Nasze projekty

Papież przypomina o formacji małżonków. „Lepiej zrozumieją swoją misję w Kościele”

"Należy podjąć szczególny wysiłek formacji świeckich, a w szczególności małżonków i rodzin, aby lepiej zrozumieli znaczenie swego zaangażowania kościelnego" - mówi papież Franciszek w wideoprzesłaniu.

Franciszek skierował kilka słów do uczestników forum zorganizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia w dniach 9-12 czerwca 2021 r. w ramach Roku „Rodzina Amoris laetitia”.

Papież podkreślił, że wobec trudności spowodowanych przez pandemię, rodzina jest dziś bardziej niż kiedykolwiek znakiem czasu. Natomiast Kościół jest wezwany przede wszystkim do wsłuchiwania się w rodziny i otoczenia ich troską duszpasterską.

Aby nieść miłość Boga rodzinom i ludziom młodym, którzy będą budować rodziny jutra, potrzebujemy pomocy samych rodzin, ich konkretnego doświadczenia życia i komunii – stwierdził Franciszek.

Reklama
Reklama

Sakramenty święceń i małżeństwa budują Kościół jako „rodziny rodzin”

Jak ważne jest, aby ludzie młodzi mogli na własne oczy zobaczyć miłość Chrystusa żywą i obecną w miłości małżeństw, które swoim konkretnym życiem świadczą, że miłość na zawsze jest możliwa! – dodał papież.

Zachęcił, by nawet całe rodziny stawały się świadkami i przepowiadały kerygmat. Na mocy sakramentu małżeństwa każda rodzina staje się ze wszech miar dobrem dla Kościoła – powiedział Ojciec Święty.

„Należy podjąć szczególny wysiłek formacji świeckich, a w szczególności małżonków”

Papież podkreślił potrzebę współpracy duchownych z rodzinami, zaznaczając, że sakramenty święceń i małżeństwa są niezbędne do budowania Kościoła jako „rodziny rodzin”. Zachęcił, aby sięgnąć po „Amoris laetitia”, i wśród wskazanych w niej priorytetów duszpasterskich wyłonić te, które najbardziej odpowiadają konkretnym potrzebom każdego Kościoła lokalnego, i aby je realizować z kreatywnością i misyjnym zapałem.

Reklama
Reklama

Należy podjąć szczególny wysiłek formacji świeckich, a w szczególności małżonków i rodzin, aby lepiej zrozumieli znaczenie swego zaangażowania kościelnego, to znaczy znaczenie misji, która wynika z bycia małżonkami i rodzinami – stwierdził Franciszek.

Papież przypomniał o potrzebie towarzyszenia młodym małżeństwom

Wskazał też na konieczność odnowienia impulsu duszpasterskiego w niektórych dziedzinach. Myślę tu o przygotowaniu do małżeństwa, towarzyszeniu młodym małżeństwom, edukacji, trosce o osoby starsze, bliskości z rodzinami zranionymi lub z tymi, którzy w nowym związku pragną w pełni przeżywać doświadczenie chrześcijańskie – powiedział.

Na zakończenie Ojciec Święty życzył, by obrady forum służyło wymianie myśli i doświadczeń duszpasterskich, a także do stworzenia sieci, która w komplementarności powołań i stanów życia, w duchu współpracy i komunii kościelnej, będzie mogła głosić Ewangelię rodziny w sposób najbardziej skuteczny, odpowiadając na znaki czasu.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę