Pielgrzymka Franciszka do Iraku odbędzie się mimo pandemii

„Wizyta apostolska Franciszka w Iraku odbędzie się pomimo trudności związanych z pandemią” - zapewnił dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Na dzisiejszym briefingu prezentującym papieską podróż zwrócił też uwagę, że po raz pierwszy papież odwiedzi kraj o większości szyickiej.

Cathopic/Lusi Angel Espinosa

Bruni zaznaczył, że „będzie to podróż odmienna od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni”. Trzeba będzie bowiem „brać pod uwagę COVID-19” i obostrzenia sanitarne nałożone przez władze Iraku, państwowe i kościelne. Wizyta Franciszka będzie „gestem miłości” i „tak jak wszystkie gesty miłości – gestem skrajnym – stwierdził rzecznik Watykanu.

W pewnym sensie będzie to podróż „wirtualna”, na ile to możliwe w kraju takim jak Irak, gdzie połączenie z internetem nie zawsze jest możliwe, szczególnie na wsi – wyjaśnił Bruni. Wyjaśnił, że z wyjątkiem Irbilu papież nie spotka tłumów, lecz jedynie setki osób.

Reklama
Reklama

Podróż się odbędzie, jak powiedział papież, choćby po to, żeby umożliwić Irakijczykom zobaczenie go w telewizji, wiedząc, że jest w ich kraju. To się liczy – wskazał dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Wszystkie punkty programu będą bezpośrednio transmitowane, z wyjątkiem spotkania z ajatollahem Alim al-Sistanim.

Wizyta Franciszka w Iraku będzie także szczególna pod względem bezpieczeństwa – powiedział Bruni. Przypomniał, że „w czasie papieskich podróży zawsze jest do dyspozycji samochód opancerzony” i że tym razem „prawdopodobnie będzie używany”.

Ojciec Święty cały czas będzie się przemieszczał w zamkniętym samochodzie i użyje papamobile tylko na stadionie w Irbilu, poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Znamy dokładny plan pielgrzymki Papieża do Iraku

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę