Papież: Nawróćmy się z „ja” na „ty”. To jest nawrócenie rodzinne

"Nawróćmy się z "ja" na "ty" - to nawrócenie rodzinne. I proszę, módlcie się razem, jeśli tylko możecie, podejmijcie ten wysiłek" - zachęcił Papież Franciszek w swojej katechezie przed modlitwą Anioł Pański.

fot. VaticanNews/YouTube.com

W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Papież odniósł się do obchodzonej dziś w Kościele Niedzieli Świętej Rodziny. Bóg wybrał prostą i pokorną rodzinę, aby przybyć do nas – wskazał Papież i zachęcił, by zwrócić na dwa ważne aspekty, których uczy nas to właśnie święto.

Każdy z nas ma swoją historię

Rodzina jest historią, z której się wywodzimy. Każdy z nas ma swoją historią, nikt nie pojawił się na świecie magicznie. Nasza historia to nasza rodzina. ewangelia pokazuje, że Jezus jest także synem historii rodzinnej – powiedział nawiązując do czytanej dziś w Kościele ewangelii o znalezieniu Jezusa w świątyni.

Pochodzimy z historii splecionej więzami miłości, a osoba, którą dziś jesteśmy, rodzi się nie z dóbr materialnych, ale z miłości jaką otrzymaliśmy. Być może nie urodziliśmy się w rodzinie doskonałej, ale to jest nasza historia. Bóg nie stworzył nas byśmy byli samotnymi przywódcami. On myśli o nas i chce, byśmy byli razem, wdzięczni, zjednoczeni – zauważył Papież.

Reklama
Reklama

Uczymy się być rodziną

Drugi aspekt, na który zwrócił uwagę Franciszek, to fakt, że każdego dnia uczymy się być rodziną. Widzimy, że nawet w Świętej Rodzinie nie wszystko jest wspaniałe. Maryja i Józef gubią Jezusa i znajdują go dopiero po trzech dniach, a kiedy mówi, że chce zająć się sprawami Ojca – nie rozumieją Go. Potrzebują czasu, by dowiedzieć się czegoś więcej o swoim Synu. Musimy i my uczyć się siebie nawzajem, słuchać, pokonywać konflikty – powiedział Papież.

Zachęcił, by dbać o rodzinne relacje. Bardzo pomaga rozmowa, dialog między nami – on pomaga nam żyć dobrze w rodzinie. Jak to czynić? Spójrzmy na Maryję, która mówi „ojciec twój i ja”, nie „ja i ojciec”, ani tylko „ja”, ale „ty” jest zawsze przed „ja” – zauważmy to. Najpierw niech będzie „my”, musimy walczyć z dyktaturą „ja”.

Dyktatura „ja”

Gdy zamiast troszczyć się o innych, izolujemy się z naszymi telefonami, brakuje rozmowy albo gdy oskarżamy się nawzajem, obrażając się tymi samymi słowami, a każdy chce mieć rację. Zawrzyjcie pokój, nigdy nie kładźcie się spać bez zgody. W przeciwnym razie następnego dnia wybuchnie wojna. Ile razy w naszych rodzinach zaczyna się wyrzucanie sobie nawzajem przykrych rzeczy, a czasem dochodzi nawet do przemocy. To zabija rodzinę – wskazał Franciszek.

Reklama
Reklama

Nawróćmy się z „ja” na „ty” – to nawrócenie rodzinne. I proszę, módlcie się razem, jeśli tylko możecie, podejmijcie ten wysiłek, aby prosić Boga o dar pokoju. I postanówmy wszyscy – rodzice, dzieci, Kościół, społeczeństwo obywatelskie – wspierać, bronić i strzec rodziny! – zaapelował na zakończenie swojej katechezy.

Prezent od Papieża dla małżonków

Po modlitwie papież zwrócił się do małżonków i zapowiedział, że napisał do nich list z okazji dzisiejszego święta.

Chciałbym, aby to był mój prezent Bożonarodzeniowy dla Was. Zachęta do wspólnej lektury i medytacji. Bardzo ważne, by w małżeństwie i rodzinie mieć doświadczenie Bożej miłości. Życzę Wam wspólnej radości w drodze, którą wybraliście – powiedział Franciszek i poprosił o dobre przygotowanie – zwłaszcza modlitewne – do zbliżającego się w czerwcu Spotkania Rodzin.

Reklama

Myśląc o rodzinie, nachodzi mnie pewien smutek. Wiele osób straciło przekonanie, że warto iść przez życie z dziećmi, jest wiele małżeństw bezdzietnych albo z tylko jednym dzieckiem. Spróbujmy wspólnie przezwyciężyć tę demograficzną zimę, dla nas, dla naszej przyszłości – powiedział Papież.

Na koniec Papież zaprosił, by obejrzeć stojącą na Placu św. Piotra szopkę i podziękował za wszystkie życzenia, jakie dotarły do niego w tym czasie. Obiecał modlitwę za autorów listów i kartek i poprosił o modlitwę w jego intencji.

os / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę