażania swojego „tak” dla życia. Już ponad 100 osób włączyło się we wspólną zabawę, robiąc zdjęcie z hasłem tegorocznego Marszu i udostępniając na swoich profilach, wśród nich JE ks. abp Stanisław Gądecki.

Marsz na Życie na stałe wpisał się w kalendarz poznańskich, rodzinnych imprez. W tym roku jest on częścią Poznańskiego Tygodnia Rodziny. Szczegółowe informacje na temat Marszu oraz akcji towarzyszących można znaleźć na stronie www.marszdlazycia.pl.

 

Papież Franciszek poinformowany o Marszu dla Życia, który odbędzie się w Poznaniu w najbliższą niedzielę, skierował słowa do jego organizatorów i uczestników.

 

Fr. listu Arcybiskupa Angelo Becciu do ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego:

Podczas modlitwy Anioł Pański, w dniu 2 lutego br., Ojciec Święty powiedział: „Dziś obchodzony jest we Włoszech Dnia Życia, którego temat brzmi: Rodzić przyszłość. Kieruję moje pozdrowienie i słowa zachęty do stowarzyszeń, ruchów i ośrodków, zaangażowanych w obronę i krzewienie życia… Niech każdy, we właściwej sobie roli i we własnym środowisku, poczuje się powołany do umiłowania życia i służenia mu, do przyjmowania go, szanowania i umacniania, szczególnie wtedy, gdy jest słabe, potrzebuje opieki i troski, poczynając od matczynego łona aż po jego kres na tej ziemi”.

Ojciec Święty przekazuje te słowa również Uczestnikom Marszu dla Życia w Poznaniu. Życzy, by przesłanie osób maszerujących pod znamiennym hasłem: „Czas na życie" uświadomiło wszystkim, że każde dziecko jest chciane przez Boga miłującego życie, jest bezcennym darem dla rodziny i społeczeństwa. Pragnie przypomnieć wielkie zaangażowanie św. Jana Pawła, Papieża Polaka, który głosząc potrzebę budowania w świecie cywilizacji miłości, bronił godności i świętości życia ludzkiego oraz rodziny, a nawet ukazywał tę obronę, jako zadanie na trzecie tysiąclecie.

 

Ojciec Święty życzy, by Marsz w Poznaniu był odpowiedzią na to wezwanie, kontynuacją troski o godność człowieka, źródłem nadziei dla wszystkich, którzy angażują się w tę słuszną sprawę. Niech Bóg nam pomoże szanować każde życie, zwłaszcza to najbardziej kruche i podatne na zranienie.

 

W duchu tego wezwania, Jego Świątobliwość udziela z serca Organizatorom i Uczestnikom Marszu swego Apostolskiego Błogosławieństwa.

 

Poznański Marsz dla Życia już w niedzielę 17 maja!

Hasło Marszu dla Życia: Czas na życie
 

W opozycji do życia na czas

Pragniemy odejść od biegu dzisiejszego świata sterowanego pieniądzem i dążeniem do kariery, by zatrzymać się nad ceną życia, które ma swój początek wraz z poczęciem. Życia, które tak jak otrzymaną szansę możemy dobrze wykorzystać dzięki Bogu, rodzicom i każdemu człowiekowi spotykanemu na swojej drodze. Życia, które ma swój koniec przez naturalną śmierć.
   
  
Tu i teraz

Chcemy zwrócić uwagę na konieczność podejmowania działań w celu jego ochrony właśnie teraz – nie jutro, nie za tydzień, kiedy może już być na to za późno. Spojrzeć na życie człowieka jako na proces, a nie jednostkowe działanie. Poddać refleksji jego sens, wskazywać na jego wartość i konieczność podejmowania starań, by uczynić je godnym, pięknym i dobrym.
   
  
Żyć pełnią życia

Archidiecezjalny Marsz dla Życia to przestrzeń, aby zademonstrować, jak ważna jest ochrona życia i rodziny, która jest jego źródłem. To miejsce, gdzie gromadzą się ludzie różnych wyznań i doświadczeń, którym przyświeca jeden cel – pokazać, że każde życie jest ważne i wpływać na społeczeństwo, zwracając uwagę na pełnię życia zgodnego z naturą.

 


 

Cele Marszu dla Życia

Marsz dla Życia jest inicjatywą ludzi, którzy chcą realizować wezwanie św. Jana Pawła II do obrony życia: 
Walczcie, aby każdemu człowiekowi przyznano prawo do narodzenia się… Nie zniechęcajcie się trudnościami, sprzeciwami czy niepowodzeniami, jakie możecie spotkać na tej drodze. Chodzi o człowieka i nie można w tej sytuacji zamykać się w biernej rezygnacji.

 

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę