Nasze projekty

Watykan: Na placu św. Piotra stanęła choinka

Dziś rano na Placu św. Piotra pojawiła się choinka. Drzewo ma 28 metrów wysokości i pochodzi z Dolomitów, z regionu Paganella w Trentino we Włoszech. Inauguracja pochodzącego z Peru żłóbka i choinki odbędzie się 10 grudnia.

fot. VaticanNews/Twitter.com

Ofiarodawcą choinki jest w tym roku Autonomiczna Prowincja Trydentu a 28-metrowy świerk pochodzi z okolic Andalo w Dolomitach Paganella. Zapewni ona również dekoracje drzewka – okrągłe ozdoby z drewna. O oświetlenie w postaci energooszczędnych lampek ledowych zadba tradycyjnie Gubernatorat Państwa Miasta Watykanu za pośrednictwem Dyrekcji Infrastruktury i Usług.

Zgodnie też z wieloletnim zwyczajem otwarcie żłóbka i zapalenie lampek nastąpi, w niedzielę 10 grudnia o godz. 17. Ceremonii będzie przewodniczył abp Fernando Vérez Alzaga, stojący na czele Gubernatoratu. Rankiem tegoż dnia delegacje z Huancaveliki oraz Andalo i Gallio przyjmie na audiencji Franciszek, które goście wręczą oficjalnie przywiezione przez siebie dary.

Szopka Bożonarodzeniowa

Na placu św. Piotra stanie także replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów, którzy specjalizują się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

W szopce nie zabraknie również zwierząt typowych dla regionu Huancavelica, takich jak: lama, kondor, alpaka, wigonia, owce, wiskacze, flamingi, gęsi andyjskie, oraz namiastki przyrody i architektury tych miejsc.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego wybrał szopkę z Peru w roku 200-lecia niepodległości tego kraju. Szopkę będzie można zobaczyć od 15 grudnia przez 45 dni.

Reklama
Reklama

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę