Nasze projekty

Papież spotkał się z włoskimi siatkarzami. „Bądźcie świadkami uczciwości”

„Życzę wam byście grając bawili się, a także bronili na boisku i poza nim wartości przyjaźni, solidarności i pokoju” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskiej Federacji Piłki Siatkowej. Franciszek odniósł do życiowego doświadczenia kilka charakterystycznych elementów gry w siatkówkę.

fot. Bob Wilson/cathopic.com

Ojciec Święty rozpoczął od zagrywki, która rozpoczyna grę. Wskazał, że w życiu codziennym trzeba wziąć odpowiedzialność i zaangażować się. Sport może bardzo pomóc w przezwyciężeniu nieśmiałości i kruchości, w dojrzewaniu do świadomości bycia aktywnymi uczestnikami wydarzeń, które dzieją się wokół. Franciszek wskazał, że zagrywce odpowiada przyjęcie piłki i skierowanie jej na właściwe pole. Należy z cierpliwością i pokorą przyjmować sugestie innych. Nie zostaje się mistrzem bez trenera gotowego towarzyszyć, korygować, podnosić się z porażki oraz dzielić radość zwycięstwa. Potem, jak mówił papież, następuje podanie do partnera, który ma zakończyć akcję. Siatkówka jest grą zespołową, w której każdy jest wezwany do wniesienia wkładu, aby można było odnieść zwycięstwo.

„Sport powinien promować zdrowego ducha rywalizacji”

Franciszek wskazał, że w świecie, w którym ludzie za wszelką cenę chcą się pokazać i zaistnieć, gdzie „ja” jest ważniejsze od „my”, gdzie odrzuca się tych, którzy są słabi i nieproduktywni, sport może być przekonującym znakiem jedności, integracji oraz może stanowić mocne przesłanie pokoju i przyjaźni. Papież mówił też o znaczeniu ataku w siatkówce, który pozwala na zdobywanie punktów i osiąganie zwycięstwa.

Sport powinien promować zdrowego ducha rywalizacji, bez ulegania pokusie wygrywania poprzez łamanie zasad. Poświęcenie, trening i dyscyplina są nieodzownymi elementami sportu, natomiast praktyka dopingu, oprócz tego, że jest niebezpieczna, jest oszustwem, które odbiera grze piękno i radość, plami ją fałszem i czyni brudną – podkreślił papież.

Reklama

Aby przeciwstawić się atakowi, wykonuje się blok. To słowo każe nam myśleć o murach w różnych miejscach na świecie, znaku podziału i zamknięcia, o niezdolności ludzi do dialogu, o zarozumiałości tych, którzy myślą, że mogą uratować się sami. Zamiast tego, w siatkówce, kiedy wykonujesz blok, podskakujesz, aby zmierzyć się z atakiem przeciwnika: ten gest pomaga nam myśleć o tym słowie w pozytywnym sensie. Skok w górę oznacza oderwanie się od ziemi, od materialności, a więc od tych wszystkich logik biznesowych, które podkopują ducha sportu. Pieniądze i sukces nie mogą nigdy przesłonić elementu gry i zabawy – dodał.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę