Wizyta Papieża w RCA stoi pod znakiem zapytania

Stolica Apostolska na miejscu zadecyduje, czy możliwy będzie trzeci i ostatni etap rozpoczynającej się za 10 dni pierwszej afrykańskiej podróży papieża Franciszka – powiedział watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin

Najbliższy współpracownik Ojca Świętego odpowiedział na pytanie dziennikarzy na marginesie kongresie zorganizowanym przez Opera Romana Pellegrinaggi. Na dzień dzisiejszy pozostają trzy etapy: Kenia, Uganda i Republika Środkowoafrykańska. Później zobaczymy na miejscu – powiedział najbliższy współpracownik Ojca Świętego.

Pobyt w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi zaplanowano na 29 i 30 listopada. Zdaniem służb bezpieczeństwa w kraju tym istnieją poważne zagrożenia dla Franciszka. Jeszcze przed zamachem w Paryżu władze francuskie, dysponujące w RŚA 900-osobowymi oddziałami Sangaris informowały, że nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa papieżowi poza lotniskiem w Bangi. Według agencji AFP, otoczenie ministra obrony Jeana-Yvesa Le Driana przekazało do Watykanu ostrzeżenie, że będzie to „podróż podwyższonego ryzyka”. Władze francuskie miały też odrzucić prośbę o wsparcie logistyczne, sanitarne i wojskowe, np. organizację szpitala polowego czy wykorzystanie helikopterów wojskowych.

Reklama
Reklama

Oprócz RŚA papież ma odwiedzić Ugandę (27-29 listopada) i Kenię (25-27 listopada). W tym pierwszym kraju sytuacja jest najbardziej stabilna, a miejsca, które odwiedzi Franciszek zostały już zabezpieczone przez wojsko i policje. Natomiast w Kenii, gdzie nad bezpieczeństwem papieża i uczestników spotkań z nim czuwać będzie 10 tys. funkcjonariuszy i 10 tys. wolontariuszy, władze obawiają się zamachu ze strony islamistów z Asz-Szabab, działających głównie na wschodzie kraju.


st, pb (KAI) / Watykan

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę