Nasze projekty

„Watykan stale monitoruje sytuację w Kościele w Polsce”

Serwis "Vatican Insider" zamieścił obszerny artykuł na temat bieżącej sytuacji w Kościele w Polsce po ukazaniu się filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Relacjonując znane nam wydarzenia autor podkreślił na koniec, że "w Watykanie sytuacja w Polsce jest na bieżąco monitorowana".

Autor artykułu Salvatore Cernuzio powołuje się na rozmowę ze źródłami w Kurii Rzymskiej. „Tymczasem w Watykanie sytuacja w Polsce jest na bieżąco monitorowana. Jednakże, wyjaśniają źródła kurialne, zwraca się uwagę, by odróżnić tu instrumentalne działania wymierzone w kreowanie wizerunku dla celów politycznych” – pisze w artykule zatytułowanym „Nadużycia, Kościół w Polsce między „mea culpa” a kontrowersją. A w czerwcu przyjeżdża Scicluna”.

Pisząc o instrumentalnych działaniach podjętych ze względów wizerunkowych i politycznych wymienia wizytę delegacji Fundacji „Nie lękajcie się” w Watykanie w lutym bieżącego roku. Joannie Scheuring-Wielgus towarzyszył wówczas m.in. Marek Lisiński, prezes Fundacji, który przekazał Franciszkowy raport na temat pedofilii w polskim Kościele. Słysząc, że jest on ofiarą wykorzystywania sekrualnego przez duchownego, papież ucałował go w rękę.

„Wielu odebrało ten gest jako zbudowane ad hoc działanie w celu uzyskania konsensusu politycznego u szczytu kampanii wyborczej, podczas gdy członkowie Fundacji potwierdzają, że wykorzystali swoją pozycję polityczną tylko do uzyskania możliwości osobistej audiencji, aby udał im się zamiar, w którym do tej pory zawsze <przeszkadzano>” – pisze Vatican Insider.

Reklama

Artykuł obszernie relacjonuje wszystko, czym Kościół w Polsce żyje w związku z emisją filmu „Tylko nie mów nikomu”. Wspomina wczorajsze posiedzenie Rady Stałej Episkopatu, wymienia list biskupów, który będzie w najbliższą niedzielę czytany w kościołach oraz omawia nową strategię działania podjętą przez Radę Stałą w celu ochrony ofiar i eliminacji patologicznych sytuacji ujawnionych w filmie. Autor z Vatican Insidera wspomina również, że reakcje polskich duchownych po filmie ujawniły podział na dwa obozy: przejętych sytuacją nadużyć i dziękujących braciom Sekielskim za materiał oraz tych, którzy uznali film za atak na Kościół. W gronie tych drugich wymienieni są o. Tadeusz Rydzyk, abp Sławoj Leszek Głódź oraz abp Marek Jędraszewski.

Całość artykułu w języku włoskim dostępna jest tutaj>>

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę