Nasze projekty
Reklama
Fot. Canva/Stacja7

Katolicki „latarnik wyborczy”. 7 pytań zanim oddasz głos w wyborach

Katolicy powinni zdawać sobie sprawę, że chrześcijańska refleksja nad polityką nie sprowadza się do sprzeciwu wobec aborcji. Jak przygotować się do odpowiedzialnego oddania głosu?

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała, jak zawsze przed ogólnopolskimi wyborami, komunikat zachęcający do udziału w głosowaniu. Słusznie biskupi nie wskazali, na kogo należy głosować. Szkoda jednak, że żadne ze znanych mi środowisk katolickich nie opracowało czegoś na kształt chrześcijańskiego „latarnika wyborczego”. Postaram się w pewnej mierze uzupełnić ten brak.

Wielu kandydatów odwołuje się do wartości katolickich, inni jawnie atakują Kościół. A jednak jako chrześcijanie rzadko analizujemy nasze decyzje wyborcze w świetle wiary. Tymczasem właśnie do tego zachęca nas Kościół.

Nie zamierzam agitować. W duchu mocno uproszczonej wersji katolickiego latarnika wyborczego chcę zaproponować siedem kluczowych pytań, na które każdy chrześcijanin powinien odpowiedzieć przed oddaniem głosu.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE>>> Czy istnieje recepta, jak powinien zagłosować katolik?

Sercem czy rozumem?

Zwykle głosujemy albo „sercem” — kierując się przede wszystkim sprawami światopoglądowymi — albo „rozumem” — analizując konsekwencje polityczne naszego wyboru. Proponuję, by w pierwszej turze pozwolić głosowi serca dojść do głosu. Na polityczne kalkulacje przyjdzie czas później.

Każde z poniższych pytań wyrasta z zasad katolickiej nauki społecznej.

Reklama

1. Miłosierdzie

Czy twój kandydat wyraża swoje poglądy bez pogardy i nienawiści wobec przeciwników?

„Owocny dialog wiary i rozumu zwiększa skuteczność dzieł miłosierdzia na polu społecznym i stwarza najbardziej właściwe ramy dla rozwijania braterskiej współpracy wierzących i niewierzących we wspólnej perspektywie, jaką jest działanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju ludzkości. ” (Caritas in Veritate). 

2. Solidarność

Czy twój kandydat troszczy się o ubogich i wykluczonych, czy raczej wspiera uprzywilejowanych?

„Praktykowanie solidarności wewnątrz każdego społeczeństwa posiada wartość wtedy, gdy jego członkowie uznają się wzajemnie za osoby. Ci, którzy posiadają większe znaczenie dysponując większymi zasobami dóbr i usług, winni poczuwać się do odpowiedzialności za słabszych i być gotowi do dzielenia z nimi tego, co posiadają” (Sollicitudo Rei Socialis). 

3. Pomocniczość

    Czy twój kandydat szanuje autonomię obywateli, rodzin i samorządów, czy chce centralizować władzę, zbyt wiele kompetencji powierzając państwu lub Unii Europejskiej?

    „Niech więc kierownicy państw będą przekonani, że im doskonalej hierarchiczny porządek z zachowaniem pomocniczej interwencji państwa panuje wśród rozlicznych zrzeszeń, tym wybitniejszy będzie i autorytet społeczny i społeczna działalność, tym lepszy i szczęśliwszy byt państwa” (Quadragesimo Anno).  

    Reklama

    4. Godność osoby ludzkiej

      Czy twój kandydat jasno opowiada się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci?

      „Życie ludzkie jest święte, ponieważ od samego początku domaga się «stwórczego działania Boga» i pozostaje na zawsze w specjalnym odniesieniu do Stwórcy, jedynego swego celu” (Evangelium Vitae). 

      5. Powszechne przeznaczenie dóbr

        Czy twój kandydat równoważy interesy własności prywatnej z troską o dobro wspólne?

        „Tradycja chrześcijańska nigdy nie uznała prawa do własności prywatnej za absolutne i nienaruszalne i podkreślała społeczną funkcję wszelkiej formy własności prywatnej” (Laudato Si’). 

        6. Pokój

          Czy twój kandydat działa na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w kraju i poza jego granicami?

          „Przez pokój nic nie ginie, przez wojnę można utracić wszystko” (Pacem in Terris). 

          7. Praca i godna płaca

            Czy twój kandydat dba o prawa pracowników i warunki pracy?

            „Praca jest dobrem człowieka — dobrem jego człowieczeństwa — przez pracę bowiem człowiek nie tylko przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb, ale także urzeczywistnia siebie jako człowiek, a także poniekąd bardziej „staje się człowiekiem” (Laborem Exercens). 

            ZOBACZ>>> Krzysztof Ziemiec: „Jako wierzący rodzice trafiliśmy na najtrudniejszy moment do przekazywania wiary”

            Mam świadomość, że te pytania są ogólne i wymagają pewnej interpretacji. Odpowiedź na nie wymaga czasu i zaangażowania. Warto:

            – przeczytać programy wyborcze kandydatów,
            – obejrzeć ich wystąpienia i debaty,
            – zastanowić się nad mniej mierzalnymi aspektami, jak tzw. format prezydencki kandydatów,
            – przeanalizować konkretne kompetencje jak znajomość języków, polityki zagranicznej, spraw wojskowych, czy społecznych, które powinny odznaczać prezydenta.

            To oczywiście nie są wszystkie zasady katolickiej nauki społecznej, ale ich wybór pokazuje, co jest fundamentalne. Mam nadzieję, że ta refleksja pomoże w podjęciu bardziej przemyślanej, odpowiedzialnej i opartej na wartościach decyzji wyborczej.

            Sądzę, że w obecnych wyborach nie ma kandydata, który spełniałby wszystkie te kryteria. W polityce jednak rzadko zdarza się podejmować komfortowe decyzje.

            Reklama

            PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

            PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
            WIARA I MODLITWA
            Zatrudnij nas - StacjaKreacja