Nasze projekty
fot. twitter.com/MichalKlosowski

Papież w Maroko. Co warto zapamiętać?

Wizyta Franciszka w Maroko obfitowała w ważne momenty. 82-letni Ojciec Święty, w swojej trzeciej podróży do kraju muzułmańskiego (po pielgrzymkach do Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2017 i 2019 roku) w ostatni weekend marca 2019 roku mówił przede wszystkim o konieczności budowania dialogu, ekumenizmie miłosierdzia i pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

Reklama

Sprzeciw wobec ekstremizmów

Konieczność przeciwstawienia się ekstremizmowi religijnemu zabrzmiała już w pierwszym, przemówieniu papieża. Tutaj, na tej ziemi, będącej naturalnym pomostem między Afryką a Europą, chciałbym podkreślić potrzebę połączenia naszych wysiłków, aby nadać nowy impuls budowie świata bardziej solidarnego, bardziej zaangażowanego w uczciwy, odważny i niezbędny trud dialogu szanującego bogactwa i specyfikę każdego narodu i każdej osoby – mówił podczas ceremonii powitalnej na terenie dawnego meczetu Hassana, z XII wieku, w sobotę 30 marca Ojciec Święty [pełna treść TUTAJ]. Jego słów słuchało wielu Marokańczyków, także przed telewizorami. Całość wizyty była szczegółowo relacjonowana przez wszystkie marokańskie media.

Reklama

Budowa kultury dialogu

Spotkanie w Instytucie Mohammada VI służyło pogłębieniu myśli o konieczności szukania szans dialogu oraz budowaniu kultury spotkania.

Spotkanie w Instytucie Mohammada VI, gdzie uczą się przyszli imamowie służyło pogłębieniu myśli o konieczności szukania szans dialogu oraz budowaniu kultury spotkania; pokazaniu, że możliwe jest znalezienie wspólnej płaszczyzny rozmowy, która posłużyć ma za narzędzie budowy lepszego świata przyszłości. Instytut Mohammada VI jest bowiem miejscem szkolenia przyszłych muzułmańskich liderów religijnych nie tylko w Afryce, ale także w Europie; zwłaszcza we Francji. To ważna instytucja tzw. islamskiego renesansu, miejsce w którym do 2017 roku wykształcenie zdobyło 712 imamów spoza Maroka. To kolejne, po kairskim uniwersytecie al-Azhar, miejsce w którym Franciszek poszukuje sprzymierzeńców w budowaniu pokoju na świecie. W Egipcie Ojciec Święty mówił: Właśnie w dziedzinie dialogu, zwłaszcza międzyreligijnego, jesteśmy wezwani, by iść razem w przekonaniu, że przyszłość wszystkich zależy także od spotkania między religiami i kulturami.

Pomoc najbardziej potrzebującym

Reklama

Na zakończenie pierwszego dnia pielgrzymki, Franciszek odwiedził diecezjalne Caritas, w Rabacie. Spotkał się tu z migrantami i przypomniał przesłanie Orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, ogłoszonego w Watykanie w sierpniu 2017 roku. Proponuję cztery wyrazy – przyjmować, chronić, promować i integrować – które powinny cechować naszą postawę wobec imigrantów i uchodźców. – mówił Ojciec Święty i dodał. – Rana migracji „stale rozdziera” początki XXI wieku. Maroko jest jednym z kanałów tranzytowych, przez które migranci z Afryki próbują dotrzeć do Europy.

Papież podziękował wiernym za ich świadectwo „Ewangelii Miłosierdzia”, wzywającej do bycia blisko maluczkich i ubogich oraz tych, którzy są odrzucani, opuszczeni oraz pomijani.

Świadectwo „Ewangelii Miłosierdzia”

W homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej, wieńczącej podróż apostolską do Maroka, Ojciec Święty oparł się na niedzielnej ewangelii o Synu Marnotrawnym. – Na progu tego domu zdaje się objawiać tajemnica naszego człowieczeństwa: z jednej strony było święto z powodu odnalezienia się syna, z drugiej zaś pewne poczucie zdrady i oburzenia faktem, że jego powrót był obchodzony uroczyście – podkreślił Franciszek. Papież zwrócił także uwagę na to, ze w każdym człowieku, w relacjach międzyludzkich ścierają się egoistyczne uczucia i podziały oraz potrzeba budowania braterstwa i dialogu. Na zakończenie spotkania z wiernymi papież podziękował ok. 10 tysięcy wiernym, zgromadzonym na Eucharystii za ich świadectwo „Ewangelii Miłosierdzia”, wzywającej do bycia blisko maluczkich i ubogich oraz tych, którzy są odrzucani, opuszczeni oraz pomijani. Dla Kościoła w Afryce były to ważne słowa wsparcia.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę