Nasze projekty

Papież Franciszek: Maryja jest niewiastą pokory

Na Maryję Wniebowziętą jako niewiastę pokory wskazał Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Łk 1, 47-48), zawierającego między innymi kantyk Magnificat. Podkreślił, że każdy człowiek jest powołany, by żyć w wiecznej chwale.

fot. VaticanNews/YouTube.com

Franciszek podkreślił, że to właśnie pokora jest tajemnicą Maryi a patrząc na Maryję wniebowziętą możemy powiedzieć, że pokora jest drogą do nieba. Dodał, że Bóg nie wywyższa z powodu naszych darów, bogactwa czy umiejętności, ale za naszą pokorę. Bóg podnosi tych, którzy się uniżają, tych, którzy służą – powiedział Ojciec Święty.

Bóg powołuje także ciebie do tego przeznaczenia chwały

Papież zachęcił obecnych do zastanowienia się nad pokorą w ich życiu i zaznaczył, że również dla nas pokora jest punktem wyjścia, początkiem naszej wiary. Przypomniał, że Maryja spędziła swoje życie głównie w domu, w zwyczajności. Ale spojrzenie Boga zawsze było w niej utkwione, podziwiając jej pokorę, jej dyspozycyjność, piękno jej serca, nigdy nie tkniętego grzechem.

Jest to wielkie orędzie nadziei dla nas; dla ciebie, który przeżywasz monotonne dni, mozolne i często trudne. Maryja przypomina ci dzisiaj, że Bóg powołuje także ciebie do tego przeznaczenia chwały. To nie są piękne słówka. Nie jest to wymyślony happy end, pobożna iluzja czy fałszywe pocieszenie. Nie, to czysta rzeczywistość, żywa i prawdziwa, tak jak Matka Boża Wniebowzięta. Uczcijmy ją dzisiaj z miłością dzieci, ożywieni nadzieją, że pewnego dnia będziemy z nią w niebie! I módlmy się teraz do niej, aby towarzyszyła nam w pielgrzymowaniu, które z ziemi prowadzi do nieba. Niech nam przypomina, że tajemnica przebytej drogi tkwi w słowie pokora. Oraz, że małość i służba są tajemnicami, by osiągnąć cel – powiedział Franciszek na zakończenie swego rozważania.

Reklama
Reklama

Następnie Ojciec Święty wraz z wiernymi odmówił modlitwę „Anioł Pański” i udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

W ciągu ostatnich kilku godzin na Haiti miało miejsce silne trzęsienie ziemi, które spowodowało liczne ofiary śmiertelne, obrażenia i znaczne szkody materialne.

Solidarność łagodząca skutki tragedii

O okazanie solidarności mieszkańcom Haiti, kraju poważnie dotkniętego katastrofalnym trzęsieniem ziemi zaapelował papież po modlitwie „Anioł Pański”. W ostatnich kilku godzin na Haiti miało miejsce silne trzęsienie ziemi, które spowodowało liczne ofiary śmiertelne, obrażenia i znaczne szkody materialne.

Reklama
Reklama

– Pragnę wyrazić moją bliskość drogiej ludności poważnie dotkniętej trzęsieniem ziemi. Wznosząc do Pana swą modlitwę za ofiary, kieruję słowa otuchy do ocalonych, wyrażając życzenia, aby skierowało się ku nim czynne zainteresowanie wspólnoty międzynarodowej. Oby solidarność wszystkich złagodziła skutki tej tragedii. Módlmy się wspólnie do Matki Bożej: „Zdrowaś Maryjo…” – zaapelował papież.

Ojciec Święty wezwał także wiernych do modlitwy za mieszkańców Afganistanu. Drodzy bracia i siostry, przyłączam się do jednomyślnego zaniepokojenia z powodu sytuacji w Afganistanie. Proszę was, abyście wraz ze mną modlili się do Boga pokoju, aby ustał szczęk broni, i aby można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu. Tylko w ten sposób udręczona ludność tego kraju – mężczyźni i kobiety, starcy i dzieci będą mogli powrócić do swoich domów, żyć w pokoju i bezpieczeństwie, przy pełnym wzajemnym szacunku – mówił Franciszek po dzisiejszej modlitwie „Anioł Pański”.

Udajcie się do Sanktuarium Maryjnego!

Ojciec Święty pozdrowił osoby korzystające z wakacyjnego wypoczynku i osoby, które z różnych przyczyn nie mogą z niego skorzystać. Zachęcił także do nawiedzenia sanktuariów maryjnych.

Reklama

Chciałbym również skierować moją myśl do tych wszystkich, którzy spędzają te dni Uroczystości Wniebowzięcia w różnych ośrodkach wypoczynkowych: życzę im pogody ducha i pokoju. Nie mogę jednak zapomnieć o osobach, które nie mogą wyjechać na wakacje, o tych, którzy pozostają w służbie wspólnoty, a także o tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, pogorszonej przez silne upały i zamknięcie niektórych służb na czas wakacji. Myślę szczególnie o chorych, osobach starszych, więźniach, bezrobotnych, uchodźcach i tych wszystkich, którzy są samotni lub w trudnej sytuacji. Niech Maryja otacza każdego z nich swoją macierzyńską opieką – modlił się papież.

Zachęcam was do uczynienia dziś pięknego gestu: udajcie się do sanktuarium maryjnego, aby oddać cześć Matce Bożej; ci, którzy są w Rzymie, mogliby pójść i pomodlić się przed ikoną Salus Populi Romani w Bazylice Santa Maria Maggiore – kontynuował Ojciec Święty.

kw/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę