Nasze projekty

Papież zapowiedział, że pojedzie do Iraku, „o ile nie będzie nowej fali COVID-19”

Zaplanowana na początek marca podróż Papieża Franciszka do Iraku odbędzie się, jeśli nie pojawi się nowa fala zachorowań na koronawirusa. Papież osobiście potwierdził to w rozmowie z amerykańską agencją katolickiej CNS.

fot. Dimitri Conejo, Sanz/ Cathopic

Ojciec Święty zaznaczył, że nawet jeśli obostrzenia sprawią, że wielu Irakijczyków obejrzy go tylko w telewizji, będą widzieli, że papież jest w ich kraju. Jestem pasterzem ludu, który cierpi – podkreślił Franciszek.

Dokładny program wizyty w dniach 5-8 marca nie jest jeszcze znany, na razie wymieniane są tylko Bagdad, Erbil, Mosul, Karakosz i Ur. Warunkiem, który musi spełniać każdy potencjalny uczestnik podróży, jest zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi.

CZYTAJ TEŻ: Watykan potwierdza, że papież chce odwiedzić w marcu Irak

Reklama
Reklama

Będzie to pierwsza wizyta papieża w Iraku. Od dawna już rozważano możliwość wizyty papieża w tym kraju zamieszkanym w większości przez szyitów, jednak na zwłokę wpływała sytuacja bezpieczeństwa oraz pandemia. Media zwracają uwagę, że wielkim wyzwaniem dla organizatorów – obok pandemii – jest także sytuacja bezpieczeństwa w tym kraju.

Kościół katolicki w Iraku opublikował logo oraz hasło planowanej na dni 5-8 marca wizyty papieża Franciszka w tym kraju. Postać papieża ukazana jest na tle mapy Iraku z wyraźnie zaznaczonymi rzekami: Tygrysem i Eufratem oraz palmą.

Pod koniec stycznia Papież doznał ataku rwy kulszowej, który uniemożliwił mu przewodniczenie niektórym uroczystościom, m.in. w Mszy Niedzieli Słowa Bożego. Papież ujawnił w czasie spotkania z dziennikarzami CNS, że z powodu tego ataku lekarz poradził mu, by odwołał spotkania, na których musiałby długo stać. Nacisk na nerw mógłby pogorszyć jego stan zdrowia. Franciszek powiedział także, że ten sam lekarz doradził mu, by mimo wszystko odmówił z wiernymi niedzielną modlitwę Anioł Pański. „W przeciwnym razie ludzie powiedzą, że nie żyjesz” – miał powiedzieć mu lekarz.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Jest logo i hasło pielgrzymki papieża do Iraku

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę