Nasze projekty

Podziękujemy Bogu za łaski, jakimi obdarzył Polskę przez 1050 lat

W trakcie uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie biskupi będą dziękować za Kościół i wszelkie łaski, jakimi Bóg obdarzył Polskę w ciągu minionych 1050 lat, prosząc jednocześnie o „potrzebne światło do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stoją przed ochrzczonymi” – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas konferencji zapowiadającej kwietniowe obchody w Gnieźnie. Bogaty program wydarzeń zaprezentowano w środę w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

W swoim przemówieniu abp Wojciech Polak przypomniał o milenijnych uroczystościach Chrztu Polski, które 14 kwietnia 1966 r. zainaugurował w Gnieźnie kard. Stefan Wyszyński. Ówczesny Prymas Polski nawiązał w ten sposób do rocznicy chrztu Mieszka I, który nastąpił najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 r., przypadającą wówczas 14 kwietnia.

Abp Polak przypomniał, że 50 lat po milenijnych uroczystościach, również 14 kwietnia, Episkopat Polski wraz z zaproszonymi gośćmi – na czele z Legatem Papieskim i prezydentem Andrzejem Dudą – „będzie dziękować w katedrze gnieźnieńskiej, matce wszystkich kościołów w Polsce, za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny”.

Reklama

Z bazyliki prymasowskiej, od grobu i relikwii św. Wojciecha, zostaną również posłani misjonarze, by nieść dalej Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie. – Są oni wyrazem naszej wdzięczności za łaskę Chrztu św. oraz znakiem żywotności polskiego Kościoła – dodał prymas Polak.

Reklama

Tego dnia w Gnieźnie rozpoczną się także obrady Konferencji Episkopatu Polski. Jak zaznaczył abp Polak, ze względu na „genius loci” będą one „w dużej mierze zorientowane historycznie”. Dodał, że z Gniezna popłynie wtedy również przesłanie polskich biskupów z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, w którym „będziemy dziękować Bogu za wiarę, nadzieję i miłość, za Kościół, sakramenty święte, za źródło chrzcielne i wszelkie łaski, jakimi Pan obdarzył naszą Ojczyznę w ciągu minionych 1050 lat”. Biskupi będą też prosić „o łaskę wierności Bogu i Ewangelii oraz o potrzebne światło do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stoją przed ochrzczonymi”.

Biskupi udadzą się tego dnia także na Ostrów Lednicki, uważany za najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Hierarchowie złożą tam uroczyste wyznanie wiary w rytm bicia jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. Dzwon ten – pierwszy o tym imieniu w Polsce – upamiętnia i oddaje cześć pierwszej parze książęcej z dynastii Piastów. Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości przewidziana jest projekcja filmu dotyczącego chrztu przyjętego przez Mieszka I. Produkcję przygotowało Narodowe Centrum Kultury.

Reklama

Wydarzeniem przygotowującym do uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w dniach 11-13 marca pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.

– Nawiązujemy w ten sposób do faktu, iż chrzest Mieszka był początkiem historii Polski i jej roli w rodzinie narodów europejskich – zaznaczył metropolita gnieźnieński.

Prymas Polski przypomniał, że odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie są na początku XXI w. ważnym miejscem spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez dyskusje, warsztaty, modlitwę i wydarzenia artystyczne wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, swojej Ojczyzny i naszego wspólnego kontynentu.

„We współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy da się odczuć wyraźną potrzebę głębokiej odnowy. Wierzymy, że jej początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu. Chcemy w Gnieźnie doświadczyć wyzwalającej mocy Ewangelii i być jej świadkami” – wyjaśnił abp Polak. „Kiedy myślę o tych uroczystościach jubileuszowych, kojarzą mi się one z trzema słowami – refleksja, dziękczynienie i świadectwo” – powiedział prymas.

Refleksja to temat, który będzie podejmowany w ramach X Zjazdu Gnieźnieńskiego. Dziękczynienie to uroczystości, które będą miały miejsce 14 kwietnia, wśród nich Konferencja Episkopatu Polski, a także obecność biskupów na Świętej Wyspie na Ostrowie Lednickim, gdzie złożą wyznanie wiary. Tam też zabrzmi jubileuszowy dzwon „Mieszko Dobrawa” – pierwszy o takiej nazwie dzwon w Polsce. Na zakończenie uroczystości gnieźnieńskich przewidziana jest także projekcja filmu. Został on przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury a w Gnieźnie odbędzie się jego prapremiera.

Uprzywilejowanym miejscem dawania świadectwa będą, zdaniem abp. Polaka, Światowe Dni Młodzieży. – To będzie okazja, byśmy odnowieni tymi uroczystościami mogli stanąć wobec naszych sióstr i braci z całego świata, właśnie jako świadkowie tej radosnej, pełnej nadziei i dobrej nowiny chrześcijańskiej wiary – powiedział prymas Polski.

Abp Polak poinformował także, że Narodowy Bank Polski, z okazji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski wyda okolicznościowy 20-złotowy banknot, na którym z jednej strony widoczny będzie wizerunek Mieszka i Dobrawy, z drugiej katedra gnieźnieńska.


lk, am / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę