Papież spotkał się z władzami episkopatu Francji

Papież przyjął na audiencji przedstawicieli francuskich biskupów. Kierownictwo Episkopatu Francji regularnie przyjeżdża do Watykanu, niezależnie od wizyt ad limina. Również i ta audiencja była przewidziana od dawna.

fot. Cathopic

Tym razem wizyta odbyła się w szczególnym dla tamtejszego Kościoła kontekście, a mianowicie dwa miesiące po ogłoszeniu raportu niezależnej komisji na temat wykorzystywania nieletnich w środowisku kościelnym oraz niespodziewanej dymisji metropolity Paryża.

Sam papież oczekiwał od biskupów wyjaśnień w sprawie raportu. Mówił o tym 6 grudnia podczas konferencji prasowej w samolocie, wyrażając zastrzeżenia do wyników dochodzenia i zachęcając do ostrożności, bo sytuacja historyczna – jak powiedział – musi być interpretowana według hermeneutyki epoki, a nie naszej.

Warto zauważyć, że pod koniec listopada raport niezależnej komisji spotkał się z ostrą krytyką Katolickiej Akademii Francji. Akademicy zarzucają poważne błędy metodologiczne, brak rygoru naukowego, stronniczość i uprzedzenie względem Kościoła. Pod krytyczną analizą raportu podpisało się ośmiu członków Akademii, w tym jej prezes Hugues Portelli, znani prawnicy i filozof Pierre Manent.

Reklama
Reklama

Inna bolesna sprawa dla Kościoła we Francji to medialna nagonka na abp. Michela Aupetit’a. 2 grudnia papież ogłosił, że przyjął jego rezygnację, choć jak przyznał potem w samolocie, nie znalazł w nim winy, która zasługiwałaby na dymisję. Zdaniem Franciszka, metropolita Paryża padł ofiarą niesprawiedliwości, plotek i hipokryzji.

ZOBACZ: Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Paryża

pa, Krzysztof Bronk, vaticannews.va, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę