Nasze projekty

Radio Watykańskie kończy dziś 90 lat

12 lutego 1931 roku papież Pius XI jako pierwszy papież w historii przemówił do wiernych za pośrednictwem fal radiowych. Dziś Radio Watykańskie nadaje audycje w 41 językach świata. Papież Franciszek złożył pracownikom Radia Watykańskiego życzenia, dziękując pracownikom Radia Watykańskiego za ich pracę i miłość, którą w nią wkładają oraz zachęcając, by dalej z odwagą i kreatywnością mówili do świata.

„Drodzy bracia, dobrego jubileuszu!” – napisał w urodzinowych życzeniach dla Radia Ojciec Święty. Podkreślił, że „ważne jest zachowanie pamięci o naszej historii i nostalgia, nie tyle za tym co już było, ale za przyszłością, do której budowania jesteśmy wezwani”.

W swoim przesłaniu wskazał, że „w radiu piękne jest to, że niesie słowa nawet do najbardziej zagubionych miejsc”, a dziś w papieskiej rozgłośni łączy dźwięk także z tekstem pisanym i obrazem. „Idźcie naprzód z odwagą i kreatywnością w mówieniu do świata i w ten sposób budujcie komunikację, zdolną ukazywać nam prawdę o rzeczach” – zaapelował Franciszek do pracowników Radia Watykańskiego.

Dokładnie 90 lat temu roku Pius XI, jako pierwszy papież w historii, zasiadł przed radiowym mikrofonem i w obecności wynalazcy fal radiowych, Guglielmo Marconiego, wygłosił po łacinie historyczne przesłanie „Omni creature”. Dziś ta papieska rozgłośnia wykorzystuje najnowsze technologie, by głos papieża słyszany był na całym świecie – jej program nadawany jest w 41 językach świata.

Reklama
Reklama

Już miesiąc po inauguracji działalności rozgłośnia przemówiła w języku polskim.

Radio Watykańskie to dziś także strona internetowa Vatican News, która jest największym na świecie źródłem informacji o życiu i działalności Ojca Świętego, Stolicy Apostolskiej i Kościołów lokalnych. Wydawana jest w 43 językach, a międzynarodowy zespół redakcyjny Radia Watykańskiego to dziennikarze pochodzący z 69 krajów świata.

CZYTAJ TEŻ: Papież na Wielki Post: Odnowa wiary, nadziei i miłości to nie opcja, ale konieczność

Reklama

os, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite