Nasze projekty

ŚDM w diecezjach. Watykan opublikował wskazówki

Watykan opublikował duszpasterskie wskazówki dotyczące obchodów Światowych Dni Młodzieży w kościołach lokalnych, w których zachęca, aby wpisać je w kontekst całorocznej pracy z młodzieżą.

Dokument zaprezentowany we wtorek w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, to uzupełnienie decyzji papieża Franciszka, by datę diecezjalnych obchodów ŚDM przenieść z Niedzieli Palmowej na Uroczystość Chrystusa Króla. Jak można przeczytać we wskazówkach, zmiana ta nie zmienia głównej myśli św. Jana Pawła II, który chciał zaprosić młodych ludzi do osobistego spotkania z Chrystusem, jako dawcą prawdziwego szczęścia i pokoju. Dokument przypomina też, że to właśnie w Uroczystość Chrystusa Króla 1984 r. papież zaprosił młodzież do Rzymu na spotkanie w 1985 r., które dało podwaliny pod późniejsze obchody ŚDM w wymiarze diecezjalnym i światowym.

„Jan Paweł II miał proroczą intuicję”

Duszpasterskie wskazówki zachęcają, by diecezjalne obchody ŚDM wpisać w szerszy kontekst całorocznej pracy z młodzieżą, a nie czynić z nich oderwane wydarzenie, które nie prowadzi młodych ludzi do budowania bliższych więzi z lokalną wspólnotą Kościoła, w której żyją. Zwracają też uwagę, że nowe zaangażowanie włożone w promowanie tego wydarzenia może być szansą na ożywienie całej lokalnej wspólnoty, nie tylko ludzi młodych, a także okazją do spotkania z tymi młodymi osobami, które z różnych względów pozostawały dotąd daleko od Kościoła.

„Ustanowienie Światowych Dni Młodzieży było niewątpliwie wielką proroczą intuicją św. Jana Pawła II, który w ten sposób wyjaśniał motywy swojej decyzji: „wszyscy młodzi muszą czuć, że Kościół im towarzyszy; niech zatem cały Kościół, w jedności z Następcą Piotra, czuje się wciąż bardziej zaangażowany, na poziomie ogólnoświatowym, na rzecz młodzieży, jej trosk i zmartwień, jej otwartości i nadziei, aby odpowiedzieć na jej oczekiwania, ogłaszając pewność, którą jest Chrystus, Prawdę, którą jest Chrystus, miłość, którą jest Chrystus” – czytamy w dokumencie.

Reklama
Reklama

Dokument, przygotowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia po konsultacjach z duszpasterzami młodzieży i młodymi ludźmi z różnych stron świata, przypomina o potrzebie większego aktywnego udziału młodych ludzi, którzy powinni stawać się coraz bardziej podmiotem, a nie tylko przedmiotem działań duszpasterskich, i mieć swój wkład nie tylko w obchody, ale w cały proces przygotowania święta młodych.

„Młodych ludzi należy wysłuchać”

To zaangażowanie powinno się rozpocząć od gotowości do uważnego wysłuchania młodych ludzi. Niezależnie od tego, czy obchody diecezjalnego dnia młodzieży w poszczególnych diecezjach uda się zorganizować w Uroczystość Chrystusa Króla – jak zaprasza do tego papież – czy też zostaną one z różnych przyczyn przeniesione na inny dzień. Autorzy dokumentu nalegają na to, by niedziela Chrystusa Króla była dniem modlitwy całego Kościoła lokalnego w intencji młodzieży i stojących przed nią wyzwań.

Ważne jest, aby diecezjalne obchody ŚDM stały się okazją do tego, by młodzi ludzie mogli doświadczyć wspólnoty Kościoła i wzrastać w świadomości, że są integralną częścią Kościoła. Pierwszą formą zaangażowania młodych ludzi powinno być ich wysłuchanie” – czytamy we wskazaniach.

Reklama
Reklama

Zachęca też, by na sam diecezjalny dzień młodzieży patrzeć przez pryzmat sześciu doświadczeń, do których należałoby przy tej okazji zaprosić młodych ludzi: przeżywanie „święta wiary”, doświadczenie żywego i nie anonimowego Kościoła, doświadczenia misyjnego, okazji do rozmyślania nad powołaniem i wezwaniem do osobistej świętości, doświadczenia pielgrzymowania oraz doświadczania „powszechnego braterstwa” z rówieśnikami.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę