Nasze projekty

Papież: potrzebujemy piękna Boga wcielonego

Świat, w którym żyjemy potrzebuje piękna, aby nie popaść w rozpacz – przypomniał papież odnosząc do słynnego orędzia Pawła VI do artystów na zakończenie Soboru Watykańskiego II. Franciszek zastrzegł jednak, że nie każde piękno uchroni nas przed rozpaczą. Piękno fałszywe, oparte na pozorach czy światowym bogactwie jest próżne i rodzi pustkę. Potrzebujemy piękna Boga, który stał się człowiekiem, piękna, na które składają się oblicza i historie.

fot. Vatican News/Youtube.com

Franciszek mówił o tym podczas spotkania z organizatorami i uczestnikami konkursu na nowe piosenki inspirowane Bożym Narodzeniem. Jest on przeznaczony dla młodych twórców w wieku od 18. do 35. roku życia. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: tekstu, muzyki i interpretacji. Najlepsze utwory zostaną zaprezentowane podczas bożonarodzeniowego koncertu w Watykanie.

Zwracając się do uczestników tego wydarzenia, Franciszek wyraził zadowolenie, że może się z nimi spotkać już teraz, tuż przed rozpoczęciem Adwentu, który wprowadza nas w tajemnicę Bożego Narodzenia. – Również w tym roku z powodu ciążącej nadal nad naszymi czasami pandemii światła Adwentu będą nieco przytłumione. Tym bardziej jednak powinniśmy się oddawać refleksji i nie tracić nadziei. Nie ma bowiem rozdźwięku między świętowaniem narodzin Chrystusa i tym co, teraz przeżywamy, ponieważ są to święta współczucia i czułości w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Ich piękno jest skromne i pełne ludzkiego ciepła. Piękno Bożego Narodzenia przejawia się w prostych gestach konkretnej miłości. Ono nie wyobcowuje, nie jest powierzchowne ani wykrętne. Wręcz przeciwnie, poszerza serce, otwiera na bezinteresowność. Bezinteresowność to słowo, które artyści dobrze rozumieją. Otwiera na dar z siebie i może być natchnieniem dla kultury, działalności społecznej i edukacyjnej – powiedział papież.

Krzysztof Bronk, vaticannews, KAI

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę