Nasze projekty

Papież odprawi mszę za zmarłych na francuskim cmentarzu. Spoczywa na nim 2 tys. żołnierzy

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, 2 listopada, Franciszek odprawi mszę świętą na francuskim cmentarzu wojskowym w parku Monte Mario w Rzymie. Na nekropolii spoczywa prawie 2 tysiące żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

fot. Kenny Orr/Unsplash

Franciszek będzie celebrował mszę o godz. 11:00 – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

Nekropolia powstała z inicjatywy włoskich władz, aby w ten sposób oddać hołd żołnierzom francuskim, którzy walczyli w czasie II wojny światowej przeciwko faszystowskim Niemcom.

Na cmentarzu spoczywa 1888 żołnierzy z 7 tysięcy którzy zginęli, ale większość z nich nie nie była rodowitymi Francuzami. Na niektórych nagrobkach znajdują się półksiężyce, ponieważ we francuskich szeregach walczyło wielu Marokańczyków.

Reklama
Reklama

W poprzednich latach papież modlił się na cmentarzu niemieckim i amerykańskim

W ubiegłym roku Franciszek modlił się na cmentarzu niemieckim (Campo Santo Teutonico), położonym na terenie Watykanu. Następnie odwiedził w Groty Watykańskie, gdzie odmówił krótką modlitwę przy grobach swoich poprzedników.

W 2017 r. papież sprawował w Eucharystię na cmentarzu amerykańskim w Nettuno, miejscu pamięci poległych podczas II wojny światowej.

Jakie wydarzenia z udziałem papieża odbędą się w listopadzie?

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych ogłosił także, że w czwartek 4 listopada Franciszek będzie przewodniczył mszy w intencji zmarłych kardynałów i biskupów przy ołtarzu Katedry św. Piotra w Bazylice Watykańskiej.

Reklama
Reklama

Z kolei 5 listopada o godz. 10:30 papież odprawi mszę świętą z okazji 60. rocznicy inauguracji Wydziału Medycyny i Chirurgii na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Rzymie.

Natomiast 14 listopada o godz. 10.00 odprawi mszę w Bazylice Watykańskiej z okazji V Światowego Dnia Ubogich, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14,7).

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę