3 pomysły na spotkanie dla bierzmowanych
Przygotowania do przyjęcia sakramentu dojrzałości to doskonała okazja, by młodym ludziom pokazać postaci, które mogą stać się dla nich autorytetami. Taką postacią może być Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, na którego beatyfikację oczekują wierni w Polsce i nie tylko.
Kard. Wyszyński był prawdziwym gigantem umysłowym, gigantem teologicznym, który oprócz tego, że przewodził narodowi polskiemu w najtrudniejszym czasie, był kopalnią myśli, ludzkich rad dla nas – powiedział w wywiadzie Darek Malejonek, kierownik muzyczny projektu „Czas to miłość”.
Poznawanie postaci i nauczania Prymasa Wyszyńskiego nie musi być nudne. Oto kilka propozycji, które z powodzeniem duszpasterze i liderzy wspólnot mogą wykorzystać na spotkaniach z bierzmowanymi. Te materiały powstały w ramach projektu „Czas to miłość” i można je bezpłatnie pobrać na stronie projektu.
1. Spotkanie o mądrym wykorzystaniu czasu + gra
Do poprowadzenia spotkania wykorzystać konspekt katechezy, który zamieszczony jest na stronie projektu. Konspekt dotyczy tematu wykorzystywania danego nam czasu oraz poświęcania go dla dobra drugiego człowieka. Jest to okazja do odpowiedzenia sobie na pytania, co zajmuje nam najwięcej czasu, na co być może go marnujemy i co to znaczy „oddać czas dla innych”. Do konspektu przygotowano także prezentację, jednak nie jest ona konieczna w prowadzeniu spotkania. Punktem wyjścia do rozmów o czasie jest jedna z piosenek, która powstała w ramach projektu „Czas to miłość” – tę piosenkę można odtworzyć na spotkaniu lub przeczytać wskazany w konspekcie fragment jej tekstu.
Na koniec spotkania – lub w ramach kolejnego – można wykorzystać karty do gry, stworzonej na wzór popularnej rozgrywki Taboo. Hasła w tej grze odnoszą się do ABC Społecznej Krucjaty Miłości – wskazówek kard. Wyszyńskiego, które w konkrecie pokazują, jak wykorzystać dany nam czas na miłość wobec drugiego człowieka.
Przeczytaj również
To samo ABC było podstawą do stworzenia rachunku sumienia, który również pobrać można na stronie projektu. Rachunku sumienia można użyć w czasie modlitwy z bierzmowanymi lub zadać im jako pracę do wykonania w czasie wieczornej modlitwy przed następnym spotkaniem. Może być on również podporą w przygotowaniu do spowiedzi.
2. Adoracja z rachunkiem sumienia
W czasie przygotowania do bierzmowania nie brakuje wspólnych Mszy świętych z bierzmowanymi i różnych nabożeństw. Polecamy na tego typu modlitewne spotkania gotowy scenariusz adoracji. Zaproponowane w nim rozważania również dotyczą daru czasu, a scenariusz przeprowadza od modlitwy do Ducha Świętego przez rachunek sumienia do modlitwy błagalnej i uwielbienia. W scenariuszu podano także wiele propozycji pieśni, które można wykorzystać w czasie adoracji.
3. Pamiątkowe cytaty
Na zakończenie adoracji lub jakiegokolwiek innego spotkania warto przyszłym bierzmowanym rozdać pamiątkowe cytaty kard. Wyszyńskiego. W pliku na stronie projektu „Czas to miłość” znajduje się ponad 120 różnych myśli Prymasa Tysiąclecia. Pobrany PDF wystarczy wydrukować i pociąć na małe kartki z cytatami. Kartki takie można również przygotować nie tylko bierzmowanym, ale także dla ich rodziców i rodzin – stawiając koszyk z cytatami przy wejściu do kościoła.