Papież przyjął na audiencji prezydenta Andrzeja Dudę

Papież Franciszek przyjął dzisiaj na audiencji w Watykanie prezydenta RP Andrzeja Dudę. Spotkanie trwało 20 minut. Głowie polskiego państwa towarzyszyła żona Agata i córka Kinga. Rozmowa dotyczyła m.in. przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski

Fot. Benhur Arcayan / Wik. Commons

Prezydent RP zrelacjonował najważniejsze tematy audiencji u papieża Franciszka polskim dziennikarzom. Jak powiedział, że jest pod dużym wrażeniem spotkania z papieżem Franciszkiem i jego osoby. – Ojciec Święty jest niesamowity. Człowiek niezwykle spokojny, emanujący dobrem – stwierdził Andrzej Duda.

Polska delegacja – dodał prezydent – została przyjęta w Stolicy Apostolskiej z wielką życzliwością. – Ojciec Święty mówił – co mnie ucieszyło – że trzeba dbać szczególnie o rodzinę i prosił o opiekę nad rodzinami, aby władza zwracała na to uwagę. To jest także niezwykle ważne dla mnie – stwierdził Andrzej Duda.

Reklama
Reklama

Posted by Andrzej Duda on Monday, November 9, 2015

Reklama
Reklama

 

Prezydent poinformował, że ponowił zaproszenie dla Ojca Świętego do złożenia wizyty w Polsce, do czego dojdzie przy okazji przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. – Ojciec Święty powiedział oczywiście, że przyjedzie, jest to więc wielka radość, że będziemy Go gościli na naszej ziemi – dodał Andrzej Duda.

Reklama

Spotkanie z papieżem – jak powiedział prezydent RP – przebiegło w „bardzo dobrej atmosferze”. Poruszono sprawy dotyczące zarówno naszego kraju, jak i odnoszące się do sytuacji europejskiej. Prezydent zapoznał Franciszka m.in. z najnowszą sytuacją polityczną w Polsce po niedawnych wyborach parlamentarnych i przygotowaniami do sformowania nowego składu Rady Ministrów. – Mówiłem o tym w kontekście toczących się przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które idą zgodnie z planami. Tu nie ma żadnych problemów, wszystkie dzieje się tak, jak powinno – wyjaśnił Duda.

Jak powiedział prezydent, papież Franciszek wyraził chęć przybycia nie tylko na ŚDM do Krakowa. – Powiedział, że chciałby jeszcze odwiedzić Częstochowę i pomodlić się w Auschwitz – poinformował Andrzej Duda, dodają, że zapewne w stosownym czasie zostanie ogłoszony komunikat Stolicy Apostolskiej.

Rozmowę na temat spraw europejskich zdominowały dwie kwestie. Pierwsza dotyczyła problemu uchodźców. – Papież namawiał do tego, by świadczyć dobro w szerokim tego słowa znaczeniu. Mówił, że świat i Europa bardzo potrzebują dobra i tradycyjnych wartości. Ja rozumiem to tak, że nikt nie ma prawa nikogo do niczego przymuszać, gdzie chce pojechać i czy chce pozostać, czy nie. Natomiast powinniśmy być otwarci: jeżeli ktoś chce do nas przyjechać i potrzebuje pomocy, powinniśmy mu jej udzielić – wyjaśnił prezydent.

Druga kwestia międzynarodowa dotyczyła wciąż napiętej sytuacji na Ukrainie. – Rozmawialiśmy o tym, czego chcemy chyba wszyscy – aby na Ukrainie zapanował trwały pokój. Poruszyłem tę kwestię z Ojcem Świętym, ale więcej rozmawiałem na ten temat z kard. Parolinem – poinformował prezydent Duda.

„Sprawą jednoznaczną dla Ojca Świętego i jego współpracowników, dla mnie także, jest to, że na Ukrainie jest potrzebny trwały pokój. Nie można dopuścić do tego, by istniała tam sytuacja zamrożonego konfliktu. Nie można też akceptować łamania prawa międzynarodowego. Demokratyczny świat nie powinien się na to godzić” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał także do swojego uczestnictwa we wczorajszej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. – To jest wzruszające dla każdego Polaka, zwłaszcza dla człowieka wierzącego, który pamięta naszego Ojca Świętego, jego wystąpienia, zwłaszcza to pierwsze, gdy powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. To się stało początkiem procesu, który doprowadził nas do wolności. Jesteśmy dumni, że nasz papież, chyba największy Polak w historii, jest dzisiaj świętym i jest pochowany w tak znamienitym miejscu – powiedział.

Andrzej Duda dodał, że sam w trakcie Mszy św. modlił się za Polskę, „żeby polskie sprawy szły w dobrym kierunku”.

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ojcu Świętemu kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wraz z życzeniami, „by miała Ojca Świętego w Watykanie w swojej opiece”. – Papież prosił, by się za niego modlić. Powiedział, że będzie się modlił za Polskę i Polaków i cieszył się, że może przyjechać do Polski – poinformował prezydent Duda.

W prezencie Andrzej Duda otrzymał od Ojca Świętego papieski medal, oraz egzemplarze encykliki „Laudato si” i adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium” po polsku.

Rozmowa prezydenta z papieżem w cztery oczy trwała 20 minut. Głowie polskiego państwa towarzyszyła żona Agata i córka Kinga.


rl, tom (KAI Rzym) / Watykan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę