#2: Daj się podźwignąć. Droga Krzyżowa. Prowadzi Prymas Wyszyński

Jezus jest więcej niż „Znawcą ludzkiej psychologii” – On jest Bratem. Nie leczy zza biurka, ale uczestniczy w moim i twoim życiu.

Reklama

Jak bardzo ludzki jest ten Bóg. Jak głębokim jest Znawcą psychologii ludzkiej, jak bardzo jest braterski. Jak bardzo można zaufać temu upadłemu Bogu. Jak można się wesprzeć na Nim, by nas podźwignął. To potęga Boga, podźwignęła Jezusa – Człowieka

– kard. Stefan Wyszyński

 

Reklama

 

Rozważanie na drugi piątek Wielkiego Postu: 

Psychologia to nauka zajmująca się procesami zachodzącymi w ludzkiej psychice oraz ich wpływem na ludzkie zachowanie. Bada więc jakąś przestrzeń w głębi człowieka. Psychologia to też taka dziedzina nauki, która kiedyś stanowiła część filozofii. Ta ostatnia sięga do pytań najistotniejszych, dąży do poznania istoty rzeczy, zadaje ostatecznie pytanie: kim jestem? Jaki jest sens mojego istnienia? Zajmuje się pytaniami, które w dotykają najgłębszych ludzkich przeżyć i sfer życia.

Reklama

W psychoterapii oprócz fachowej wiedzy, chyba najważniejszym jest zdolność do budowania relacji pomiędzy psychologiem i pacjentem. Psycholog wpierw słucha… Słuchałem kiedyś zapis audio wykładów dwóch pań psycholog. Jedna i druga miały fachową wiedzę. Jedna doskonale nazywała rzeczy po imieniu, ale budziła we mnie lęk, wstyd, jej wiedza mnie „zabijała”. Druga również fachowo prowadziła wykład, ale ważniejsze było jak mówiła, jak tą wiedzę przekazywała – jej głos był ciepły, nawiązywała serdeczną relację ze słuchaczami. Nigdy jej nie widziałem na własne oczy, ale po głosie było słychać, że jest starszą, ciepłą panią… Mówiła z miłością. Już sam sposób jej mówienia był lekarstwem. Budziła otwartość serca i poczucie akceptacji.

Ksiądz Prymas mówi: Jak bardzo Brat nasz, Jezus Chrystus upodobnił się do nas. Jak głęboką odznacza się miłością ku nam, że nawet w tym obrazie, choć sam bez grzechu – staje się nam podobnym. Oraz: Jak głębokim jest Znawcą psychologii ludzkiej, jak bardzo jest braterski. Jak bardzo można zaufać temu upadłemu Bogu. Jak można się wesprzeć na Nim, by nas podźwignął.

Kardynał Wyszyński nazywa Jezusa „Znawcą ludzkiej psychologii”. Dlaczego? Bo Bóg stał się człowiekiem – nie jest kimś obcym, nie jest kimś dalekim, sam ma psychikę, sam czuł lęk, emocje, miał uczucia, przeżywał cierpienie… Ciekawe, że gdy Ewangeliści mówią, że Jezus uzdrawiał, to używają też słowa terapeuto – terapia (por. Mk 1,34). Zachowywał się również jak terapeuta. Np. gdy uzdrowił trędowatego: Zbliżył się do Niego trędowaty i, upadając na kolana, prosił Go: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”.  Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: „Chcę, bądź oczyszczony”. Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony. (Mk 1, 40nn). Co robi najpierw? Wpierw w swoim sercu przeżywa cierpienie trędowatego – zdjęty litością. Następnie – zanim wypowie słowo oczyszczenia – dotyka go. Wyobraźmy sobie człowieka trędowatego pokrytego zaropiałymi strupami i ranami. On go DOTYKA, łamie barierę obrzydzenia, wstrętu, który okazywało choremu tak wielu ludzi. Dotykiem mówi: nie brzydzę się ciebie, przyjmuję cię… Czy sam ten gest nie jest uzdrawiający duszę, a nie tylko oczyszczający ciało z trądu?

Reklama

Jezus jest więcej niż „Znawcą ludzkiej psychologii” – On jest BRATEM. Nie leczy zza biurka, ale uczestniczy w moim i twoim życiu. Nie przeżył jakiegoś tam i kiedyś tam cierpienia, ale moje cierpienie na krzyżu, mój krzyż, moje cierpienia psychiczne, fizyczne, emocjonalne, moje odrzucenia i zranienia…

Zapraszamy do rozważań Męki Chrystusa wsłuchując się w głos Prymasa Tysiąclecia.

 

Droga Krzyżowa. Prowadzi Prymas Wyszyński:

SŁUCHAJ NA: SPOTIFY | Apple Music


Dzięki materiałom audio z archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, możemy dziś rozważać Mękę Chrystusa wsłuchując się w głos Prymasa Tysiąclecia.

W każdy piątek Wielkiego Postu poprzez krótkie rozważania o. Tomasza Tlałki OSPPE, będziemy zapraszać do wsłuchania się w słowa Prymasa Tysiąclecia, by wraz z nim towarzyszyć Chrystusowi na Drodze Krzyża.

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę