Nasze projekty

Papież wyruszył do Demokratycznej Republiki Konga. To jego 40. podróż zagraniczna

O godz. 8.29 samolot Airbus 359 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do Kinszasy. Wizyta w "sercu Afryki" w dniach 31 stycznia - 3 lutego będzie przebiegała pod hasłem: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”.

fot. Andrea Tornielli/twitter.com

W ramach swojej 40. podróży zagranicznej papież Bergoglio odwiedzi w dniach 3-5 lutego także Sudan Południowy.

Przed wyjazdem z Domu św. Świętej Marty na lotnisko, papież Franciszek spotkał się z kilkunastoma migrantami i uchodźcami z Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Wraz z rodzinami byli przyjmowani i są wspierani przez ośrodek dla uchodźców „Centro Astalli”. Obecny był także prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, kard. Konrad Krajewski.

Ojciec Święty przybył na lotnisko Fiumicino przed 8 godz. Przed wejściem na pokład samolotu krótko rozmawiał z biskupem Gianrico Ruzzą, ordynariuszem diecezji Porto-Santa Rufina, w której jurysdykcji znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Fiumicino.

Samolot w czasie 6 godzin i 50 minut lotu przeleci nad Włochami, Tunezją, Algierią, Nigrem, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kamerunem, Republiką Kongo i DRK. Po pokonaniu 5.420 km oczekiwany jest o godz. 15 na Międzynarodowym lotnisku N’djili w Kinszasie.

W pierwszym dniu papież złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Féliksowi Tshisekediemu w Pałacu Narodu, po czym wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Afryka priorytetem pontyfikatu Franciszka

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

Reklama

Zresztą cała Afryka należy do priorytetów obecnego pontyfikatu. W listopadzie 2015 roku Ojciec Święty odwiedził Ugandę i Kenię, a w Republice Środkowoafrykańskiej otworzył symbolicznie Drzwi Święte na rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia. W 2017 roku udał się do Egiptu, w 2019 roku odwiedził najpierw Maroko, a następnie Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Po opuszczeniu DRK Franciszek złoży w dniach 3-5 lutego wizytę w Sudanie Południowym.

Nie będzie to pierwsza papieska podróż do DRK. W 1980 i 1985 roku kraj ten, zwany wówczas (w latach 1971-1997) Zairem, odwiedził św. Jan Paweł II.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę