Nasze projekty

Papież do Polaków: prośmy Pana, aby świat był coraz bardziej wrażliwy na wartość pracy

Podczas audiencji ogólnej Franciszek zachęcił Polaków, aby dostrzegali "ludzką i duchową wartość pracy".

fot. Luis Ángel Espinosa / Cathopic

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, wraz ze św. Józefem cieślą, prośmy Pana, aby dzisiejszy świat był coraz bardziej wrażliwy na ludzką i duchową wartość pracy. Jak bowiem mówił św. Jan Paweł II, „Józef z Nazaretu, przez swój warsztat, przy którym pracował razem z Jezusem, przybliżył ludzką pracę do tajemnicy Odkupienia (Redemptoris custos, 22). Z serca błogosławię wam, waszym rodzinom i bliskim – powiedział papież do Polaków.

„Praca jest istotnym elementem życia ludzkiego”

Podczas audiencji papież kontynuował cykl katechez o św. Józefie, opowiedział o nim, jako o człowieku pracy. Na wstępie Franciszek wyjaśnił, co oznacza określenie „cieśla” używane przez ewangelistów w odniesieniu do zawodu św. Józefa. Wyjaśnił, że to zajęcie wymagało sporo trudu i nie przynosiło wielkich zysków. Tego zawodu nauczył się od swojego ojca Jezus, co zdumiewało i zgorszyło jego rodaków.

Franciszek przypomniał w tym kontekście o wielu ludziach ciężkiej pracy, wyzyskiwanych, czy jej pozbawionych. Podkreślił, że praca jest istotnym elementem życia ludzkiego, a także na drodze uświęcenia.

Reklama

„Praca powinna zostać wyzwolona z logiki zwykłego zysku”

Praca nie tylko służy zapewnieniu sobie godziwego utrzymania. Jest także miejscem, gdzie wyrażamy siebie, czujemy się użyteczni i uczymy się wielkiej lekcji konkretności, która pomaga życiu duchowemu, by nie stawało się spirytualizmem – powiedział. Zaznaczył, że praca jest sposobem wyrażania naszej osobowości, która z natury jest relacyjna.

Dzisiaj musimy zadać sobie pytanie, co możemy uczynić, aby przywrócić wartość pracy i jaki wkład możemy wnieść jako Kościół, aby została ona wyzwolona z logiki zwykłego zysku i mogła być przeżywana jako podstawowe prawo i obowiązek osoby, wyrażający i powiększający jej godność – stwierdził Franciszek.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę